Víte, co je AdBlue a k čemu je vlastně dobré?

,

Pojem AdBlue už jste možná někde zaznamenali, možná ho dokonce máte v autě, ale stále tápete, o co jde a k čemu je to vlastně dobré? Dnes si všechno vysvětlíme. S AdBlue se můžete setkat jen u dieselů, kde zastávají velmi důležitou funkci.

Úkolem této speciální směsi je snižování emisí oxidů dusíku ve výfukových plynech. Jde o aditivum, které je 32,5% roztokem roztoku močoviny v demineralizované vodě. Nemusíte se bát, jde o látku nehořlavou a netoxickou a pro znalé chemie uvedeme, že jde o „vodný roztok močoviny“.  A jak to celé funguje? Je to prosté. Výfukové plyny jdou v první fázi přes filtr pevných částic, který je očistí od sazí. V ten moment je do výfukového potrubí automaticky vstřikováno AdBlue, přičemž dojde k chemické reakci, při které jsou oxidy dusíku rozloženy na dusík a vodu, tedy jednoduše řečeno vodní páru. A poté jdou tedy z výfuku jen zdraví neškodné látky.

Kde koupit a kam dolévat?

Pokud vaše naftové auto splňuje normu Euro 4 a vyšší, je šance, že máte v autě systém pracující s AdBlue. S tím máte tedy i kontrolku, která upozorňuje na jeho nedostatek. Jednou za čas, nutno říct dlouhý čas, AdBlue má opravdu velký dojezd, většinou 15 000 – 20 000 kilometrů. Všechna auta mají v sobě zabudovaný systém, který vás upozorní na docházející roztok.

Jakmile se tak stane, většinou vám i řekne, kolik ještě zbývá do úplného vyčerpání AdBlue. Roztok je možné koupit na každé větší čerpací stanici, stejně jako třeba vodu do ostřikovačů. U novějších aut najdete hrdlo pro dolévání této kapaliny vedle toho na čerpání paliva, tedy pod víčkem nádrže. Některá starší auta jej mají ukrytý v zavazadlovém prostoru pod čalouněním - zde doporučujeme dolévat opravdu opatrně, přecijen, je to opravdu močovina. Pokud si nejste jisti, kde hledat, podívejte se do návodu vašeho automobilu. A malá rada, nádržka na AdBlue má vždy modré víčko.

Pokud dojezd AdBlue mizí rychleji než kilometry pod koly, na vině často bývá nekvalitní nafta, kterou řídící jednotka poté více ředí roztokem. Problém to bývá často ve východních zemích, kde nafta nemá takovou kvalitu.

Co když AdBlue dojde?

Jakmile budete ignorovat výzvy samotného auta k dolití AdBlue a vyjedete ho úplně, hodně si zahráváte. První, co se vám stane, je, že nenastartujete. To přímo požaduje evropská legislativa, která používání AdBlue vyžaduje. Přesto pro vás máme radu, která vám může pomoci. Rozhodně se na ni ale nespoléhejte!

V případě úplného vyčerpání kapaliny vám může pomoci destilovaná voda. Nastartujete a i ujedete pár kilometrů, než systém pozná, že ve výfuku nedochází k čistění spalin. Pak ohlásí závadu a vám nezbyde než si dojet do servisu. Nikdy ale neměňte destilovanou vodu za tu obyčejnou! Mohli byste poškodit jak systém, tak nakonec celý motor.

0
Porovnávač
TOPlist