Velký srovnávací test malých vozů - Hyundai i20 vs. Peugeot 208 vs. Škoda Fabia

,

Posledním srovnávacím testem prošla Škoda Karoq proti SsangYongu Korando. Nyní jsme připravili srovnání třech aut segmentu stejně populárního - segmentu malých vozů. Tomu již dlouhá léta kraluje domácí Škoda Fabia, ale loňský titul Auta roku pro Peugeot 208 ukazuje, že i ve Francii malá auta umí. Třetím do party je populární model od Hyundai - i20, jehož předchozí generace se velmi dobře prodávala, nejen díky příznivé ceně.

Zatímco u i20 a 208 došlo ke generační obměně v loňském roce, nová Fabia bude v prodeji až na podzim. To jednak znamená, že krátká Fabia už není k dispozici mezi novinářskými vozy (proto je v testu verze kombi, která se ještě minimálně rok bude prodávat) a jednak to dalo možnost zjistit, jak si ta odcházející vede proti současným konkurentům než přijde ta nová, která je větší, vyspělejší a dražší. Taktéž Peugeot ani Hyundai už verze combi nenabízí, v segmentu malých kombíků je tak Fabia prakticky posledním zástupcem této třídy na našem trhu. Rozměry budeme udávat v pořadí Hyundai i20, Peugeot 208, Škoda Fabia (ve verzi hatchback), pokud nebude řečeno jinak. Tak jdeme na to.

Bitevní prostor

Auta s rozměry 4040, 4055 a 3997 mm přesně zapadají do třídy malých vozů. Rozvorem 2580, 2540 a 2470 mm to vypadá, že uvnitř na délku budou Peugeot 208 a i20 shodné, v praxi je v i20 výrazně více místa na kolena zadních cestujících než ve zbývajících dvou. Fabia působí velmi úzká, ale při srovnání rozměrů šířky 1775 mm, 1745 mm a 1732 mm to tak nevypadá. Zrovna Peugeotu bych neřekl, že je jen o centimetr širší než Fabia. V kufru najdeme 262, 265, resp. 330 litrů. U i20 je místo pro rezervu obsazeno baterií, ostatní dva modely mají pod dnem kufru rezervu.

Vzhled

Přestože jsme se trefili do velmi podobných barev, rozdílnější auta na pohled jsme snad nemohli vybrat. Fabia působí velmi konzervativně, nicméně v šedé barvě ve výbavě Monte Carlo s R17 černými koly je i po těch skoro 7 letech velmi pohledná. Peugeot sází na retro moderní styl, i když v černé barvě řada těch stylových doplňků zapadne - jako třeba černá lišta mezi zadními světly. Nezapadnou lví drápy vpředu i vzadu a velmi chique, boubelatá karoserie, především při pohledu zezadu. Přestože je 208 prakticky v nejnižší výbavě, nepůsobí nijak ošizeně. Do třetice tu máme Hyundai s jednoduchými a elegantními tvary přední části s komplikovanější zadní částí a originálním spojením zadních světel červeným pruhem a poměrně divokými tvary rozměrných světel. i20 má design takový trochu okoukatelný, Fabia je krásná, ale potřebuje příplatkovou výbavu (velká kola, LED světla), aby se jí dostalo uznání. Peugeot ani v základní výbavě i s menšími koly nevypadá fádně ani tuctově. V tomhle tedy Peugeot sbírá body a je to auto, které nelze s jiným zaměnit.

Interiér 

Uspořádání uvnitř Peugeotu s i-Cockpitem je zcela unikátní a velmi komplikované tvary přístrojové desky jsou otázkou individuálních preferencí. Vůbec mi tu nechyběl digitální přístrojový štít ani větší displej. Nešťastně je vyřešeno ovládání klimatizace, ale zase je tu velká dvoupatrová odkládací schránka uprostřed. Naproti tomu Hyundai má rozměrný displej před řidičem i uprostřed, ale klimatizaci lze naštěstí ovládat mimo. Digitální displej zobrazuje tři typy grafik, jinak má stejně kulaté budíky. Interiér po prvním usednutí vytváří dojem výrazně většího auta - jednak vysokou hradbou a jednak uspořádáním, která zvýrazňuje šířku. Na Hyundai se mi moc nelíbí úroveň materiálů, především laciný pruh pod displejem, který kazí ten první dojem, který je jinak pozitivní. Škoda reprezentuje tradiční hodnoty koncernu - účelně uspořádaný interiér bez zbytečných křivek a prolisů. Příkladné je ovládání klimatizace, dostatečně rychlý je i trochu zastarávající displej, který je oproti ostatním menší úhlopříčky. Díky úzké střední konzoli jsou držáky nápojů před řádící pákou a brání tak ukládání věci do schránky. Vítěz je opět (tentokráte trochu subjektivně) 208 díky prostoru a materiálům, těsně na ni dýchá Fabia díky své účelnosti, materiálům i nestárnoucím tvarům.

Pohonné jednotky

Vypadalo to na nerovný boj proti jinak skvělému, ale v této konfiguraci jen 70 kW litrovému tříválci TSI Fabie se 160 Nm. Proti němu totiž stojí 74 kW 1.2 PureTech s 205 Nm od Peugeotu a litrový 1.0 T-GDI s 88 kW a 205 Nm Hyundaie, navíc s mild-hybridním motorem přidávajícím elektrických 12 kW. Realita byla taková, že při přímém srovnání z nuly na sto byly výkony až neuvěřitelně vyrovnané. U i20 dost záleží na stavu mild-hybrid baterie, jinak když zrovna má motor ty správné otáčky, umí zrychlovat nejlépe. Shodné hodnoty zrychlení potvrzují i údaje výrobce - 10.3, 10.8, 10.8. Takže i papírově velmi vyrovnané. Sílu motoru přenáší na kola v případě Hyundai i Škodovky dvouspojková převodovka s 7 stupni, Peugeot má 8 stupňů, ale za to automat klasické konstrukce s hydrodynamickým měničem. Pro běžného řidiče jsou ale rozdíly nezaznamenatelné.

Všechna tři auta si při běžné jízdě vedou znamenitě. Automaty hladce řadí, nechávají motory klidně kolem 1500 otáček při ustálené jízdě, ale nemají problém o tři stupně podřadit, když je třeba. Na dálnici točí Hyundai i Škoda kolem 2700 otáček, Peugeot pak pouze 2100, což přispívá k úsporné jízdě a akustickému komfortu. Ani jednomu se občas nevyhne nějaké drobné cuknutí, nebo zaváhání, ale není to nic zásadního - naopak ty plynulé změny při lehké i svižnější jízdě jsou parádní a zvýšení spotřeby je zanedbatelné. Navíc tyto dvouspojkové automaty nemají jinak typický problém s manévrováním v pomalých rychlostech. Výhodou je sportovní režim, který drží otáčky výše a dovoluje motoru rychleji reagovat - u Fabie stačí poslepu ťuknout do páky, u ostatních je třeba pohledem lovit tlačítka přepínání jízdních režimů. i20 pomáhá zmíněný mild-hybrid k okamžité reakci na plyn, problém je v tom, že reakce se liší svou intenzitou podle stavu baterie - někdy reaguje hned, protože elektromotor pomůže, někdy ne. Tahle “nepředvídatelnost” společně s větší brzdnou silou rekuperační jednotky u i20 trochu body ztrácí, aby je zpět získal při měření spotřeby. Při přeřazení často motor spadne mimo vrchol točivého momentu a zrychlování působí kolísavě. Tohle jsme u ostatních dvou (Peugeot, Škoda) nezaznamenali. V Hyundai bych tak asi oželel ten mild-hybridní pohon a zvolil 74 kW variantu, která zmíněné neduhy mít nebude. Pak si troufám tvrdit, že jsou rozdíly v jednotlivých pohonech prakticky neznatelné.

Jízdní projev

Tak jako design interiéru, ani jízdní vlastnosti snad nemohou pokrývat větší rozsah. Zatímco Peugeot je svým měkkým naladěním zřejmě nejkomfortnější auto v tomto segmentu, i20 je na sedmnácti palcových kolech výrazně tvrdší. Naladění snad ani nemůže více prozrazovat, co by měl řidič od svého vozu čekat. Zatímco Peugeot se přes jednotlivé nerovnosti přenese velmi plavně, v interiéru i20 jsou nerovnosti výrazně více cítit. To se přesně otočí ve chvíli, kdy se pod koly objeví složitější situace ve formě řady nerovností nebo se zvýší tempo jízdy - to už rozkmitaná kola Peugeotu přestanou stíhat, stejně tak při prudké změně směru, která občas vyvolá zásah stabilizace. V tu chvíli ta tvrdší i20 naopak začne fungovat a dodá mnohem větší jistotu a lepší pocit a na zásah stabilizace spíše ani nedojde. Hyundai měl kromě velkých kol ještě skvělé pneumatiky Michelin Pilot Sport 4 v rozměru 215/45 R17, takže oproti Peugeotu na úsporných 195/55 R16 Michelin Primacy byl na sportovnější jízdu i lépe vybaven. Je otázka, nakolik by prohození pneumatik (větší kola na Peugeot a menší na Hyundai) auta k sobě přiblížilo. Nakonec jsem si nechal Fabii. Ta mne i na velkých sedmnácti palcových kolech přesvědčila, že ideální naladění existuje a jako jediná je dostatečně komfortní, ale zároveň dostatečně jistá v zatáčkách. Netušil jsem, že na těch 17 palcových kolech to bude tak pohodlné auto. Ani Peugeot ani Hyundai nelze kritizovat, jen tím, že je jich naladění posunuto do těch větších extrémů (buď komfortní nebo sportovní), tak ten opačný extrém tolik nedávají. Fabia v mých očích ten “sweet-spot” přesně trefila a zvládá obojí. Doladit to jde jen správnou volbou velikosti pneumatiky. 

Spotřeba

Všechny motory jsou tříválcové turbomotory s přímým vstřikem benzinu. Škoda a Hyundai mají objem jednoho litru, Peugeot 1,2 litru. Hyundai měl širší pneumatiky Pilot Sport 4, Peugeot měl usporné Primacy s vyšším bokem, takže z hlediska úspory paliva na tom byl Hyundai teoreticky hůře. Přesto se na 130 km dlouhé trase vedoucí převážně v Krušných horách spotřeba lišila jen velmi mírně. i20 dojela se spotřebou 7.1, stejně jako Peugeot. Fabia byla o 3 deci hladovější. Vliv jízdního stylu byl eliminován častým střídáním řidičů. Na druhé, méně náročnější trase si i20 řekla o 5.8 litru, 208 o 6.1 litru, zatímco Fabia chtěla 6.3 litru. Závěrečná, nejdelší etapa měřící skoro 200 km pak potvrdila, že Hyundai je při ustálené jízdě nejskromnější a i přes čtvrtinový podíl dálnice dorazil s 5.5 litry, Peugeot 5.8 litry a Škoda s 6.1 litry. 

Výrobce dle normy WLTP udává spotřeby v rozmezí 5,1-5,5 litru pro Hyundai, 5,4 pro Peugeot, resp. 5,6-6,2 litru pro Škodu na sto kilometrů. To ukazuje, že WLTP hodnoty jsou poměrně dosažitelné a jednak potvrzuje i naše měření, kdy se ukazuje, že Hyundai je nejúspornější, Škoda nejžíznivější s rozptylem kolem 0,5 litru na sto km. Všechna auta vážila kolem 1200 kg.

Komfort jízdy

Co se týče příplatkové a komfortní výbavy, přestože vozy byly rozdílně vybaveny, mají prakticky totožnou nabídku příplatkové komfortní výbavy - bezklíčové startování, automatická klimatizace nebo adaptivní tempomat jsou samozřejmosti. Fabia nemá možnost digitálního přístrojového štítu ani větší obrazovky infotainmentu, aktivní vedení v jízdních pruzích ani sledování aut v mrtvém úhlu. To odpovídá datumu jejího zrození. Co se týče pohody za volantem, tak příplatková Monte Carlo sedadla byla tužší než u ostatních konkurentů, ale měla dobré boční vedení. Nejlepší sezení nabízel Hyundai, Peugeot měl sedadla spíše měkčí. 

Hlukem, nebo spíše tichem, za jízdy si nás získala Fabia i Peugeot, Hyundai trochu ztrácí body, protože je výrazně citlivější na povrch a při vyšších rychlostech je slyšet svist od karoserie více než u ostatních dvou. Hyundai se to snaží dohnat příplatkovým audiem Bose, ale ani ostatní kvalitou audia neztrácejí. 

Rezultát a co na to ostatní členové výpravy

Fabia si nás získala svým nestárnoucím designem, komfortem jízdy i příjemným ovládáním a tvrdšími sedadly. Body ztrácí v šířce interiéru, kdy dva lidé v bundě už se budou dotýkat rameny. Průměrné je také místo na zadních sedadlech. Nejhorší byla také v naměřené spotřebě.

Pavel: Líbilo: strohý design, který se ale neokouká, dobrá ovladatelnost, stabilita v zatáčkách, dobrá převodovka, líbivý interiér monte carlo. / Nelíbilo: méně místa do šířky a na zadních sedačkách, hrubý zvuk motoru, vysoká cena a šetření na materiálech. 

Hubin: Líbilo: vzhled (neokouká se), motor a řazení, jízdní vlastnosti / Nelíbilo: stísněné sezení vpředu ve dvou

Aleš: Líbilo: jízdní vlastnosti, zpracování / nelíbilo: nepohodlné sezení

Peugeot 208 si naše sympatie získal tím, že od základní výbavy vypadá velmi pohledně, architektura interiéru vytváří pocit šířky a vzdušnosti. Nelíbil se nám snad až příliš měkký podvozek, ovládání klimatizace a málo místa vzadu. Pozitivně hodnotíme sladění převodovky s motorem

Pavel: Líbilo: elegantní design, volant, materiály interiéru / Nelíbilo: měkké sedačky, měkký podvozek, pádla řazení se nepohybují společně s volantem, neintuitivní ovládání tempomatu

Hubin: Líbilo: zajímavý interiér i exteriér, živý motor, řazení / Nelíbilo: špatně se mi v něm sedělo, rány do podvozku, tvar volantu (to je o zvyku), zpětné zrcátko brání výhledu na křižovatce

Aleš: Líbilo: neotřelý design / Nelíbilo: ovládání palubního počítače; příliš měkký podvozek

Hyundai i20 působí v interiéru jako největší auto, i když kvalitou materiálů ztrácí. Body získává za nejvíce místa na zadních sedadlech a bohatou elektronickou výbavu, která dobře funguje. Nejrozporuplnější byl pohon, který je díky mild-hybridu takový nepředvídatelný (kdy brzdí, kdy hodně zrychluje) a působí gumovým dojmem, na druhou stranu se to projevilo na spotřebě, která je o 0,5 litru lepší než u Fabie. 

Pavel: Líbilo: prostorný interiér, velký displej, volič převodovky / Nelíbilo: laciné materiály interiéru, nestabilní infotainment, nepředvídatelné chování dobíjení. Cukání při řazení převodů studeného motoru, vysoká cena a šetření na materiálech. 

Hubin: Líbilo: exteriér, hodně místa na sezení, výhled  /  Nelíbilo:  zlobivý display, levné plasty, podivné chování motoru při ne/dobíjení baterie, na dálnici hlučná

Aleš: Líbilo: vzhled, uspořádání interiéru, sezení / Nelíbilo motor, nepředvídatelné jízdní vlastnosti (plachtění/brždění), nemožnost uložení uživatelského nastavení (např. vypnutí hlídání čar), složité dotykové ovládání, nepotřebné funkce, nestabilní infotainment

0
Porovnávač
TOPlist