Czech Truck Prix a NASCAR: Adam Lacko a Martin Doubek v Mostě zazářili.

,

První ostrý den 31. ročníku Czech Truck Prix si diváci užili show, na kterou se už všichni dlouho těšili. Vedle divokých NASCARů, Formule Vau a kuriózních EuroLegend to bylo především vítězství domácího Adama Lacka v druhém závodě. 

Jezdec týmu Buggyra Racing Adam Lacko usedl za volant trucku s číslem 55 po necelém roce a z původně zamýšlené propagační jízdy pro fanoušky se stal senzační triumf, který zvedal diváky ze sedaček od prvního do posledního kola.

Přestože stáj Buggyra před začátkem sezony oznámila, že evropský šampionát okruhových tahačů opouští, mostecké Czech Truck Prix si ujít nenechala a nasadila oblíbeného Lacka. Ten byl loni v Mostě dvakrát druhý. Letos v jediném závodě a s vozem, který už nepatří mezi špičku, protože se Buggyra soustředí na jiné kategorie, dokázal Lacko uspět nad očekávání. V prvním sobotním závodě udržel osmé místo, které vybojoval v kvalifikaci. V druhém závodě díky obrácenému pořadí startoval z prvního místa a všichni doufali, že by se mohl udržet do třetího místa. Závod musel být, ale krátce po startu kvůli nehodě britského závodníka ještě na konci startovní rovinky přerušen. Opakovaný start zvládl Adam Lacko opět skvěle na špici se udržel až do konce, kdy za mohutného povzbuzování fanoušků protnul cílovou pásku před druhou Steffi Halm a třetím Jamie Andersonem.

Neodmyslitelnou součástí Czech Truck Prix je už několik let evropská varianta NASCAR, kde má Česká republika zastoupení v podobě Martina Doubka ze stáje Orion Racing. Rodák z Litomyšle má v Mostě již skoro tradičně smůlu a ani letos se mu zatím nevyhnuly technické problémy. Nejdříve to už v kvalifikaci byly tlaky v pneumatikách, poté dokonce problémy se zaseklou převodovkou. Výchozí pozice do obou sobotních závodů tedy nebyly ideální. V závodě třídy PRO se, ale dokázal probojovat na pátou pozici. V třídě 2, v které byl v roce 2021 šampionem, nakonec skončil po ostrém souboji s Melvinem de Grootem na pátém místě.  

I přes nedělní nepřízeň počasí navštívilo 31. ročník Czech Truck Prix 31 200 diváků. Fanoušci mohli opět vidět Adama Lacka na stupních vítězů. Mosteckou smůlu prolomil Martin Doubek, který si v závodě kategorie EuroNASCAR 2 dojel pro třetí místo. 

Vedle závodů mistrovství Evropy okruhových tahačů, mohli diváci vidět evropskou variantu NASCAR, adrenalinový EuroLegend Cup a historické Formule Vau, které mají kořeny v sousedním Německu. Z doprovodného programu si diváci užili především show legendy freestyle motokrosu a někdejšího mistra světa Libora Podmola.

Nedělní déšť, který odradil některé diváky, naopak vyhovoval Adamu Lackovi. Ten je pověstný svým řidičským uměním na mokré trati. Do třetího závodu víkendu startoval z druhé pozice za Norbertem Kissem. Druhé místo pak obhájil suverénním způsobem v podstatě o délku celé cílové rovinky před třetím Jochenem Hahnem.

Poslední nedělní závod trucků byl ještě o poznání deštivější. Adam Lacko ale bohužel tentokrát nemohl ukázat svou rychlost na vodě a kvůli problémům s řazením musel odstoupit už krátce po začátku závodu.

V NASCARech pak čeští fanoušci sledovali pak hlavně výkony Martina Doubka. Ten startoval do dopoledního závodu EuroNASCAR 2 z pole position. V závodě ho pak předjel pozdější vítěz Alberto Naska, který vyhrál s velkým náskokem před ostatními. Doubek až do posledního kola bojoval o druhé místo s devatenáctiletým Paulem Jouffreau z Francie. Pak se bohužel zapletl do provozu pomalejších aut, které na mokré trati dojeli o celé jedno kolo. Skrumáže soupeř využil a dostal se před Doubka, takže se český jezdec nakonec mohl radovat jen ze třetího místa.

Druhý nedělní závod třídy EuroNASCAR PRO pak Doubkovi bohužel nevyšel a musel odstoupit kvůli poruše brzd.

Mosteckou sezónu Czech Truck Prix rozhodně neuzavírá. Na konci září mohou diváci zavítat například na Porsche Sprint Challenge CE. Na začátku října to bude pak hlavně automobilový festival The Most CLASSIC (6-7/10), který je spojený s rakouskou závodní sérií Histo Cup. Závěr sezóny si tak v Mostě užijí hlavně fanoušci a majitelé klasických automobilů. Více o The Most CLASSIC na www.oldtimer-car.cz/the-most-classic/

Zdroj: TZ Autodrom Most

0
Porovnávač
TOPlist