Nové bezpečnostní prvky v autech. EU rozhodla, jaké to budou

,

Státy Evropské unie se shodly, že je potřeba okamžitě něco dělat s dopravními nehodami, hlavně těmi smrtelnými. Proto se rozhodly, že od roku 2022 budou v nových autech povinné některé nové bezpečnostní systémy.

Nové bezpečnostní technologie by podle odborníků mohly smutný seznam zemřelých při nehodách snížit až o pětinu, což rozhodně není zanedbatelné číslo. Tyto technologie ale nebudou povinné jen pro osobní auta, ale také pro dodávky, autobusy nebo dokonce i nákladní automobily. Jen pro každý tento segment budou trochu jiné. A čeho se tedy od roku 2022 v nových automobilech dočkáme?

Osobní auta budou muset povinně mít systém inteligentní regulace rychlosti. Ten bude pracovat s mapami navigace a rozpoznáváním dopravního značení a bude schopen upozornit na překročení rychlosti. Chvíli se mluvilo o tom, že by systém měl umět automaticky snížit rychlost a zasáhnout tak to řízení, od toho ale bylo zatím upuštěno. Systém bude opravdu jen varovat. Navíc jej bude možné po nastartování deaktivovat.

Velmi zajímavý je také nový povinný systém rozpoznávání únavy řidiče, který bude pomocí kamery neustále sledovat řidičův obličej a reagovat například na jeho pohyb očí či očních víček. Počítá se také s předpřipraveným systémem pro detekci alkoholu v krvi, samotný systém ale zatím povinný nebude. EU o něm ale už dlouho mluví. Časem by měl fungovat tak, že řidič po nastoupení do auta bude muset systému dát dýchnout a pokud systém vyhodnotí, že je vše v pořádku, nechá ho odjet. Pokud detekuje alkohol, nedovolí nastartovat. I to je ale zatím jen budoucnost.

Nákladní auta a autobusy budou mít povinný systém, který bude lépe hlídat mrtvé úhly, do kterých řidič nevidí. Nově by se v nákladních autech a nejspíš také v autobusech objeví systém detekující cyklisty a chodce. Všechna motorová vozidla pak budou muset mít systém detekce přesného tlaku v pneumatikách. Nově bude také povinná detekce zařazení zpátečky, takže by se nemělo stát, že zmatený řidič  místo toho, aby se rozjel dopředu, začne couvat. A protože to nečeká, za autem může mít chodce. Obzvlášť u obchodních center jsou takové nehody bohužel hodně běžné.

0
Porovnávač
TOPlist