Srovnání: Apple CarPlay vs. Android Auto [2019]

,

Apple CarPlay není úplnou novinkou, představeno bylo již v roce 2014, nicméně svou cestu do nových aut si postupně nachází až během posledních několika let. Funguje s iPhone 5 a vyšším, minimálně vyžaduje operační systém iOS 7.1. Pro jeho piužití je nutné mít zapnoutou Siri (Nastavení->Siri a hledání->Spustit Siri postranním tlačítkem a povolit při uzamčení).

Jedná se vlastně o zrcadlení obrazovky iPhonu na obrazovku rádia auta, nicméně ani to není úplně přesné. Spustit totiž nelze všechny aplikace, ale pouze ty, které jsou pro použití v autě přizpůsobené a schválené společností Apple. Po připojení telefonu k USB portu automobilu a spuštění Apple Carplay se tak načte domovská obrazovka s přehledem kompatibilními aplikacemi. Systém se propojí samozřejmě i s reproduktory vozidla, a tak lze velmi pohodlně telefonovat nebo poslouchat muziku z mobilního telefonu (včetně Spotify, viz. níže seznam aplikací). Výhodou oproti standardnímu bluetooth handsfree je aktuálnost kontaktů, seznamu hovorů a přístup k textovým zprávám. Pro české uživatele je trochu problematické hlasové ovládání, které využívá Siri, která je bohužel zatím dostupná pouze v angličtině. V tom jsou některé automobilky (Škoda, Mercedes,..) trochu dále, v továrním hlasovém ovládání češtinu podporují.

Navigace? Waze, Google Maps, Apple Mapy, Sygic a nově Mapy.cz

Zatímco když jsme tento článek poprvé publikovali v roce 2017, tak byla nabídka navigačních aplikací tristní (zejména kvůli Applu, který tvrdohlavě tlačil Apple Mapy), tak s příchodem iOS 12 se situace velmi zlepšila a dnes si můžete vybírat navigaci téměř podle libosti - nejpropracovanější aplikaci má dle mého Waze, nicméně nepodporuje offline mapy, takže je potřeba mít dobrý datový tarif. Na druhou stranu ale umí nejlépe pracovat s hlášeními, omezeními a značením trasy. 

Offline mapy a skvělé vyhledávání míst Googlu vlastní nabízí Google Maps, které zase do mapy pěkně zakreslují alternativní trasy včetně času, který vám na celkovém dojezdu přidají. Já je často využívám, pokud si cíl najdu vyloženě v mapě nebo rozkliknu z e-mailu - výhodou je, že vás třeba upozorní, že do obchodu jedete mimo otevírací dobu. Nevýhodou je, že zatím nepracují třeba s maximální povolenou rychlostí a radary. 

Sygic je skvělá plnohodnotná offline navigace se spoustou vychytávek, ale bohužel za Apple Carplay je potřeba si připlatit i pokud máte koupenou samotnou aplikaci. 

Na konci roku 2019 mezi navigační aplikace přibyla i navigace od Seznamu. Mapy.cz jsou skvělou turistickou navigací, která se skvěle hodí i na výlety autem - na obrazovce totiž uvidíte v mapě zakreslené turistické atrakce, které stojí za to navštívit. 

Navigace Apple Maps v Carplay

Podporované aplikace

Podporovány jsou jak základní aplikace od Applu, jako je telefon, zprávy, hudba, mapy a podcasty, tak i aplikace třetích stran, i když tam jich moc kterých bychom využili v ČR není. Potěší jistě Spotify, které je sice oproti Android Auto trochu jednodušší, ale žádnou podstatnou funkčnost nepostrádá, stejně tak i další hudební aplikace Deezer, Pandora, Amazon Music a dokonce i Google Play Music. Dále také naleznete širokou nabídku aplikací na audiobooky, jako např. Audible. Kromě hudby a audioknih však žádné další použitelné aplikace zatím dostupné nejsou.

Spotify v Apple Carplay

Podporované vozy

Výrobci často pojmenovávají podporu Apple Carplay a Android Auto podle svého, u Škody se tak jmenuje Smart Link, u BMW ConnectedDrive, u Volkswagenu App-Connect atd. Situce v roce 2020 je již taková, že systémem Carplay je možné vybavit prakticky jakýkkoliv vůz.

Pokud by vás zajímalo, jaké vozy Carplay podporují i historicky, tak je najdete na https://www.apple.com/ios/carplay/available-models/.

Galerie:

Spotify
Podcasty v Apple Carplay
Podcasty v Apple Carplay
číselník
Volání přes Apple Carplay
0
Porovnávač
TOPlist