Suzuki Swift AllGrip - malý, úsporný a nezastavitelný

,

Suzuki Swift není úplnou novinkou, přesto jde stále o velmi zajímavý kousek, který by neměl zůstat stranou pozornosti nikoho, kdo hledá malý vůz s nízkými provozními náklady. Specialitkou tohoto modelu je možnost pohonu všech kol, což je ve třídě takhle malých vozů poměrně unikátní. V dnešní době potěší i to, že Suzuki lze pořídit od 350 tisíc Kč, co už také začíná být neobvyklé. Tak jdeme na něj.

Suzuki Swift jsme měli před třemi lety na test ve variantě Sport a pořád si myslím, že jde o jedno z nejzábavnějších svezení na úzké české klikaté okresky. Poměr výkonu k hmotnosti a velikosti je parádní, stejně jako bezprostřední pocit z řízení. Ten dnešní kousek v červené barvě je sice méně sportovní, ale o to více může být praktický díky pohonu všech kol. Při předávání auta jsem dostal takový “nášup” informací, jaký nedostanete od žádné jiné automobilky, o kterých na Autohled.cz čítáte. Dozvěděl jsem se všechno o technice pohonu, která je mimochodem velmi zajímavá. Například obě vačky mají variabilní časování, výfuková je ovládána hydraulicky, sací pomocí elektrického nastavování. Na vlastní oči jsem viděl nízkotlaký EGR, který nabírá spaliny až za filtrem pevných částic, takže nekontaminuje motor sazemi, jak je běžné. Dvojité nepřímé vstřikování zajišťuje čisté ventily a slibuje dlouhou životnost. Detailně jsem se seznámil s technikou mild-hybridního ústrojí. Mohl bych pokračovat, ale proto to tu nejsme.

Před námi je vůz kompaktních rozměrů s necelými 3,9 metry, s těžko uvěřitelnými 1050 kg v této nejvyšší výbavě. Dvoukolka je ještě o 100 kg lehčí. Tato hodnota má velký vliv na jízdní vlastnosti, ale samozřejmě také na spotřebu paliva. Tu výrobce udává 5,4 litrů na sto dle normy WLTP s tím, že pohon všech kol se podílí 0,6 litry. Varianta s pohonem předních kol si žádá jen 4.8 litru benzínu. Nutno říct, že ta spotřeba není jedinou daní té čtyřkolky, ale k tomu dojdeme. Když vidím tyhle hodnoty spotřeb, tak se nejde nezamyslet nad tím, proč všichni chtějí ta velká a těžká auta a proč těchto Swiftů nevídáme na ulici víc. Na druhou, takhle úsporných aut zase tak málo není, ostatní si ale musí pomoci full-hybridní technologii. Například Toyota Yaris Cross, nebo Honda Jazz umí dosáhnout ještě lepších hodnot, ale stojí úplně jiné peníze.

V ruce třímám malinkou krabičku bezdrátového klíče a blížím se k červenému autu rozverných tvarů. Beru za kliku a usedám na velmi měkká sedadla. Bočnice jsou tak měkké, že při nasedání je ani necítím. To je výhoda pro ty, kteří do auta nasedají jak na židli. Vidím na dnešní poměry kolmé sklo a interiér jednoduchých tvarů ne zrovna výběrových plastů. Ale Suzuki máme rádi nikoliv kvůli kvalitě plastů, ale díky jejich technice. Tlačítkem probouzím atmosférický čtyřválcový motor o objemu 1,2 litru. Nenechte se zmást na dnešní poměry nevelkým výkonem 61 kW, ani nejvyšší hodnotou 107 Nm. To, co by vás mělo překvapit, je, že ty Nm dosahují maxima v 2800 otáčkách! To je zásluhou mild-hybridního ústrojí, kde integrovaný startér-generátor umí pomoci 50 Nm. Právě ten ISG a řada technických kejklí zásadně promění výkonové křivky tohoto malého motoru. Od 1500 otáček má hezký nástup a průběh podobný turbomotorům. Není třeba jej extra vytáčet a statečně táhne. Zajímavostí je, že točivý moment prakticky nikdy neklesá pod 90 Nm. Motor se sebere i z volnoběžných a díky své čtyřválcové konstrukci moc neduní. Díky pětistupňové převodovce není třeba moc často řadit. Nevýhodou může být chybějící gradace motoru, ale nemyslím, že by to někoho trápilo. Lepší je mít pružně reagující motor. Když mu pak stojíte na krku, je hezké, jak statečně táhne až k hranici 6 tisíc otáček.

Pár slov k té čtyřkolce. Pomůže vám na kluzkém povrchu automatickým připojením zadní nápravy přes elektronicky ovládanou spojku. Nejde o žádné SUV a rozhodně se nehodí do terénu. Teorie je jasná. V praxi to má i nevýhody - kromě zvýšení spotřeby asi o 10% a drobného vlivu na dynamiku, může být problémem i snížení světlé výšky díky zadnímu diferenciálu (viz foto) a paradoxně tak může být na nějaké polní cestě s vysokým středem ta čtyřkolka důvodem, proč do cíle dorazíte s většími obtížemi. Jinými slovy, jde tedy o poměrně specifické využití toho pohonu, víceméně jen na silnici. Přiznám se, že jsem neměl moc moc možností jej vyzkoušet. Do terénu to není a kde sehnat kluzkou silnici, když ani neprší? Nepochybuji však o jeho přínosu. Další drobnou nevýhodou je, že v rychlostech mezi 50 a 60 km/h je slyšet hluk hřídelí pohonu (pak už zanikne v hluku karoserie). V tomto směru bych možná více fandil těm čtyřkolkám, které má Toyota Yaris Cross, kde je na zadní nápravě jen malý elektromotor. Nezvyšují spotřebu ani hluk.

Co se týče pobytu v kabině - kolmé A sloupky usnadňují viditelnost z auta, ale snáze umí schovat chodce než ty skloněné. Volant lze nastavit oběma směry a poloha za volantem mi byla velmi sympatická. Malé auto sedne jak ulité. Před sebou mám klasické budíky a uprostřed displej s důležitými údaji. Malá obrazovka infotainmentu umí Android Auto i Apple Carplay a ovládání automatické klimatizace je řešeno třemi kruhovými ovladači. Takže co více chtít? Díky malé šířce dané kategorií se budete muset trochu uskromnit, co se týče odkládacích prostor, ale kávu a vodu si máte kam odložit. Takže i tady v pohodě. V kufru najdeme místo pro 265 litrů zavazadel, v nádrži místo pro 37 litrů paliva.

Za jízdy se trochu více projeví dvě věci - trochu tvrdší odpružení a bezprostřednost podvozku. Všechny informace dostanete krásně do svých rukou nebo do svého pozadí. Potěší také mrštnost a rychlé reakce motoru, která ze Swiftu dělají ideálního společníka do města. V tomto prostředí se budete pohybovat kolem 5,5 litrů na sto km. Velmi jemně funguje start-stop systém, prakticky o něm nevíte. Když vyrazíte po dálnici, motor bude točit 3500 otáček při 130 km/h a Swift si řekne o 6 litrů benzinu. V této rychlosti už samozřejmě těch koní není nazbyt, a tak s velkým zrychlením už počítat spíš nelze. A lepší bude i trochu snížit cestovní rychlost. Potěší a překvapí adaptivní tempomat s hlídáním opuštění pruhů, detekce aut v mrtvém úhlu i pre-safe asistenti, kteří jsou občas trochu ustrašení. Když sjedete z dálnice a budete se trochu soustředit na jízdu a spolupracovat s lehkým brzděním mild-hybridní jednotky, nebude problém dostat svou spotřebu na úroveň 4,7 litru. To je myslím velká krása. A tak celkový průměr bude zhruba kolem té WLTP hodnoty.

Tak co na závěr? Třeba to, že v téhle top konfiguraci se čtyřkolkou stojí Swift 480 tisíc Kč. To jsou velmi zajímavé peníze! Ve variantě s pohonem dvou kol je o 40 tisíc levnější. Ten Swift s pohonem předních kol je určitě pro někoho, kdo hledá bezprostřední svezení, chce opravdu úsporný motor a nechce turbomotor, protože jezdí na velmi krátké trasy. Pokud by ta menší světlá výška měla být problém, můžete sáhnout po podobně drahém Ignisu, který nabízí stejný motor, i stejnou možnost pohonu dvou nebo všech kol. 

90%
HODNOCENÍ

Plusy

  • možnost pohonu všech kol
  • rozumná cena
  • nabídka elektroniky
  • praktické rozměry
  • jízdní zážitek bezprostředního ovládání
  • skvělá spotřeba

Mínusy

  • bezprostřednost řízení nemusí vyhovovat každému
  • tvrdší pružení

Akční nabídky

Rivalové

Toyota Yaris
Cena od425 000 Kč
Palivabenzín hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon85 kW - 92 kW
Maximální rychlost175 - 180 Km/h
Spotřeba2 - 5 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
Mitsubishi Space Star
Cena od296 760 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon52 kW - - kW
Maximální rychlost163 - 167 Km/h
Spotřeba4 - 4 l/100km
Akcelerace15 - 15 s
0
Porovnávač
TOPlist