Německá automobilka Mercedes-Benz nabízí celkem 58 modelů, namátkově třeba Citan Mixto, Citan VAN, eCitan VAN, EQV nebo eSprinter VAN. Citan VAN patří s délkou 4,498 metru k těm menším, šířka je pak 1,859 m, výška 1,819 m.
Citan VAN se vyrábí v osmi různých motorizacích. Uvedená cena vychází z oficiálního českého ceníku výrobce z dubna 2026. Spektrum motorizací potěší spíše příznivce nafty, je jich totiž více než benzínových agregátů. Diesel se nabízí ve 5 provedeních o výkonech 74, 94 nebo 114 koní. Nejsilnější vznětový motor vám umožní zrychlit na 100 km/h za 11 sekund a tachometr se zastaví až na 175 km/h.
Dostupná je verze se sedmistupňovou automatickou převodovkou van 113 automat. Za automatickou převodovku oproti běžné manuální šestistupňové spojené se stejným agregátem připlatíte 107 tisíc. Citan VAN se momentálně vyrábí pouze ve variantě s pohonem předních kol.
Při financování úvěrem se sazbou od 3,99 % p. a. byste za eCitan Mixto Lang ve výbavě van 110 CDI platili přibližně 7 369 Kč měsíčně po dobu 10 let, celkové navýšení by bylo 170 390 Kč. Přesnou splátku si můžete spočítat v kalkulačce níže. Zajímavou variantou financování vozu Mercedes-Benz Citan VAN je operativní leasing, a to zejména ve variantě full-service, kde s vozem nejsou spojené žádné další náklady na provoz kromě paliva. Operativní leasing Mercedes Financial Services v sobě zahrnuje i havarijní pojištění, silniční daň, povolený nájezd km (nejčastěji 10-30 tisíc ročně) a ve full-service variantě také pneumatiky a servis. Nechte si spočítat nabídku operativního leasingu přesně podle vašich představ.
V březnu 2026 bylo v ČR registrováno 10 kusů modelu Mercedes-Benz Citan VAN, z toho 7 nových a 3 ojeté. Podobný počet registrací měly Mitsubishi Grandis (10 kusů), Audi S3 (10 kusů) nebo KIA EV3 (10 kusů).
Za posledních 12 měsíců (od prosince 2024) bylo celkem registrováno 137 kusů. S rostoucím trendem registrací.
Značka Mercedes-Benz získala v průzkumu spolehlivosti Consumentenbond (2026) hodnocení 7,8 z 10 a obsadila 17. místo z 39 značek.
Podle TÜV Reportu 2026 má značka Mercedes-Benz dlouhodobou průměrnou poruchovost 18,5 % (1. z 14 značek v žebříčku).
| Palivo | Diesel Benzín |
| Převodovka | Automatická, Manuální |
| Poháněná náprava | FWD |
| Výkon | 55 kW - 96 kW |
| Maximální rychlost | 152 - 183 Km/h |
| Zrychlení na 100 Km/h | 11 - 18 s |
| Série | Citan (W 420) (od 10/21) |
| Začátek výroby | W 420 |
| Začátek výroby modelu | Citan Kastenwagen Standard 110 |
| Třída vozidla | Nižší střední třída |
| Interní označení výrobce | - |
| Výška | 1819mm |
| Šířka | 2159mm |
| Délka | 4498mm |
| Rozvor | 2716 mm |
| Objem kufru | - / - l |
| Hmotnost | 1381 - 1464/1970 - 2020 Kg |
| Poloměr otáčení | 11 |
| Světlá výška | - |
| Kombinovaná | 5 - 6l/100km |
| Město | - |
| Mimo město | - |
| Emisní norma | LKW |
| CO2 | - g/km |
| typ | minibus |
| Počet míst | 2 |
| Počet dveří | 4 |
| Zatížení střechy | 100 |
| Přední brzdy | kotoučové |
| Zadní brzdy | bubnové |
| Přední odpružení | vinuté pružiny |
| Zadní odpružení | vinuté pružiny |
| Adaptivní brzdová světla | - |
| Systém nouzového brzdění | - |
| Parkovací senzory | - |
| Kontrola trakce | - |
| Typ monitorování tlaku v pneumatikách | - |
| Navigační systém | - |
| Cena | 589 800 Kč - 821 000 Kč |
| Minimální výbava |
| Brzděný | 1500 - - kg |
| Nebrzděný | 750 - - kg |