BMW X2 - co vlastně dnes znamená SUV?

,

BMW X2 - co vlastně dnes znamená SUV?

BMW X2 bychom podle Xka ve jméně zařadili do kategorie SUV (resp. v bavorském slovníku “SAV”), ale čekat od něj terénnější zaměření podobné běžným SUV by byla chyba. Jeho zaměření je primárně na sportovní jízdu a musím říct, že svůj účel plní opravdu dobře. Tomu odpovídá i třeba světlá výška, která je na úrovni Octavie Scout - oproti jedničkovému hatchbacku má navíc jen 4 cm. A i tak mám ale podezření, že hlavním důvodem zvýšeného podvozku je to, aby se tam vešla obrovská 20 palcová kola. I ta dokazují, že X2ka patří hlavně na silnici.

exterier bmw x2

Jízdní vlastnosti

A na silnici jí to opravdu jde. Jízdu na takto velkých kolech, ještě ve spojení s runflatovymi pneumatikami, které jsou obecně považovány za tvrdé jsem si komfortně rozhodně nepředstavoval. Nicméně opak je pravdou - podvozek se velmi povedl a nerovnosti žehlí opravdu ukázkově a svými limity přímo vyzývá ke sportovní jízdě. A to i přes to, že koncepce je to na BMW stále ještě neobvyklá - příčně uložený motor, primární pohon předních kol a dvouspojková převodovka se k genům bavorské automobilky příliš nehlásí. I tak je ale znát v každé zatáčce, že X2 do modelové řady BMW patří.

exterier bmw x2

Testovaný vůz byl vybaven motorizací 25d (čtyřválec s dvěma turby) s pohonem 4x4 xDrive s výkonem 170kW, který pokoří 100km/h hranici pod sedm sekund. A výkonu umí nabídnout opravdu požehnaně v celém spektru otáček, ručička otáčkoměru se zastaví až na hodnotě 5200 RPM. Je jasné, že pohon 4x4 je zde hlavně kvůli silničním výkonům, ale i tak v zimě příjde určitě vhod.

Oproti T-Rocu, který jsem testoval před tímto vozem, má X2 velmi dobrou odezvu i přesnost řízení - silnici pod sebou opravdu cítíte ve volantu a celkově řízení dodává daleko větší pocit řízení vozu. Potěší i to, že v sportovním režimu automaticky vypne start-stop a řízení daleko více ožije. Na rozdíl od T-Rocu také automat nesmyslně nezůstává v příliš vysokých otáčkách, sportovní řazení BMW nechává na volbě řidiče pomocí pádel pod volantem. Z řidičského pohledu není vozu v rámci segmentu malých SUV moc co vytknout.

interier bmw x2

Interiér

Z interiéru je znát, že tento model cílí celkově na mladší klientelu. Dostupné jsou různé barevné varianty kůže a i pokud zůstanete při zemi a zvolíte černou, tak můžete mít i prošívání v barvě karoserie, a to kromě sedadel, koberečků a dveří i na palubní desce. Možností upravitelnosti dle vkusu je hodně, a to včetně barevně nastavitelného ambientního osvětlení. Ani použitým materiálům není co vytknout - plasty jsou měkčené a kvalitně zpracované. Hezký a zároveň funkční je i volant, který díky tlustšímu věnci pěkně sedí do ruky a umožňuje intuitivně ovládat funkce vozu, kde je vše domyšleno do detailu - třeba rychlost na tempomatu lze přidávat ve dvou úrovních, tedy o 1km/h i o 10km/h a mohl bych pokračovat v dále. Co mi do jinak moderně zpracovaného interiéru úplně nesedí je řadící páka automatu, který trochu působí jak z jiné dekády i segmentu, což je nejspíše daň za dvouspojkovou převodovku místo klasického ZF s hydrodynamickým měničem. Celkem úsměvně také působí v interiéru CD mechanika jakožto příplatková výbava, na druhou stranu je to zajímavý designový prvek - proč ne.

Sedačky jsou ukázkově tvarované a poskytují elektrické nastavení na všechny strany, a to včetně bederní opěrky. Obemknou tělo a podrží v zatáčkách, ale i na delších trasách jsou komfortní.

Prostor v interiéru je dle mého dostatečný - ve čtyřech se dá cestovat v pohodě, vzadu je dostatek místa pro kolena a o něco méně pro hlavu, což ale částečně vynahradí polohovatelnost i na zadních místech. I kufr překvapil svým objemem, oproti X1 zde chybí 35 litrů, ale na pohled to prakticky není poznat.

interier bmw x2

Infotainment a ConnectedDrive

BMW mělo zábavu na palubě vyřešenou vždy velmi dobře. Nová generace k ovládání za pomoci kolečka s touchpadem (“iDrive Touch”) přidává ještě dotykovou obrazovku, možností je tedy mnoho, i tak ale systém zůstává intuitivní. V českém ceníku jsem bohužel nenašel Apple Carplay ani Android Auto a podle dostupných informací by za něj u BMW mohlo chtít platit na roční bázi (minimálně v USA), to se ale u nás ještě naštěstí nestalo. Podle dostupných informací by mělo být BMW X2 jedno z prvních vozidel, které podporuje bezdrátové CarPlay. I když například Spotify vám díky ConnectedDrive ovládat na displeji vozidla půjde (opravdu hezky, navíc s ovládacími prvky systému BMW), CarPlay je dle mého do budoucna velmi žádaná funkce vozu. BMW má sice navigační systém na dobré úrovni, a to včetně predikce tras na základě dopravní situace, z principu to ale nikdy nemůže být tak dobré, jako má třeba Waze, protože chybí uživatelská základna na sbírání dat. Waze by měl mít aplikaci pro CarPlay ještě letos.

Na druhou stranu, online systém ConnectedDrive poskytuje opravdu hodně možností - za jízdy si přečtete zprávy nebo i kouknete na MeteoRadar. Odezva systému je opravdu ukázková, a to jak v navigaci, tak i třeba při couvání. Obraz kamery je ostrý a obnovovací frekvence okamžitá. Samostatnou kapitolou je Head-up displej, který promítá obraz přímo na čelní sklo a nabízí jak aktuální rychlost, tak i navigační pokyny nebo ovládání rádia i mobilního telefonu. Chybí zde plnohodnotné udržování v jízdním pruhu jako má T-Roc již od základní verze, na druhou stranu lze připlatit za asistent jízdy v koloně, který dělá prakticky to stejné do rychlosti 60km/h. Tím ale bohužel testovaný vůz vybaven nebyl.

O zaměření na mladší klientelu jsem již psal, o to více mě zklamali možnosti dobíjení telefonu. Je tu sice bezdrátová nabíječka s držákem v loketní opěrce, nicméně iPhone 8 Plus se tam prostě nevejde, podobný problém budou mít i ostatní podobně velké telefony. Oficiální ceník pak hovoří a dvou USB zdířkách, ale mě se i přes veškerou snahu podařilo najít pouze jednu (stejně jako redaktorovi The Sun). I pokud by zde nakonec byly dvě, tak se nemyslelo na cestující na zadních sedadlech. Dá se to sice řešit adaptérem do autozásuvky, nicméně to v prémiové třídě v roce 2018 nepovažuji za ideální řešení.

Budíky se na první pohled jeví digitální, nicméně není tomu tak. Jsou jen velmi šikovně nasvícené a mají dole displej, který splývá s černou plochou - plnohodnotný digitální štít nedostanete ani za příplatek, musím ale uznat že i toto řešení působí velmi efektně, i když tolik informací zobrazit nedokáže. Perfektní je středový dotykový displej, který má skvělé rozlišení a reaguje okamžitě. Dovede i rozdělit obrazovku a zobrazit dvě různé aplikace zároveň. Ovládání kombinaci touchpadu, otočného voliče a dotykové obrazovky je také bezchybné a i když mě systém například v Lexusu IS přišel dobrý, zde je to vyvedeno ještě o úroveň výše.

interier bmw x2

Exteriér

Exteriér vozu je hodně extravagantní - poprvé po několika dekádách je zde použito logo na C sloupcích a několik dalších designových prvků v kombinaci se zlatou barvou budí opravdu hodně pozornosti. Mimochodem, příplatek cca. 19 tisic korun za takto specifickou barvu patří spíše k těm nižším, za to BMW náleží pochvala. 

exterier bmw x2

V čem se rozhodně nedělal kompromis jsou světla - jedna se o “LED světlomety s rozšířenými funkcemi”, což podle slovníku BMW znamená automatickou regulaci intenzity a šíře světelného kuželu podle rychlosti, jakou jedete. Na dálnici se tak automaticky zvýší dosvit.Ve městě se naopak dosvit sníží, ale rozšíří se prostor, kam světla svítí. Funguje to opravdu skvěle, za dobu testování jsem nepřišel na nic, co jim vytknout. Škoda jen, že zadní směrovky nemají žádný efekt pomocí LED diod, ale jsou klasické halogenové. 

exterier bmw x2

Co mě naopak trochu u takto prémiového auta překvapilo je absence senzoru bezklíčkového vstupu na zadních dveřích. Občas je potřeba uložit něco nejdříve na zadní sedadla a otevírat kvůli tomu přední dveře není úplně ideální. Jinak ale bezklíčkový vstup fungoval velmi dobře, a to včetně otevíraní kufru kopnutím pod nárazník. U X2ky mi toto přišlo intuitivnější než třeba u vozů koncernu VW. A jsou tu dvě opravdové a masivní koncovky výfuku!

exterier bmw x2

Závěr

BMW X2 je po všech stránkách kontroverzní auto - nabídne velmi přesné řízení s pěknou odezvou a silný motor, zážitek z řízení je tedy na kategorii SUV velmi nadstandardní a v této třídě určitě patří k těm nejsportovnějším vozům. A už jen to může být důvod, proč si ho koupit. Interiér je také kvalitně zpracovaný a až na drobnosti zde take nic nechybí. Trochu problémovým faktorem může být cena, která u testovaného kousku přesáhla hranici 1.5 milionu korun. To ale také znamená, že ho nebude mít každý, což je vlastně dobře - X2 na silnici opravdu vynikne.

Pro koho je určený

Pro mladší řidiče, kteří mají rádi designové věci i pestřejší barvy. V kompaktním balení X2 nabídne univerzální auto jak do města, tak i na hory a umožní řidiči i posádce se pěkně svést jak na okresních cestách, tak i na dálnici.

Proč si ho koupit

X2 nabízí velmi dobré až sportovní jízdní vlastnosti a silné motory.Uvnitř pak najdeme praktický a zároveň prémiový interiér, pěkné designové prvky a hodně možných kombinací stylů a barev.

Co je třeba zvážit

Zda raději nedát přednost klasické konstrukci BMW s podélné uloženým motorem, převodovkou ZF a primárním pohonem zadních kol třeba v X3. Je to sice o něco méně praktické nastavení, nicméně řidičský pořád ještě o něco zábavnější a dospělejší.

Akční nabídky

Rivalové

Audi Q3
Cena od941 900 Kč
Palivadiesel benzín plug-in-hybrid
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon110 kW - 180 kW
Maximální rychlost202 - 233 Km/h
Spotřeba1 - 7 l/100km
Akcelerace9 - 9 s
Audi Q3 Sportback
Cena od996 900 Kč
Palivadiesel benzín plug-in-hybrid
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon110 kW - 180 kW
Maximální rychlost200 - 233 Km/h
Spotřeba1 - 7 l/100km
Akcelerace9 - 9 s
MINI Countryman
Cena od809 900 Kč
Palivadiesel benzín plug-in-hybrid
Převodovkaa
Pohon4x4FWD
Výkon100 kW - 225 kW
Maximální rychlost196 - 250 Km/h
Spotřeba1 - 6 l/100km
Akcelerace9 - 9 s
Mercedes-Benz GLA
Cena od1 007 930 Kč
Palivadiesel mild-hybrid plug-in-hybrid
Převodovkaa
Pohon4x4FWD
Výkon85 kW - 175 kW
Maximální rychlost190 - 240 Km/h
Spotřeba1 - 7 l/100km
Akcelerace11 - 11 s
0
Porovnávač
TOPlist