Škoda Octavia: Je opravdu jedna jako druhá?

,

Exteriér: Elegantně i sportovně zároveň

Při prvním pohledu na zapůjčený vůz se přesvědčujeme, že máme štěstí na bohatě vybavený kousek, který do seznamu příplatkové výbavy dostal i prvky, které se v drtivé většině služebních Octavií rozhodně běžně neobjevují. Stříbrné lišty podél spodní linie bočních oken a uprostřed mřížky v předním nárazníku prozrazují výbavový stupeň Style. Standardem verzí Style a Laurin & Klement jsou LED světlomety vpředu i vzadu. Elegantní linka denního svícení v dolní části předních světlometů vytváří vskutku osobitý dojem. Červená barva “Corrida” ve spojení s černými disky kol působí sportovně. Dalším dominantním černým prvkem karoserie je rozměrné elektricky ovládané střešní okno, za které zájemce o vítr ve vlasech zaplatí rovných 20 tisíc. Okno je možné buď jen vyklopit nebo vysunout do předem definovaných poloh. Ovladač střešního okna nepůsobí zrovna moderně, svou funkci ale plní bezchybně.

exterier skoda octavia

Interiér: Z vyšších sfér

I po nahlédnutí dovnitř vozu vnímáme, že něco tak masově rozšířeného, jako je Škoda Octavia, lze individualizovat. V první řadě nás upoutají černá kožená sedadla. Obě přední sedadla jsou elektricky nastavitelná, sedačka řidiče navíc disponuje pamětí několika nastavení. Příplatek za kožená sedadla činí nemalých 47.500,-Kč, za elektrické ovládání se platí 30.000,-Kč a konfigurátor navíc v tu chvíli překvapuje nutností doobjednat sklopná vnější zrcátka s automatickým stvmíváním a osvětlením nástupního prostoru za dalších 6.000,-Kč. Cestujícím na zadních sedadel je k dispozici kromě dvou USB slotů také zásuvka na 230V. Všechna sedadla jsou vyhřívaná. Loketní opěrka vpředu má příjemný tvar i materiál povrchu, nastavení její polohy dle preferencí řidiče je také možné, ve spodní poloze ale může dojít ke kolizi s ruční brzdou. I cestující na zadních sedadlech si mohou dopřát komfort v podobě loketní opěrky, která je kombinovaná s prakticky rozměrným prostupem do zavazadlového prostoru pro přepravu lyží nebo jiných dlouhých předmětů. Právě zavazadlový prostor je často zmiňovaným trumfem testovaného bestselleru. Každý někdy ocení možnost naložit velkorysých 590 litrů nákladu, zabránit nežádoucímu pohybu lze snadno zabránit využitím síťového programu v kombinaci s kotvícími body po obvodu. Příjemným překvapením pro mě byly vypolstrované přihrádky, ať už ve dveřích nebo na středovém panelu před řadicí pákou. Pověstnou třešničkou na dortu, kterou uchvátíte celou posádku, je ambientní LED osvětlení s volitelnou barvou světla, daleko více parády s ním ale uděláte v noci než za denního světla.

interier skoda octavia

Infotainment a jízdní asistenty: V plné palbě

Technologické vychytávky provázejí řidiče testovaného auta takřka od začátku do konce. Verze Style standardně obsahuje systém bezklíčového odemykání a startování KESSY. Parkování usnadňují parkovací senzory vpředu a vzadu, za 8.100,-Kč jejich spolehlivou funkci doplňuje zadní parkovací kamera s ostřikovačem. Paket Multimedia za 35.000,-Kč přináší Infotainment Columbus s 9,2 palcovým dotykovým displejem, na kterém lze střídat navigaci, ovládání mobilního telefonu, nastavení vozidla, ovládání audio systému a veškeré další funkce. Absence hardwarových tlačítek či alespoň kolečka pro ovládání hlasitosti je plně vyvážena ukázkovou přehledností a intuitivností ovládání. Lesklý displej je i na přímém slunci velmi dobře čitelný, viditelné otisky prstů je však potřeba občas vyleštit. Velkou obavu jsem měl z čitelnosti hodnot na ciferníku tachometru a otáčkoměru, kde je bílé písmo umístěno na světle šedém podkladu. Přestože zvolené barvy rozhodně nelze označit za kontrastní, vysloveně nečitelná ta čísla nejsou. K bezpečnému ovládání audiosystému, telefonu nebo palubního počítače slouží tlačítka na multifunkčním volantu. Samotnou jízdu usnadňují bez výhrad fungující systémy adaptivního tempomatu nebo hlídání mrtvého úhlu. Udržet se v jízdním pruhu poměrně spolehlivě napomáhá lehkým trhnutím volantu Lane assist, spíše na obtíž je jeho činnost například v rekonstruovaných úsecích dálnic, kde najednou existuje trvalé a vodorovné dopravní značení. Na všechny novinky, způsoby ovládání infotainmentu a jízdní asistenty je pro jejich plné využití potřeba určitý čas na seznámení s nimi. V případě škodovky je ale sžívání poměrně rychlé a především velmi příjemné a efektivní.

interier skoda octavia

Jízdní dojmy, motor a spotřeba: Funkční model

Pod kapotou testované Octavie pracuje časem prověřený a postupným vývojem odladěný motor 1.4 TSI ve verzi Euro 6 z roku 2015. Čtyřválec o objemu 1395cm3 poskytuje výkon 110kW a maximální točivý moment 250Nm. Ve spojení s manuální šestistupňovou převodovkou a pohonem předních kol se dle mého názoru jedná o ideální pohonnou jednotku pro rodinný vůz (nižší) střední třídy. Řazení je přesné, poskládání rychlostních stupňů uživatelsky příjemné a rovné tři tisíce otáček za minutu při zařazeném šestém rychlostním stupni vyženou ručičku tachometru k hodnotě 140km/h. Při dálničním tempu se do kabiny dostával překvapivě silný hluk od kol, spíše než o obecně platnou skutečnost se jedná o důsledek rozměru a typu obutých nízkoprofilových pneumatik. Obavy vyvolané zjištěním, že kapota není zevnitř opatřena dříve obvyklou zvukovou izolací, se naštěstí nepotvrdily. Zvuk motoru rozhodně není rušivý, označil bych ho za vysloveně líbivý - ve vysokých otáčkách se umí zdravě rozeznít. Jedním ze záměrů testu Octavie bylo zjistit reálnou spotřebu, a to v nastaveném jízdním režimu Eco. Při běžném městském popojíždění počítejte se spotřebou okolo 7 litrů na 100 kilometrů. Zhruba třistakilometrovou cestu s dvoutřetinovým podílem dálnice (dá-li se za dálnici považovat opravovaná spojnice Brna a Prahy, kterou vestavěná navigace v Octavii roztomile označuje jako “Dálnice dé jeden”) se nám podařila absolvovat s prázdným vozem v silném, ale plynulém provozu s průměrnou spotřebou 5,5l/100km. Při meziměstském cestování, kdy nám podmínky umožní plně využívat rychlostní limity, se spotřeba pohybuje mezi 6 a 6,5l/100km. Neodpustím si poznámku, že nejsem příznivcem podtáčení motoru, ke kterému indikátor řazení řidiče často nabádá. Dále podotýkám, že testování auta probíhalo za slunného letního počasi, takže se na konečné spotřebě podílela i zapnutá dvouzónová automatická klimatizace udržující příjemnou teplotu ve voze.

interier skoda octavia

Závěr: Dobrá volba!

Přestože má Škoda Octavia zástupy nadšených příznivců, další obrovská část motoristické veřejnosti se staví do role jejích nekompromisních odpůrců. Škodě Octavia z mého pohledu především nelze upřít obrovskou univerzálnost. Málokterý vůz dokáže najednou uspokojit nadšeného motoristu solidními jízdními vlastnostmi, rodinu s dětmi obstojnou prostorností a velkorysým zavazadelníkem a úspěšného manažera dostatečnou reprezentativností, pokud si dopřeje bohatě vybavený model. A jistě jsem zdaleka nevyjmenoval všechny typy zájemců o nové auto, pro které bude Škoda Octavia volbou číslo jedna při výběru nového vozu. Negativem se může zdát sebevědomá pořizovací cena, která v případě testovaného vozu po započtení všech prvků výbavy notně převyšuje částku 800.000,-Kč.  Určitá uniformita, která je Octavii často vytýkána, má dvě strany mince - na jednu stranu ihned po usednutí do vozu dokážete najít vhodnou polohu za volantem a zvládnete bez tápání ovládat většinu funkcí, na druhou stranu dost riskujete, že si budete před domem plést vlastní auto s tím sousedovým. Je na uvážení každého, zda uvěří reklamním sloganům tuzemské automobilky, nebo vyslyší sebestředné hlasy korejského konkurenta, že Hyundai i30 je nejlepší kombi na trhu. Co říci závěrem? Zatímco v některých ohledech existují zajímavější auta, volbou Škody Octavia v přiměřené výbavě dle Vašich požadavků rozhodně chybu neuděláte!

95%
HODNOCENÍ

Plusy

  • Ideální pohonná jednotka 1.4TSI
  • velkorysý prostor
  • celkový dojem z dobře vybaveného vozu

Mínusy

  • Vysoká pořizovací cena
  • masové rozšíření modelu
0
Porovnávač
TOPlist