Ford Fiesta ST - svatý grál českých okresek?

,

V dnešním testu to bude hlavně o radosti z řízení. Na test totiž máme úžasnou Fiestu ST. Pod kapotou má 200 koní, na přední nápravě má samosvorný diferenciál, pyšní se povedenými sedadly a velmi sportovním řízení. Velkou výhodou jsou malé rozměry a takové naladění podvozku, díky kterému umí Fiesta po českých okreskách létat jako smyslů zbavená. Malé auto má ale i další výhody. Kromě obratnosti a váhy, které mají pozitivní vliv na jízdní vlastnosti, není ani třeba tak velkého výkonu a to všechno má dopad nejen na řidičské zážitky, ale i na cenu. U Fiesty tak ani moc neplatí, že hot hatch musí být drahý. A to ani na pořízení, ani na provoz.

Fiesta prošla lehkým faceliftem, v případě námi testovaného modelu ST jde hlavně o přední část, která nyní obsahuje i světla s LED matrixovou technologií. Fiesta nadále zůstává autem s utilitární karoserií, která je prosta velkých designových výstřelků. Zezadu situaci zachraňuje spoiler, difuzor a dvojice výfuků společně s velkým označením modelu ST. Z boku pak vyniknou hlavně 18 palcová kola a červeně lakované třmeny. Díky vkusným doplňkům je Fiesta nenápadná, ale přesto jasně rozeznatelná od slabších sester. 

Otevírám dveře a usedám dovnitř. Oproti předchozí verzi, kde byla sedadla Recaro, na mne nově čekají velká sportovní sedadla Ford Performance (mimochodem stejná jako ve Focusu ST), ale jinak těch změn oproti civilní verzi moc není. Palubní deska svou architekturou připomíná Focus, včetně některých tlačítek a ovladačů. Na rozdíl od Focusu nepřišla Fiesta o ovládací panel klimatizace a stále nabízí tradiční ovládání fyzickými ovladači. Faceliftu ušel i infotainment, který reaguje celkem rychle a pohotově dokonce i po probuzení vozu. Ještě k těm sedadlům. Jsou naprosto famózní nejen na poměry malých aut. Kromě skvělé boční a ramenní opory, nabízí prodloužitelný sedák, který lze zvedat i naklápět a také vzduchovou bederní opěrku. Navíc mají AGR certifikaci. Navíc za nimi stále zůstává rozumně místa pro pasažéry v druhé řadě. 

Tlačítkem startuji tříválcový turbomotor 1.5 EcoBoost. Ten nabízí 147 kW (200 k) a 320 Nm ve velmi širokém spektru 1600 až 4000 otáček při hmotnosti vozu 1280 kg. Díky tomu Fiesta zrychlí z nuly na sto za 6,5 vteřiny. Ale zrychlení na rovině není to, proč bychom si takové auto půjčili. V tom vyniká třeba Mustang Mach-E GT.  A není to ani kvůli vcelku nadprůměrným 311 litrům v kufru, které u čtyř metrového auta také potěší. V tom je rekordman Ford Focus Combi. Fiesta ST je totiž především okreskový bijec. Díky mechanickému samosvornému diferenciálu na přední nápravě, vnějším rozměrům, přesnému řízení a tuhému podvozku má ambice hlavně v zatáčkách. A tam se činí! Od prvního rozjetí, kdy přes tvrdou spojku s krátkým záběrem popoženu tříválec k pohybu je jasné, že tohle není obyčejný tříválec. Od prvních metrů mě fascinuje, jak okamžitě reaguje už z nízkých otáček (třeba už kolem 1500) a jak i z těch otáček snadno zrychluje. Ve středních otáčkách pak jeho výkon graduje a tah mezi 3 a 5 tisíci otáček je parádní. A v nejvyšších otáčkách zní úplně parádně. Velkou část téhle parády dělá výfuk, ze kterého se při ubrání ozve i obligátní zaprskání. Ale jen takové decentní. 

Od prvních metrů je jasné, že Fiesta je opravdu dost tvrdá. Při pomalé jízdě většinu nerovností cítíte v hrudníku, který se otřásá ve stejném rytmu jako celá Fiesta. S přibývající rychlostí a energií, kterou musí tlumiče pohltit, se tlumiče stávají poddajnější a začínají pracovat. S motorem spolupracuje povedená šestistupňová mechanická převodovka - má přesné řazení a příjemně dlouhé dráhy a je skvělým doplňkem k té tuhé spojce a tuhému řízení. Vjem ze sportovního vozu je tak dokonalý.

Fiesta skutečně překvapí tím zátahem a intenzivním zvukovým projevem - není ani nutné volit režim Sport, a motor má výkonu i rychlosti reakce na plyn dostatek. Lehce zkouším, co Fiesta dovolí a pneumatiky 205/40 R18 se zdají, že mají dost přilnavosti. Rychlost letí nahoru, ale zároveň je Fiesta sympatická tím, že už při povolených rychlostech umí zabavit. Na rozdíl od těch aut typu Civic Type R, nebo Hyundai i30 N, které mají toho výkonu i přilnavosti ještě “o parník” víc a ty rychlosti už trochu hraničí (minimálně se zákonem). Když už posbírám trochu jistoty, zjistím, že při prudším ubrání plynu se Fiesta lehce přetáčí, a když jí do zatáčky trochu naložím, táhne ji samosvorný diferenciál dovnitř. Na nedotáčivost tak prakticky nenarazíte. A to je velmi fajn! 

Ne všude jsou klikaté okresky, a tak je potřeba se k nim nějak dostat. Cestou jsem absolvoval jízdu po dálnici, kde se Fiesta ST spokojila s 6,5 litry. Mimo město se dá dostat i k 6 litrům. Na dálnici motor točí 3 tisíce otáček a slyšet je především lehké dunění výfuku, jinak je auto vcelku kultivované. Příplatkové audio Bang Olufsen se pak postará o to, že lehké dunění z výfuku je “přebito” kvalitní audio produkcí. 

A teď už konečně ty úseky, na které jsem se tak těšil. Poprvé tahám kočku za ocas. Na dvojku Fiesta letí, jak smyslů zbavená. Perfektně reagující brzdy zkrotí před zatáčkou rychlost, z výfuku se ozve zapraskání a v půlce zatáčce můžeme Fiestě zase naložit. Volant se trochu cuká vlivem torque steeringu a je cítit, jak skvěle pracuje rozložení trakce mezi přední kola. Na palubce zabliká kontrolka, že je čas přeřadit. Z výfuku jde krásné dunění, od motoru vrnění. Do krátkých vraceček se Fiesta krásně vejde, většinu zábavy pobere druhý a třetí rychlostní stupeň. Možná bych ocenil elektronické meziplyny při podřazování. Takové, jaké má i20 N. Velkou výhodu vidím v naladění podvozku. Není třeba hledat ten nejlepší asfalt, protože Fiesta se drží i toho rozbitého. Je to opravdu řidičský zážitek. Bohužel většina těch zatáčkovitých úseků tak rychle zmizí ... ale často mi to nedalo otočil jsem se a dal si je ještě jednou ... a pak ještě jednou. Auto vládne, brzdy ani výkon nevadne, poddajný podvozek z člověka nevytřepe duši. A tak si to dáme ještě jednou.

Fiesta ST je skvěle postavený hot hatch. Ideální rozměry, ideální porce výkonu, velmi dobrá technika z toho vyplývající parádní svezení. S faceliftem dostala skvělá sedadla a třeba i LED matrixy, které jsou v této třídě docela raritou. A s cenou také neurazí. Za 690 tisíc Kč máte rychlé malé auto, ale možná budete chtít připlatit ještě 26 tisíc Kč za ten mechanický samosvorný diferenciál. Pak to bude výtečné. 

99%
HODNOCENÍ

Plusy

  • skvělý podvozek
  • skvělý motor
  • skvělá sedadla
  • stále praktická
  • zážitek z jízdy

Mínusy

  • absence elektronických meziplynů

Akční nabídky

0
Porovnávač
TOPlist