Test brzdné dráhy letních pneumatik od Autobild - zastaví dřív Barum nebo Tomket?

,

Opět nastala sezóna, kdy řidiči řeší letní obutí. Letos je navíc okořeněná vysokými cenami paliv, a i když i tak platí, že na pneumatikách se nevyplatí šetřit, najít variantu s ideálním poměrem cena/výkon se může hodit.

Německý magazín Autobild každoročně vezme 50 letních pneumatik, otestuje jejich brzdnou dráhu na suchu a mokru a z nich stanoví 20 nejlepších kandidátů na podrobnější otestování. Letos se do širšího výběru dostaly i dvě značky, které jsou oblíbené u českých zákazníků - Barum a Tomket. Zatímco Barum stále pneumatiky v ČR vyrábí, výroba privátní značky Tomket, vlastněné tuzemským eshopem, probíhá v Asii. Pojďme se ale podívat na konkrétní výsledky - Barum Bravuris 5HM zastaví ze 100km/h na suchu za 40 metrů, Tomket Sport 3 pak za 37.2 metru.

Na mokru je pak rozdíl půl metru - Barum zastavuje z 80km/h za 33.3 metru a Tomket za 32.8m. Celkově v testu to pak znamená pro Tomket 24. místo, pro Barum 44. z zmiňovaných 50. Nutno podotknout, že pro Tomket je toto celkem úspěch -v tomtéž testu předchozí generace pneumatiky Tomket Sport v roce 2021 obsadila 49. místo z 53. Nicméně ani to nestačilo na postup mezi finálových 21 pneumatik. Pro srovnání - nejlépe brzdící na mokru, vítězná Turanza T005 zastavila za 27.5 metru, na suchu pak za 35.8 metru.

K dispozici jsou už i celkové výsledky 21 nejlepších pneumatik, a tak víme, že finálním vítězem je novinka Goodyear Efficient Grip Performance 2, která kromě nadprůměrných jízdních vlastností testující oslnila zejména nájezdem - podle testu Autobild by měla vydržet přes 50 tisíc km. Pro srovnání, nejhorší v testu, Nokian Powerproof vydrží půlku, tedy jen lehce přes 25 tisíc km. Za zmínku stojí také novinka na druhém místě - Hankook Ventus Prime 4. Ten ale zatím na skladech českých e-shopů příliš není, a tomu také odpovídá cenovka vyšší než u vítězného Goodyearu. Jako cenově dostupné alternativy lze tak označit pneumatiky Falken ZIEX ZE310 Ecorun, Kumho Ecsta HS52 a Sava Intensa UHP 2. Konkrétně Sava stojí jen přibližně o stokorunu více než Tomket a je prověřena mnoha renomovanými testy.

Celkem zklamání je pak výsledek Nokianu - tomu s v posledních testech s novějšími generacemi pneumatik příliš nedaří a nejinak je tomu i v případě tohoto testu Autobild. Je ale fér zmínit, že v tomto testu mu nejvíce uškodil zmiňovaný kilometrový nájezd. Na mokru obdržela známku 1-, na suchu 2. Poměrně špatně dopadla i Continental EcoContact 6, která na mokru byla suverénně nejhorší, čímž si vysloužila 19. místo.

0
Porovnávač
TOPlist