Výhody a nevýhody operativního leasingu - vyplatí se vám pronájem?

,

Jestliže jste někdy uvažovali o nákupu auta financovaného jiným způsobem než úhradou ze svých vlastních zdrojů, poté jste určitě museli slyšet o operativním leasingu. Pozor, neplést si ho však s klasickým finančním leasingem, mezi nimi je totiž hned několik rozdílů. Ten nejzásadnější je, že v případě běžného leasingu se po uplynutí smlouvy stáváte majitelem vozu vy, zatímco u operativního leasingu bude vždy vůz plně ve vlastnictví leasingové společnosti, která tak bude uvedená i v technickém průkazu - hned tedy narážíme na první nevýhodu.

Avšak popularita operativního leasingu rok od roku roste, a to i u fyzických osob - dávno už neplatí, že auta financované tímto způsobem si pořizují prakticky výhradně pouze firmy, byť ty stále tvoří větší část zájemců. Neustále se zvyšující obliba operativního leasingu má samozřejmě své opodstatnění - tento způsob financování nákupu auta má totiž celou řadu výhod. Pojďme se na ně společně podívat.

Proč uvažovat o operativním leasingu?

Tou vůbec největší výhodou operativního leasingu, díky níž se pro něj nakonec rozhodne nejeden zájemce, je fakt, že na pořízení tímto způsobem financovaného vozu nebudete ze začátku potřebovat ani korunu. Není tím pádem nutno dokonce platit ani akontaci, tedy nultou splátku, která většinou tvoří několik procent z kupní ceny auta. To ale samozřejmě neznamená, že byste před uzavřením leasingové smlouvy měli být úplně švorc, k nákupu automobilu je potřeba vždy přistupovat s rozmyslem a maximální finanční zodpovědností.

I přes to, že jsme uváděli skutečnost, že auto po skončení leasingové smlouvy propadne do rukou leasingové společnosti jako nevýhodu, tak s ní úzce souvisí i jedna z výhod operativního leasingu. Nemusíte totiž řešit následný prodej vozu, ubude vám tak spousta starostí se sháněním kupce. No, a vzhledem k tomu, že operativní leasing je ve většině případů sjednáván na maximálně 4 roky, tak po jeho uplynutí si budete moci obstarat auto nové - vždy tedy budete jezdit v novém a bezpečném autě.

V neposlední řadě vám vzhledem k tomu, že vlastníkem vozu je leasingová společnost odpadne i placení několika poplatků, jmenovitě v ceně leasingu je zahrnuta třeba silniční daň. Rovněž díky tomu, že bude pojištění psané na leasingovou společnost, dostanete mnohem výhodnější cenu. Havarijní pojištění tak můžete získat až o desítky procent levnější, to se obzvláště vyplatí lidem bez bonusů.

Velmi oblíbenými vozy na operativní leasing jsou SUV od Škodovky

Víte přesně, za co platíte, navíc servis můžete mít v ceně

Další z předností operativního leasingu je jeho srozumitelnost a uchopitelnost. Vždy totiž budete mít přesně vydefinovánu jasně danou cenu za kilometr, délku smlouvy a měsíční, potažmo roční nájezd. Právě díky tomuto je tento druh leasingu tolik oblíbený mezi firmami, do koruny přesně totiž dokážou odhadnout, kolik za svou flotilu vozů zaplatí. Operativní leasing je tedy výborným nástrojem pro optimalizaci firemní cash flow. Zároveň si firmy mohou zahrnout splátky leasingu do nákladů a tím snížit svou daňovou zátěž.

Aspektem hovořícím ve prospěch operativního leasingu jsou i skvělé doplňkové služby, které dostanete v rámci jeho ceny. Nutno ale dodat, že tyto služby do ní nejsou zahrnuty pokaždé, je tedy potřeba si vždy důkladně projít leasingovou smlouvu a sjednat si podmínky, jež vám budou vyhovovat. Každopádně v ceně operativního leasingu bývá relativně často zahrnut servis auta a nové sady pneumatik, včetně jejich výměny. Posledním, ale rozhodně ne nejméně důležitým kladem operativního leasingu je záruka mobility, mnohdy totiž bývá součástí jeho ceny i bezplatné poskytnutí náhradního vozu v případě poruchy toho stávajícího.

Operativní leasing má i své nevýhody. Jaké?

Každá mince má dvě strany, a nejinak je tomu i v případě operativního leasingu, i on má své slabiny. Jednou z nich je nemožnost si nakonfigurovat vozidlo přesně dle svých potřeb, problémem může být třeba dokonce i montáž tažného zařízení. Operativní leasing se příliš nevyplatí ani těm, kteří touží po atypickém voze či těm, kteří plánují s vozem jezdit klidně až desítky let. I když v druhém případě stále samozřejmě existuje možnost si po skončení leasingové smlouvy auto od leasingové společnosti koupit, ale to, jestli vám ho skutečně prodá, už závisí zcela na její vůli.

Nejvíce nevýhod tohoto způsobu financování nákupu vozidla má poté souvislost s nedodržením podmínek leasingové smlouvy. Do problémů byste se mohli dostat například v situaci, kdybyste u leasingu, jehož součástí není zajištění servisu, nedodrželi servisní plán - a to i pokud by k porušení servisní povinnosti došlo těsně před koncem trvání leasingu. Někoho by mohlo odradit též to, že za kilometry nad rámec leasingové smlouvy se musí připlácet, a obvykle se nejedná o žádné zanedbatelné sumy.

Rovněž si je potřeba neustále dávat pozor na poničení auta, u něhož se nevyplatí platit spoluúčast, kterou by po vás jakožto řidiči následně leasingová společnost vymáhala. Na co si dát pozor při vracení vozu jsme se zabývali zde. Konkrétně si je potřeba dávat pozor hlavně na poškození kol a skel. Za nevýhodu se dá taktéž považovat, že v případě, že součástí ceny operativního leasingu nejsou pneumatiky, se budete muset starat o prodej použitých zimních pneu a jejich výměnu sami - to už je ale vskutku drobná vada na kráse.

Před vrácením vozu z operativního leasingu je vůz podroben kontrole

Shrnutí

Operativní leasing má vícero předností než slabin, ovšem stejně jako u každého způsobu financování záleží na vaší momentální situaci a individuálních požadavcích. Jednoduše řečeno, každému se vyplatí něco jiného, tudíž nemůžeme plošně říci, jestli zrovna vám se tento leasing vyplatí, či nikoliv. Co však říci můžeme, tak je to, že mezi největší výhody operativního leasingu se řadí možnost pořídit si auto prakticky bez peněz a možnost ušetřit na provozních nákladech (např. servis jde často za poskytovatelem leasingu), naopak slabinou jsou často dosti nekompromisní povinnosti vyplývající z leasingové smlouvy.

0
Porovnávač
TOPlist