Srovnání: Apple CarPlay vs. Android Auto [2019]

,

S čím dál tím větším prorůstáním auta elektronikou se samozřejmě mění i způsob, jakým se na palubě vozu během jízdy zabavujeme. Infotainment už není dávno jen rádio s CD měničem, postupně se auta připojují k internetu a dostávají více a více funkcí.

I když si to výrobci vozů nechtějí moc připustit, pro infotainment více než integrace funkcí do jednotky auta dává smysl zrcadlení mobilního telefonu. Ten obvykle měníme častěji než vůz, takže je novější, je stále připojen k internetu, pravidelně se aktualizuje a když nefunguje, tak je daleko jednodušší koupit nový, případně jej nechat opravit. Máme v něm také veškerá svá data, takže ani střídání vozů není problém, není potřeba platit datový tarif i pro vůz, případně řešit sdílení internetu, navigační aplikace jsou univerzální, takže mají nejvíce dat,... a takto bych mohl pokračovat dále a dále.

Zrcadlení telefonu v podobě Android Auto/Apple CarPlay dává do nových vozů už většina výrobců, i když také se najdou výjimky (BMW  nepodporuje Android Auto,..). Pokud se nebojíte výměny hlavní multimediální jednotky, lze zrcadlení dodělat prakticky do každého vozu. Pak už stačí jen propojit telefon kabelem (bezdrátové připojení CarPlay umožňuje, ale zatím nemá podporu od výrobců, výjimkou je třeba BMW X2) a na obrazovce zvolit příslušný režim. Na obou platformách se vám otevře obrazovka, přizpůsobená použití v autě a výběr aplikací, které lze v autě používat. Donedávna ještě CarPlay nepodporovalo jinou navigaci než vlastní Mapy, to se ale nedávno změnilo. V tomto článku se tak podíváme na srovnání obou systémů a jejich výhody a nevýhody tak, jak fungují v roce 2019. Screenshoty jsou pořízeny ma obrazovce Opelu Grandland X a v ostatních vozech nevypadá uspořádání vždy úplně stejně, v jných vozech se tak můžee lišit.

Domovská obrazovka

Domovská obrazovka na první pohled ukazuje rozdíl mezi pojetím obou systémů - zatímco Carplay imituje plochu iPhonu, kde ale zobrazuje pouze kompatibilní aplikace, Android Auto má domovskou obrazovku s aktuálními notifikacemi, kde ukazuje počasí, zprávy (které ale nelze přečíst) i třeba navigaci. Carplay notifikace sice umí také, ale shromažďuje je jen v kompatibilních aplikacích - třeba zmeškané hovory tak máte pod ikonkou telefonu. Přepínání aplikací u iOS probíhá v levém panelu, kde máte tři poslední spuštěné aplikace. V praxi je to dostatečné, nejpoužívanější je stejně telefonní, navigační a hudební aplikace. Android Auto toto řeší odlišně, aplikace třídí podle účelu (navigace, telefon, hudba a další) a pod nimi se pak pouští jednotlivé aplikace. Přepnutí je tak teoreticky na více kliknutí, zase ale lze spoustu věcí ovládat i z domovské obrazovky.

Home screen

Waze

Waze patří Googlu a tak je předvídatelné, že bude na Androidu pokročilejší. A tak tomu skutečně je, i když rozdíl není tak markantní jako v případě Google Maps. Obě aplikace vypadají podobně, Android Auto ale dokáže zobrazovat i překryvná menu, zatímco iOS upřednostňuje nabídky přes celou obrazovku. U Androidu tak menu působí lépe, iOS je zase možná o trochu praktičtější, protože jsou volby větší. Na Androidu ale působí aplikace vyspěleji, i když rozdíl není tak markantní jako u Google Map. Pro systém od Applu jsou jak Waze, tak i Google Maps relativně krátce, takže je možné, že se budou dále vyvíjet.

Waze

Waze - navigace

Waze - alternativní trasy

Google Maps

Upřímně, pro CarPlay je jakákoliv jiná navigace než Apple Mapy minimálně v ČR výrazným zlepšením. I tak ale Google Mapy na Androidu poskytují více možností, než u Applu. Lze vyhledávat více bodů zájmu a lépe plánovat alternativní trasy. V neposlední řadě také na Androidu funguje prakticky bezchybně hlasové vyhledávání, takže stačí říct “pokyny do (název místa)” a systém spustí automaticky Waze nebo Google Mapy podle vaší volby.

Google Maps

Google Maps - výběr cíle

Google Maps - trasa

Google Maps - navigace

Spotify

Spotify je vlastně jedinou aplikací, kterou nevlastní Google, i tady ale na Androidu najdeme pokročilejší funkce než na jablečných zařízeních, navíc funguje i navigace hlasem, a to včetně interpetů. V obou případech je aplikace bez problémů funkční, jen na Androidu ale najdeme domovskou obrazovku s doporučeními tak, jak ji známe z mobilního Spotify. U Carplay taktéž nelze zobrazit seznam písniček z playlistu či alba, na Android Auto tuto funkcionalitu najdeme.

Spotify homescreen

Spotify - právě přehrávané

Spotify - menu

Telefon

U telefonu je mezi systémy jeden zásadní rozdíl - zatímco Android vyžaduje, aby byl telefon k autu připojen i přes Bluetooth pro uskutečnění hovorů, iOS zvládá telefonovat i pouze přes kabel. Praktické je to při střídání aut, kdy chcete mít vždy jeden primární telefon a druhý třeba jen občasně připojovat přes kabel. Jinak se funkčnost prakticky neliší, u obou technologií dokážete listovat kontakty nebo procházet log hovorů.

volání

Verdikt

Android Auto objektivně poskytuje více funkcí i pohodlnější provoz, velkou výhodou je i ovládání hlasem v češtině, které funguje spolehlivě a se všemi aplikacemi - lze tak ovládat Spotify, Waze, Mapy i telefon. Apple Carplay zase nabízí konzistentnější rozhraní, okamžitou odezvu na všech telefonech (u levnějších Androidů bývá trošku problém) a také telefonování i bez připojeného Bluetooth. Ve finále ale obě technologie převyšují tovární navigace, a to jak přehledností a rychlostí, tak i funkčností - máte po ruce své knihovny ve Spotify, oblíbená místa v Mapách, synchronizovanou sbírku podcastů i aktuální kontakty i logy hovorů.

0
Porovnávač
TOPlist