Asistent rozpoznávání dopravních značek umí zobrazovat aktuální informace v reálném čase

,

Také se vám někdy stalo, že jste si z ničeho nic na cestě uvědomili, že netušíte, jaká je aktuální maximální povolená rychlost? Je jedno, jestli jste ve městě, na okresce nebo na dálnici, velká spousta dopravních značek, včetně těch oznamující povolenou rychlost, může některé zmást. Můžete se v případě nouze zeptat spolujezdce, ale to nebývá moc spolehlivé. A komu by se chtělo riskovat pokutu za vysokou rychlost? Právě v takovou chvíli se velmi hodí asistent pro rozpoznávání dopravních značek, který dokáže informovat v reálném čase o nejdůležitějších příkazových a zákazových značkách na projížděné trase.

Dnes ho nabízí celá řada automobilek, ovšem, většinou za malý příplatek a to ať už samostatně nebo v celé sadě bezpečnostních pomocníků. Najdete ho například u Škody Auto, Toyoty, Subaru, Opelu, Audi, BMW a u dalších. Moc hezky tento systém už před časem popsal Volkswagen. Ten asistent pro rozpoznávání dopravního značení rád označuje jako partnera pro řidiče, který má místo bezradného pokrčení ramen připravenu často správnou odpověď. Silnici totiž sleduje neustále a nemýlí se.

Systém neustále sleduje dopravní značení kolem silnic.

Kamery na prvním místě

Systém funguje u všech značek prakticky totožně. Pro představu nám poslouží právě Volkswagen a tedy i ostatní značky koncernu, Škodu nevyjímaje. Tento bezpečnostní asistent neustále zaznamenává pomocí kamery důležité dopravní značky a v závislosti na výbavě vozidla je zobrazuje na multifunkčním ukazateli, na displeji audiosystému, respektive navigačního systému a/nebo prostřednictvím head-up dipleje. Toto je pro celý koncern VW společné. Kamera je chytrá a je schopna rozpoznat omezení rychlosti, zákazy předjíždění, konec obce, ale samozřejmě také ukončení platnosti příkazových a zákazových značek. Díky tomu máte veškeré důležité dopravní značení stále na očích.

Aby ale vše fungovalo bez chyb, porovnává palubní počítač vzájemně data hned ze tří zdrojů – z kamery, z navigačního systému a aktuálních dat samotného auta. Díky tomu lze v některých případech správně zobrazit dokonce i znečištěné nebo poškozené značky. Systém zároveň je schopen propočítat, jestli je ta která značka srozumitelná, relevantní a hlavně aktuální.

U Volkswagenu nás hodně zaujalo i propojení s dešťovým senzorem. Ten umí spočítat množství deště dopadajícího na okno a ve chvíli, kdy překročí určitou hranici, asistent pro rozpoznávání dopravních značek na základě těchto informací automaticky zobrazí rozpoznanou dopravní značku, která platí pro jízdu za deště. Moc hezky tento systém vysvětlují také videa Mazdy, Fordu nebo Jaguaru.

Může vás zajímat: Srovnání kamer do auta

0
Porovnávač
TOPlist