Škoda Superb 2,0 TDI vs. Peugeot 508 2,0 BlueHDi - srovnávací test

,

Střední třída v posledních letech nezažívá zrovna nejlepší období, zůstává ve stínu módních crossoverů a SUVéček. Přesto tento segment není mrtev, důkazem je velkolepý příchod zcela nového Peugeotu 508. Bude pro následující roky odvážný design, sportovní silueta a extravagantní interiér stačit v souboji s neúprosnou konkurencí? Proti Peugeotu jsme tak postavili klasického zástupce střední třídy, jenž kombinuje praktičnost s konzervativně pojatým vzhledem a citem pro detail. Na následujících řádcích se ve férovém utkání o přízeň zákazníků utká Peugeot 508 a Škoda Superb.

 skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani

Design

V této disciplíně je každý vítězem, oba vozy mají totiž úplně odlišné pojetí designu. Zatímco u škodovky jasně vidíme ostré linie a celkově konzervativní až strojený vzhled, Peugeot proti tomu hraje především na city. Emoce z něj srší z každého úhlu pohledu, snad jen škoda tmavé barvy, která pohlcuje veškeré linie a doplňky. V červené či bílé barvě to 508 sekne podstatně více. Když začneme u přídě nové 508, určitě oku neuniknou pohledné světlomety, jenž jsou zanořeny do předního nárazníku a nabízejí dekorační prvek v podobě vertikální chromové lišty. Ano, pouze chromové lišty. Ledkový „zub” je totiž dostupný pouze ve výbavovém stupni GT. U okřídleného šípu nás už po relativně dlouhé době na silnicích nic nepřekvapí, stále je však na co hledět. Ostré linie působí vedle bachratých a kulatých hran Peugeotu honosněji, jako by více ladily s dlouhou karosérií a odkazovaly na preciznost. Ani jeden z vozů není ve vrcholné výbavě. Dle ceníků jsou však obě výbavy postaveny přímo proti sobě. U Peugeotu tak zamrzí pouze halogenové světlomety oproti bi-xenonovým světlometům, jenž nabízí Superb, je světelná účinnost opravdu významně slabší. Pokud chcete mít v případě 508 výkonnější světlomety, připravte si 35.000 Kč za PEUGEOT Full LED Technology. Krom lepšího světelného výkonu dostanete v ceně LEDkový „zub” denního svícení či zadní sdružená adaptivní 3D Full LED světla s kresbou „3 drápů“.

 skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani

Na zádi nabízejí LED sdružené světlomety oba vozy, zatímco Superb ctí světelný podpis písmena „C”. Nová 508 svítí hned trojící lvích drápů. Když se zaměříme na rozměry, zjistíme, že jak Superb, tak i 508 přesahují celkovou délku 4,5 metr. Konkrétně Superb měří 4.861 milimetrů, zatímco nová 508 se i oproti svému předchůdci smrskla na konečných 4.750 milimetrů. I na šířku je škodovácká vlajková loď o chlup větší (1.864 mm) než její francouzský vyzyvatel, kde naměříme celkem 1.859 milimetrů. Asi nejpatrnější rozdíl však hledejme ve výšce vozu. Zde Peugeot uplatňuje svoji sportovnější siluetu (1.403 mm) oproti Superbu, jenž více hledí na praktičnost karoserie (1.468 mm). Zásadním údajem pro pohodlí a prostor posádky je rozvor, ten u Superba činí úctyhodných 2.841 milimetrů, zatímco u 508 je rozvor o téměř 5 centimetrů kratší (2.793). V praxi skromnější rozměry 508 pocítíte především na zadních sedadlech a při nastupování do druhé řady sedadel, kde musíte nacvičit určitý grif, abyste si při každém nastupování neudělali bouli na hlavě. Každopádně nové 508 se nemůže odepřít stylová záď, která doopravdy dává pocit sportovního ducha. Dvojitá koncovka výfuku či vytažený spoiler pátých dveří stojí za obdiv. Naopak co se týče vzhledu litých kol, jasně vítězí Superb, který navíc přidává stylové čepičky ventilků s logem automobilky. Peugeot se v kombinaci barvy laku a vzhledu šedých disků kol prostě moc nepředvedl.

 skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani

Interiér

Víte, co se stane, když vezmete za kliku nové 508? Peugeot se v případě  řešení dveří jednoduše vytáhl a v daném segmentu opět ukazuje svoji odlišnost. Bezrámové dveře jsou prostě perfektní, dodávají vozu neuvěřitelný šmrnc. Trochu jsem se bál o funkčnost v aktuálních mrazech, ale nesetkal jsem se s žádným problémem. Okna vždy poslušně sjela a pustila nás dovnitř vozu. I v koncepci palubní desky je mezi oběma vozy obrovský rozdíl. Zatímco Superb hraje na jednoduchost, přehlednost a preciznost ostrých a přesných linií, Peugeot bourá veškeré konvence. Po aplikování I-Cockpitu do všech modelů francouzské automobilky nikoho nepřekvapí i přítomnost ve vlajkové lodi. Největším rozdílem I-Cockpitu při srovnání s ostatními modely automobilky je fakt, že zde pasuje zcela nejlépe. Po usednutí za volant velmi střídmých rozměrů jste najednou ze všech stran obklopeni. Mohutný středový panel, nízká okna a digitální budíky položené nad volant ve vás doopravdy evokují pocit kokpitu vojenského letounu. Naopak v Superbu je dojem z palubní desky možná až příliš strohý, jako by působil až moc sterilně. Žádné emoce zde nehledejme, naopak čirou praktičnost, vzdušnost a dokonalou ergonomii. Pocitově jsem se komfortněji cítil v nové 508, každopádně tento pocit panuje pouze chvilku. V Superbu jsou totiž podstatně lepší sedadla, která skvěle drží a podpírají celé tělo. Navíc jsou nastavitelná elektricky oproti manuálním v Peugeotu. Proto v této disciplíně jasně vítězí škodovka. Co se týče již zmíněné ergonomie, oba zástupci jsou na tom velmi dobře. Škodovka jde ale ještě o kousek dále. I-Cockpit určitě v nové 508 zasluhuje pochvalu. Digitální přístrojový štít nabízí mnoho nastavení a graficky je na velmi dobré úrovni. Čitelnost jednotlivých údajů je také bezproblémová, zvyknout jsem si však nemohl na obrácenou funkci otáčkoměru. Namísto chodu ručičky zleva doprava jde v opačném směru, zde se snaha o maximální originalitu absolutně nepotkává s logičností. V novém Superbu již taktéž můžete mít digitální přístrojový štít, testovaný kousek však disponuje klasickými analogovými budíky. Funkčnost a čitelnost je i zde bezproblémová. Každopádně budíky působí až moc stroze vedle obrovského středového panelu.

 skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani

Výbava

Pokud se budeme bavit o výbavě vozů, hned na úvod mohu zmínit, že oba vozy ve výbavách postavených proti sobě pořídíte za více než 850.000 Kč. V případě Peugeotu se bavíme o výbavovém stupni Allure v kombinaci s naftovou jednotkou 2,0 BlueHDi 120 kW a osmistupňovým automatem (870.000 Kč). Superb má k dispozici stejný objem jednotky, konkrétně jde o specifikaci 2,0 TDI 110 kW ve spojení s automatickou převodovkou o sedmi rychlostních stupních (858.900 Kč). Co můžeme v těchto výbavách očekávat? Celkově bohatší výbavu nabízí Superb, ten například disponuje adaptivním tempomatem, zatímco 508 si přichystala pouze standardní tempomat. Sedadla ve škodovce jsou elektricky nastavitelná. V Peugeotu musíte ideální polohu sedadla nastavovat manuálně. Oba vozy nabízejí vyhřívaná sedadla, Superb však přidává k dobru vyhřívaní volantu. Peugeotu hraje do karet digitální přístrojový štít či bezrámové dveře. Co se týče infotainmentů, tak zde je to přehled úctyhodných úhlopříček. Této kapitole z pohledu financí jasně dominuje Peugeot, který v základu výbavy Allure nabízí navigační systém 3D v češtině s integrovanou mapou Evropy a hlasovým ovládáním, doživotní aktualizací zdarma a dotykovým 10" HD displejem. To ve škodovce si za infotainment pěkně připlatíte. V základu výbavy Style je pouze Infotainment Bolero s 8" dotykovým displejem, který však nenabízí ani navigační systém. Pokud chcete mít na palubě identickou parádu jakou testovaný Superb má, připravte si celkem 43.100 Kč. Za tuto sumu získáte perfektně fungující Infotainment Columbus s 9,2" dotykovým displejem. Pokud bychom však měli porovnat poměr cena/výkon, jasně vítězí systém v Peugeotu. Funkčností a grafickým zpracováním však Škodovka nedává svému konkurentovi nejmenší šanci na úspěch. Když zapátráme v cenících, zjistíme, že není problém u obou vozů nahlédnout přes hranici 1.000.000 Kč. Pokud bychom srovnávali finanční stránku, vyjdou oba vozy cenově velmi podobně. Každý totiž nabízí něco jiného v základu a příplatkových položek je opravdu požehnaně. V hladině testovaných výbav tak není problém mít oba vozy vybavené okolo 900.000 Kč s tím, že výbava bude obdobná. Pokud bychom nahlíželi do příplatkových položek, zde musíme v případě Superbu počítat s vyššími náklady.

 skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani

Jízdní asistenti

Asistenční systémy jsou stále více vyvíjeni a aplikováni i do modelů nižších cenových kategorií. V případě vozů střední třídy jsou technologické vychytávky již nutností. Nepřekvapí tak celá plejáda systémů, jenž hlídají pozornost řidiče, aktivně pomáhají udržovat vozidlo v jízdním pruhu či dokážou v nouzových situacích předcházet kolizím. Pokud nahlédneme do ceníků testovaných vozů, zjistíme, že ani jeden z nich nepodceňuje investice do zvyšování bezpečnosti vozidel. Opět porovnáme to, co nabízejí vozy v základu testovaných výbav. V případě Peugeotu je k dispozici balíček „Pack Safety”, který nabízí aktivní systém varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu / neoznačeného kraje vozovky, systém rozpoznání dopravního značení, Active Safety Brake (systém automatického nouzového brzdění – kamera & radar), Distance Alert (upozorní řidiče akustickým a vizuálním signálem na blížící se překážku) či Coffee Break Alert (systém sledování doby řízení). Konkurent taktéž nabízí balíček asistenčních systému, ten je však za příplatek. V základu výbavy Style narazíte pouze na Asistent rozpoznání únavy řidiče (Driver Alert), Front Assist – sledování odstupu od vpředu jedoucího vozidla včetně automatického zpomalování a brzdění. Peugeot tak bez nutnosti příplatků nabízí více ovoce. Testovaný Superb však nabízel příplatkový balíček za 20.000 Kč. Díky tomu nám byla k dispozici adaptivní funkce dálkových světel (Smart Light Assist, Lane Assist – asistent pro udržování vozidla v jízdním pruhu včetně varování před nechtěným opuštěním jízdního pruhu, asistent hlídání „mrtvého úhlu“ (Blind Spot Detect) a asistent vyparkování (Rear Traffic Alert). Mohli jsme tak otestovat schopnost udržení vozidla v jízdním pruhu. V případě Peugeotu není funkčnost zrovna ukázková. Vozidlo se odráží od jedné čáry k druhé a po chvíli vás požádá o převzetí řízení. Lane Assist v Superbu se chová daleko vychovaněji. Nejenže vydrží déle pracovat sám, ale také se neodráží od čar a lépe drží přímý směr. skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani

Praktičnost

Kde je hlavní rozdíl mezi fastbackem a liftbackem? V praktičnosti a především v prostoru pro posádku. Zatímco se Peugeot s novou 508 hlásí ke sportovnějšímu fastbacku, Superb je příkladným zástupcem liftbacku. Největší rozdíl tak pocítíte v interiéru vozidla. Nová 508 je jednoduše v interiéru stísněná. Řidič má dostatek prostoru, o tom žádná, nicméně cestující v druhé řadě sedadel již tak spokojeni nebudou. Pokud měříte přes 180 centimetrů, budete mít problém s komfortním nastupováním do druhé řady sedadel. Nízko položená střecha vás nutí všemožně kroutit hlavou, abyste vůbec mohli nastoupit. Pokud se nasoukáte do interiéru, před koleny vám zbyde dostatek prostoru, horší je to s prostorem nad hlavou. Zde budete narážet. Další nevýhodou je naprosto minimální výhled z vozidla. To v Superbu se budete cítit jak v letadle. Už jen pohled skrze otevřené dveře odhaluje naprosto ohromující vnitřní prostor. O pohodlí řidiče není ani třeba mluvit. Na zadních sedadlech se budete cítit obzvláště komfortně. Prostoru je všemi směry na rozdávání. Pokud bychom na oba vozy nahlíželi jako na kandidáty pro manažery, jenž vozidlo dostávají i pro soukromé účely, tak Peugeot vyhraje u mladého dravce, jenž chce být originální a stylový. To Superba si vybere někdo, kdo myslí i na rodinu. Jen představa instalace dětské sedačky do 508 vzbuzuje otázky nejistoty. Ve škodovce se prostě jednoduše lépe dýchá a pokud máte či plánujete rodinu, není důvod obav z nedostatku prostoru. I v případě odkládacích prostor se v interiéru Superba nalezne více schránek, kapes či sítěk.

Zavazadelník je bezesporu i v kategorii liftbacků a fastbacků důležitým parametrem. Nikoho však asi nepřekvapí, kdo bude v této disciplíně vítězem. Superb je v tomto ohledu nekompromisní. Základních 625 litrů naprosto deklasuje až příliš mělký zavazadelník nové 508. Přesně o 138 litrů méně naložíte do francouzského elegána, který prohrává i v případě maximálního objemu se sklopenými sedadly druhé řady. V tomto případě se Superb může pochlubit objemem 1.760 litrů, což je o 223 litrů více než u konkurenta. Pokud tak hledáte kombinaci manažerské limuzíny a praktického rodinného vozu zamiřte rovnou ke škodovce.

 skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani

Jízda

K testu se nám podařilo sehnat dvě velmi zajímavé motorizace, a to ani ne tak výkonem ale příhodností do firemní flotily. V obou případech se bavíme o dvoulitrových naftových čtyřválcích s automatickými převodovkami. Výkonově má navrch Peugeot, a to konkrétně o 10 kilowatt i v případě počtu rychlostních stupňů má 508 o stupeň navíc. Výkonnostní rozdíl je však částečně smazán vyšší provozní hmotností, která je u Peugeotu o 35 kilogramů vyšší. V maximální rychlosti, zrychlení i maximálním točivém momentu vždy o chlup vítězí Peugeot. Pocitově však lepší odezvu na plynový pedál nabízí Superb. Byť je ve všech sledovaných parametrech slabší, celkový projev naftového dvoulitru je podstatně kultivovanější. Ne že by se Peugeot projevoval jako ospala, nicméně bych mu netipoval 120 kilowatt pod kapotou. Automatické převodovky jsou v tomto segmentu velmi oblíbené, vždyť pohodlí a komfort jsou zde postaveny rozhodně výše nežli sportovní zážitek. V případě samočinné osmistupňové automatické převodovky s měničem momentu nemám větších výtek, snad jen občasná neochota zařadit třetí rychlostní stupeň typicky při svižnějším výjezdu z křižovatky. Škodovácké DSG o sedmi rychlostních stupních potěší opravdu velmi hladkým chodem. Přeřazení je zde opravdu téměř nepostřehnutelné, stejně jako u 508. Dvoulitrové agregáty v případě nové 508 jsou vybaveny robustnější verzí převodovky AMN8, která je dimenzována na větší točivý moment než slabší naftová jednotka a benzínové agregáty PureTech.

 skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani

Při dálničních limitech se v obou vozech pohybujete okolo 2.000 otáček, chod motoru je tak skoro nepostřehnutelný. Byť je odhlučnění vozů na velmi dobré úrovni, nejvíce hluku se do interiérů obou vozů dostává skrze podběhy. Především u Superba se musí počítat s občasnými hlučnými rázy od dorazů tlumičů, jenž prostupují až do interiéru. V 508 mi přišlo odhlučnění podběhů možná trochu lepší, nicméně chování podvozku mě až tak neohromilo. Velkou míru na tom má adaptivní podvozek, jenž nabízel testovaný Superb. Podvozek nové 508 je tužší, než jsem čekal. Ostatně některé francouzské automobilky jako by chtěly zapomenout na svoji tradici v měkčích a komfortních podvozcích. V zatáčkách 508 pěkně drží, náklony jsou minimální, a tak se nemusíte bát ani dynamičtější jízdy. V případě horších podmínek na vozovce je projev tak trochu rozladěný. To v Superbu je to jiná pohádka. Adaptivní podvozek DCC mě v případě vlajkové lodi přijde jako nejvíce funkční. Při zvolení režimu „Comfort” je podvozek krásně poddajný, houpavý a hravě si poradí s většinou nerovností. Pokud přepneme do režimu „Sport”, rázem je podvozek připraven na dynamickou projížďku. Skoro máte pocit, že si auto sedlo tak o 5 centimetrů níže. Škoda jen, že adaptivní podvozek je i v případě verze Style za příplatek 25.700 Kč. Velký rozdíl shledávám v pocitu za volantem. V Peugeotu sedíte blíže k vozovce, máte hodně podprůměrný výhled z vozidla a volant je opravdu až příliš malý. Nicméně tohle vše přispívá k jakémusi pocitu sportovního ducha. V kombinaci s masivním středovým panelem jste vlastně kompletně obklopeni a pocitově připraveni na hodně dlouhou cestu. V případě Superbu sedíte výše, máte skvělý výhled všemi směry a volant má rozměry jak z výletní lodi. Především díky skvělým sedadlům se zde budete cítit jako král i při kratších vyjížďkách. Emočně se Superb tolik neprojevuje jako 508, přesto si delší cesty v Superbu užijete více. Oba vozy jsme protáhli po českých okreskách, vyzkoušeli jejich vlastnosti na dálnicích i ve městě. Přitom jsme měřili výslednou spotřebu. Výsledky obou vozů se vzdalují údajům od výrobců. Na druhou stranu testovali jsme i během mrazivých dnů. Konečná spotřeba skončila smírně výsledkem 6,4 litru u obou konkurentů.

 skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani

Verdikt

Peugeot vletěl do segmentu střední třídy plný elánu, stylu a extravagance. Oproti usedlému designu Superba tak působí jako výplod fantazie francouzských designérů. I v případě interiéru je nová 508 cílena na emoce. Daří se jí to, avšak střední třída je souboj těžkých vah. Design je jen jedna kapitola. Superb tak svého soka drtí vnitřním prostorem a celkově propracovanějším dojmem s citem i pro ten nejmenší detail. Byť se jedná o přímé konkurenty, odlišností je zde opravdu mnoho. Vítěz tak není jednoznačný, přesto si dovolím tvrdit, že Superb je pro manažery a rodiny prostě lepší volba. Nová 508 má však mé sympatie za odlišnost a nápaditost, kterou vnáší do segmentu střední třídy. Své kupce bude hledat spíše u mladší generace, která upřednostní styl a originalitu před praktičností.


Celkové hodnocení:

Škoda Superb: 95% (+ prostor pro posádku, sedadla, podvozek), (- vyšší ceny v případě příplatků)

Peugeot 508: 90% (+ stylový design, bezrámové dveře, originální interiér), (- prostor na zadních sedadlech, mělký zavazadelník, ovládání klimatizace na obrazovce)

 

Galerie:

 skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani skoda-superb-tdi-vs-peugeot-508-bluehdi-srovnani

Rivalové

Kia Optima
Cena od719 980 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon100 kW - 175 kW
Maximální rychlost195 - 240 Km/h
Spotřeba4.3 - 8.9 l/100km
Akcelerace7.4 - 11.6 s
Volkswagen Passat
Cena od757 900 Kč
Palivadiesel benzín plug-in-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon110 kW - 206 kW
Maximální rychlost231 - 250 Km/h
Spotřeba4.5 - 7.3 l/100km
Akcelerace5.1 - 7.7 s
Mazda 6
Cena od811 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon107 kW - 143 kW
Maximální rychlost208 - 223 Km/h
Spotřeba5.1 - 6.7 l/100km
Akcelerace8.1 - 10.5 s
Audi A4 Limuzína
Cena od884 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon100 kW - 210 kW
Maximální rychlost214 - 250 Km/h
Spotřeba3.8 - 6.5 l/100km
Akcelerace5.8 - 9.5 s
0
Porovnávač
TOPlist