Čech, který prodává v USA ojeté vozy, popisuje zásadní rozdíly mezi americkým a českým autobazarem

,

Emigroval v roce 1983 do USA, kde v LA prodával ojeté vozy. Nakupovali u něj hvězdy showbusinessu i chudí přistěhovalci z Mexika. Nyní je na dovolené v rodné vlasti a tak mu neunikly výrazné odlišnosti mezi americkým a českým způsobem prodeje.


Milan Kochmann žije a pracuje v Los Angeles od roku 1983, tedy téměř 40 let, a již od počátku své obchodnické kariéry v USA se orientoval na japonské automobily. Prodejny vozidel sice již v současné době neprovozuje, ale ponechal si servis a prodej náhradních dílů. I díky tomu se v oboru stále velice dobře orientuje. A protože aktuálně pobývá v České republice a poptává pro svého kamaráda nějaké pěkné ojeté auto, navštívil také několik českých autobazarů. Jak ty největší a nejznámější prodejce, tak i malé autobazárky v menších městech. Pochopitelně srovnával způsob amerického a českého prodeje ojetin a o své postřehy se s námi podělil: 

Je nějaký rozdíl mezi americkým a českým autobazarem, který Vás napadne hned na „první dobrou“?

 V Americe je všechno velké. Jsou tam společnosti třeba s 250 pobočkami ve všech státech unie. Stačí si vybrat místo, kde se právě nacházíte, a můžete vybírat nebo nabízet svoje auto na prodej. Vše si domluvíte on-line a během pár minut si můžete nechat vybrané auto přistavit až před váš dům, případně si domluvit kam zajedete svoje auto nabídnout k prodeji. Takových společností jsou v USA stovky a výběr  automobilů  všech možných značek a cen je skutečně obrovský. Ani ty největší české autobazary však nenabízí takové množství aut a služeb jako třeba gigantický CarMax. Také online prodej je v Čechách teprve v plenkách. Asi i díky tomu, že česká legislativa stále příliš neřeší například problematiku stočených kilometrů (proto je lepší si nechat ověřit VIN online) a tak zákazníci raději překontrolují auto fyzicky přímo na místě. Cítím, že Češi sice rádi ojetá auta nakupují, ale je v nich pořád jakási nedůvěra v prodejce ojetin. Přitom ti velcí, alespoň jak jsem se osobně přesvědčil, fungují mnohdy lépe než někteří prodejci nových aut. 

Auta jsou v USA, díky opravdu velice širokým možnostem financování, dostupná v podstatě každému. Kdo tam tedy ojetiny kupuje?

0
Porovnávač
TOPlist