Operativní leasing

Operativní leasing je způsob financování nového vozu, přesnější označení je spíše dlouhodobý pronájem vozu, protože po skončení leasingu vám vůz nezůstane a i když je většinou odkup možný, moc častý není. Nejčastěji je sjednáván na jednotky let (1 až 5) a je omezen počtem kilometrů, které můžete ročně najet (nejčastěji 15 až 30 tisíc). Existují dva druhy operativního leasingu - základní a full-service, který navíc obsahuje i pneumatiky a servisní prohlídky již v ceně.

Nespornou výhodou operáku je transparentnost nákladů na provoz vozu - nečekají vás žádné skryté investice, vše je známé nebo alespoň zjistitelné hned při převzetí vozu. U full-service leasingu to platí bezpodmínečně - v ceně splátky máme již zmiňovaný servis a pneumatiky, ale také povinné a havarijní pojištění a často i dálniční známku. U běžného operáku máme také kompletní pojištění,což může být výhoda pro mladé řidiče bez bonusů, auto je totiž napsané po celou dobu na leasingovou společnost, nicméně už chybí servis a pneumatiky. Tyto náklady ale není těžké zjistit a zjistíte je u většiny aut i zde na Autohledu. Na co je vhodné si dávat pozor je výše spoluúčasti u havarijního pojištění - může to být 1%/ min. 1000Kč, klidně ale i 10%/min. 10000Kč. Nejběžnějších je 5%.

Další výhodou operativního leasingu je pohodlnost celého procesu. O auto se vám stará leasingová společnost, u full-service nabídek máte často v ceně i náhradní vůz v případě, že pronajatý je v servisu. Leasingové společnosti mají často lepší ceny na nové vozy i servis, tudíž je pronájem oboustranně výhodnější. Výhodou vycházející z podstaty operáku je také to, že vám auto nepatří, což má dle mého minimálně dvě výhody:

  1. Nemusíte řešit následný prodej vozu, vyhnete se tak otravnému smlouvání, ať už vůz prodávate do bazaru nebo pomocí osobní inzerce
  2. V případě, že auto někdo nabourá, nemrzí vás to tolik, jako kdyby bylo vaše. To samé, pokud by náhodou servis udělal chybu, auto se v záruce pokazilo apod., vše jsou to starosti leasingové společnosti, ne vaše.

Jestli se operativní leasing vyplatí právě vám, to záleží na více faktorech. Jedním z nich je roční nájezd km, pak také vybíravost ohledně značky vozu (výhodnost nabídek různých automobilek se liší) a výbavy (nabídky jsou konfigurované tak, aby se vůz co nejlépe prodával po skončení leasingu). Faktorem je také to, jak dlouho si auto chcete nechat. Pokud auto kupujete na 5 a více let a rádi se o auta staráte, zpravidla se jej vyplatí spíše vlastnit, i když ani to nemusí být podmínka. Projeďte si vzorové nabídky na váš vybraný vůz, případně pokud váš vysněný vůz nenajdete, pošlete nám poptávku a my vám připravíme nabídku přímo od dealerů.

Bugatti

0
Porovnávač
TOPlist