Aplikace pro řidiče na roadtrip i denní ježdění

,

Chytré telefony moho cestování velmi usnadnit a zpříjemnit, ať už dojíždíte za prací nebo vyrážíte s kamarády na roadtrip. Podívali jsme se na několik různých druhů aplikací, které vám pomohou na cestách ušetřit peníze, čas nebo zabavit při dlouhé chvíli na dálnici. 

Navigace - Waze, ViaMichelin

Navigace jsou asi nejčastější aplikace, které řidiči při řízení používají. Na častější trasy se jistě hodí mít zapnutý Waze a vyhnout se tak zácpám a být upozorňován na nehody, silniční hlídky a další nástrahy, co vás na cestě mohou potkat. Nicméně je minimálně jedna věc, kterou Waze neumí, a to je výpočet ceny trasy. Na to se hodí aplikace ViaMichelin, která dokáže celkem přesně spočítat cenu trasy, a to včetně dálničních poplatků, dálničních známek a nákladů na palivo (po zadání spotřeby vozu) a nabídnout cestu dle vašich preferencí - nejrychlejší, nejkratší, scénickou nebo ekonomickou, která se zaměřuje na co možná nejnižší celkové náklady bez ohledu na délku jízdy. Zvolit pak můžete i trasu doporučenou Michelinem, která je takovou zdravou kombinací délky trasy a nákladů. Aplikace pak má i základní navigační funkce, stejně jako Waze dovede plánovat trasu podle hustoty provozu i poradit benzínku nebo odpočívadlo. Na plánování roadtripů a delších tras je ViaMichelin velmi užitečným společníkem, díky kterému dovedete za dálniční poplatky ušetřit celkem dost peněz - například cesta z Prahy do španělské Seville vás s průměrným benzínovým autem může být rozdíl i 2500Kč.

Ke stažení: Waze Android /iOS, ViaMichelin Android / iOS

ViaMichelin - plánování trasy

Parkování - Parkování v Praze, Parkopedia, Park4Night

Při parkování v hlavním městě pomůže aplikace "Parkování v Praze", která ukazuje na mapě aktuální kapacity pražských záchytných parkovišť, umožňuje vyhledávat zóny s povoleným parkováním a usnadňuje nový způsob placení za parkovací místa online. Při hledání parkovacích míst v cizině pomůže aplikace Parkopedia, která na mapě ukazuje parkovací místa a jejich ceny, je tedy velmi užitečný pomocník při cestování nejen do evropských metropolí, kde bez podrobnější znalosti města je velmi těžké zaparkovat a ceny parkovišť se velmi liší. Pokud potřebujete při cestě přespat a nechce se vám utrácet za hotel a rozměry vašeho auta to dovolují, hodí se aplikace Park4Night, kam sami její uživatelé přidávají zajímavá místa, kde se dá v autě přespat. Databáze je velmi rozsáhlá a obsahuje jak samotná parkoviště, tak i kempy a místa v přírodě. Pokud si rádi dopřáváte spíše luxusu, aplikace Hotel Tonight vám dokáže sehnat ubytování na poslední chvíli s velmi výraznou slevou.

Ke stažení: Parkování v Praze Android/iOS, Parkopedia Android/iOS, Park4Night Android/iOS

Park4Night

Tankování - TankNavigator, myLPG.eu, Waze, SpritMonitor

Při výletu mimo obvykle navštěvovaná místa se jistě hodí i informace, kde lze sehnat nejlevnější palivo. K tomu slouží specializovaná aplikace TankNavigator od české společnosti CCS,vydávající specializované tankovací karty, díky kterým má vždy aktuální ceny paliv téměř ze všech čerpacích stanic. Takovou funkcionalitu má už také navigace Waze, tam je ale aktuálnost dat je závislá na uživatelích, hodí se tedy mít obě varianty. Pro majitele auta na LPG se hodí aplikace myLPG.eu, která má celoevropskou mapu čerpacích stanic disponujících plničkou LPG, což v některých evropských zemích není úplně samozřejmost (Francie,..). Pro CNG se mi celoevropskou aplikaci najít nepodařilo, nicméně lze využít některé webové služby viz. náš článek o CNG. Pokud vás zajímá reálná spotřeba vašeho auta (palubní počítače mohou být nepřesné), tak tu umožňuje měřit německá aplikace SpritMonitor (i v angličtině) pomocí zadávání údajů o každém tankování - máte tak přesný přehled o nákladech na palivo.

Ke stažení: TankNavigator Android/iOS, myLPG.eu Android/iOS, SpritMonitor Android/iOS

Ceny benzínu v aplikaci Waze

Zábava na cestách - Spotify, Audioteka, Alza Media, Audible

Kromě obligátního Spotify na muziku se na delší trasy hodí i audioknihy. Z českých aplikací je nejrozšířenější Audioteka, která nabízí velké množství českých titulů. Mezi nejstahovanější patří "Steve Jobs", "Čtyři dohody", "Mnich, který prodal své Ferrari" nebo "Stoletý stařík který vylezl z okna a zmizel". Svou aplikaci "Alza Media" na poslech audioknih má také i Alza, která má také celkem pestrý výběr titulů k poslechu. Pokud máte zájem o tituly v angličtině, největší výběr poskytuje aplikace Audible od amerického Amazonu.

Ke stažení: Spotify Android/iOS, Audioteka Android/iOS, Alza Media Android/iOS, Audible Android/iOS

Audiotéka
0
Porovnávač
TOPlist