Víte, co zobrazují kontrolky na palubní desce? Některé značí velký problém

,

Učí se to už v autoškolách, ale reálně je mezi námi velká spousta řidičů a řidiček, kteří vůbec netuší, co která kontrolka na palubní desce zobrazuje a na co upozorňuje. U nových modelů se společně s kontrolkou rozsvítí i nápis, který poradí, o jaký problém se jedná. I tak mohou ale někteří tápat. Pojďme si dnes vysvětlit, jak to s těmi kontrolkami je a na jaké si dát pozor. Předejdeme tak zbytečným komplikacím při jízdě, možným chybám nebo dokonce nehodě.

Velmi důležité je pamatovat si, že kontrolky nejsou barevně rozlišené jen tak, pro nic za nic. Zelené kontrolky odkazují na funkčnost systému auta, oranžové varují před možným problémem a je lepší je brát v potaz a červené zase upozorňují na již vzniklý a závažný problém. Pokud se vám rozsvítí právě červená kontrolka, jakákoliv, pak raději zastavte. Níže pochopíte, proč.

Červené kontrolky – ty nejzávažnější problémy

Pokud se vám na palubním počítači rozsvítí kontrolky v červené barvě, vězte, že má vaše auto nejspíš závadu, která vyžaduje okamžité řešení a odstavení automobilu. „Po jejich rozsvícení je třeba zastavit vozidlo, vypnout motor a pokusit se problém odstranit. Ačkoliv můžete situaci často zvládnout sami, může se stát, že budete potřebovat pomoc asistenční služby či servisu,“ vysvětluje Michal Knor ze společnosti Auto Kelly. Výjimkou jsou ale kontrolky, které upozorňují na otevření dveří či zataženou ruční brzdu.

Brzdy

Tak důležitá součást auta má samozřejmě červenou kontrolku. Jakmile se rozsvítí, může jít o řadu problémů. Například zatažení či nedostatečné uvolnění ruční brzdy, kterou je třeba uvolnit, ale také upozornění na nízkou hladinu brzdové kapaliny. Tu zkontrolujte a dolijte. Pokud v autě není vůbec, na silnici už se nevydávejte a raději si zavolejte odtah do servisu. Totéž platí v situaci, kdy současně s kontrolkou brzd svítí i oranžová kontrolka ABS symbolizující protiblokovací systém. Jízda by pak mohla být nebezpečná.

Chladicí kapalina

Tato kontrolka vás upozorňuje na již vzniklé přehřátí, nedostatek chladicí kapaliny či na vadnou pojistku ventilátoru chlazení. Po jejím rozsvícení zastavte, vypněte motor, nechte ho vychladnout, a poté zkontrolujte hladinu chladicí kapaliny. Pokud hladina nedosahuje k rysce, je třeba ji dolít. Dobré je, že na případnou krátkou cestu do servisu, kde se o chladicí kapalinu postarají, postačí nouzově i obyčejná voda.

Tlak motorového oleje

Zapamatujte si, že toto je asi nejdůležitější kontrolka v autě! Upozorňuje totiž na nízký tlak oleje, což může znamenat až nenávratné poškození motoru vašeho auta. Po rozsvícení kontrolky ihned zastavte, vypněte motor a počkejte, až olej steče zpět do olejové vany. Pokud je hladina nízká, dolijte olej, který předepisuje výrobce vozidla, což je informace, kterou najdete v manuálu auta. Pokud u sebe olej nebudete mít, nechte své auto odtáhnout do servisu.

Dobíjení

Nemilé problémy může způsobit vadné dobíjení baterie. Pokud kontrolka svítí, alternátor vůbec nevyrábí proud. Pokud vypnete všechny elektrické přístroje v autě, tedy rádio nebo třeba klimatizaci, máte možnost dojet do servisu. Ale není to jisté! Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy zároveň s kontrolkou dobíjení svítí i kontrolka teploty chladicí kapaliny. V takovém případě neprodleně vystupte z vozu a zavolejte asistenční službu či do servisu.

Oranžové kontrolky – upozornění na vznikající problém

Rozsvícení oranžové kontrolky by pro každého řidiče mělo být výstražným varováním, že s autem není něco v pořádku. Neberte je na lehkou váhu!

Tlak v pneumatikách

Tato kontrolka upozorní na nízký tlak v některé z pneumatik. Zastavte a zkontrolujte pneumatiky, ideálně je dohustěte. Ovšem tato kontrolka také občas svítí v zimě, kdy pro nižší teploty vzduchu, zejména pak v noci, klesá tlak v pneumatikách. I tak je raději zkontrolujte.

Systém kontroly výfukových plynů

Tato kontrolka upozorňuje na závadu v systému řízení motoru ovlivňující složení emisí. Pokud se rozsvítí, příčinou může být natankování špatného paliva či jiná méně problematická závada. V každém případě raději jeďte do servisu, kde problém odhalí a vyřeší. Může totiž jít i o poruchu katalyzátoru.

Žhavení

Tato kontrolka se zobrazuje jen v autech se vznětovým, tedy dieselovým motorem. Rozsvítí se na malou chvilku při žhavení auta před startem. To je v pořádku, ale musí zhasnout. Problém je, pokud se kontrolka vůbec nerozsvítí, když problikává nebo zůstane svítit i po nastartování auta. Blikající kontrolka nejčastěji značí závadu motoru. Zbylé případy pak závadu žhavění. Do servisu je možné dojet, je však nutné zkontrolovat, zda fungují brzdová světla.

Filtr pevných částic

Novější auta mají filtr pevných částic a právě i tuto kontrolku. Pokud kontrolka svítí, filtr je zanesený sazemi a je potřeba jej regenerovat, protože se řídící jednotce nedaří jejich vypálení. Můžete to zkusit svépomocí, kdy filtr pomůže vyčistit plynulá čtvrthodinová jízda mimo město rychlostí alespoň 60 km/h při otáčkách 1 800 až 2 500. Pokud to nezabere, jeďte do servisu.

Airbagy

Kontrolka symbolizující airbagy by měla po nastartování vždy sama zhasnout. Jestliže se tak nestane, je možný problém s elektronikou tohoto bezpečnostního systému. Airbagy pak nemusí fungovat, jeďte tedy do servisu, kde problém vyřeší.

ABS

Ve chvíli, kdy se vám rozsvítí tato kontrolka, vězte, že máte problém s protiblokovacím systémem brzd ABS (Anti-lock Brake System). Brzdy sice fungují, ale ne tak, jak mají. Opatrně tedy jeďte rovnou do servisu.

Posilovač řízení

Pokud svítí oranžově, jde o signalizaci funkčnosti posilovače. Nic, co by vás nějak výrazně ohrozilo. Spíše vás to omezí. Ovšem pokud kontrolka změní svou barvu na červenou nebo začne červeně blikat, posilovač řízení vykazuje kompletní výpadek. Pak je řízení velmi náročné a ne moc příjemné. Raději auto nechtě odtáhnout do servisu.

Kontrola stability

Tato kontrolka ukazuje funkčnost elektronického stabilizačního systému (ESP). Pokud svítí, systém nefunguje. Jízda je možná, ale se zvýšenou opatrností.

Zelené kontrolky – vše v pořádku

A ještě ty výše zmíněné zelené kontrolky. Ty mají jen informační charakter. Neupozorňují na žádnou vadu, problém, ale naopak ukazují, že je vše v naprostém pořádku.

0
Porovnávač
TOPlist