Dobrý den, jaký je reálný dojezd elektrického vozu Polestar 2 a jak ho ovlivňuje zimní počasí?
sedan Polestar 2 má oficiální dojezd podle standardu WLTP 659 km na jedno nabití. V reálném provozu se však dojezd liší podle podmínek — při běžné jízdě v mírných teplotách můžete očekávat přibližně 527 km, zatímco v zimě při teplotách pod nulou klesá dojezd až na 395 km. Tento elektromobil je dostupný ve více variantách s různým dojezdem.
| Motor | Výkon | Baterie | WLTP | Reálný odhad | Zimní odhad | Cena | 0-100 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Long Range Single Motor | 220 kW | 78,0 kWh | 659 km | ~527 km | ~395 km | 1 100 000 Kč | 6 s |
| Long Range Dual Motor | 310 kW | 78,0 kWh | 596 km | ~477 km | ~358 km | 1 180 000 Kč | 4 s |
| Long Range Dual Motor Performance Paket | 200 kW | 70,0 kWh | 554 km | ~443 km | ~332 km | 1 274 000 Kč | 6 s |
Reálný odhad = ~80 % WLTP (mírné teploty, běžná jízda). Zimní odhad = ~60 % WLTP (pod 0 °C, topení).
| Motor | Kapacita brutto | Kapacita netto | Technologie |
|---|---|---|---|
| Long Range Single Motor | 82,0 kWh | 78,0 kWh | Lithium-iontová (Li-ion) |
| Long Range Dual Motor | 82,0 kWh | 78,0 kWh | Lithium-iontová (Li-ion) |
| Long Range Dual Motor Performance Paket | 70,0 kWh | – | Lithium-iontová (Li-ion) |
AC: Typ 2 · DC: CCS · Pozice nabíjecího portu: Levá zadní strana (řidič)
| Typ nabíjení | Výkon | Cíl | Doba nabíjení |
|---|---|---|---|
| AC třífázové (Wallbox) | 11.0 kW | 100% | 8 h |
| DC rychlonabíjení | 205.0 kW | 80% | 28 min |
| Typ nabíjení | Výkon | Cíl | Doba nabíjení |
|---|---|---|---|
| AC třífázové (Wallbox) | 11.0 kW | 100% | 8 h |
| DC rychlonabíjení | 205.0 kW | 80% | 28 min |
| Typ nabíjení | Výkon | Cíl | Doba nabíjení |
|---|---|---|---|
| AC třífázové (Wallbox) | 11.0 kW | 100% | 7 h |
| DC rychlonabíjení | 180.0 kW | 80% | 26 min |
Maximální DC nabíjecí výkon: 205 kW — na 80% za 28 min.
| Funkce | Dostupnost | Popis |
|---|---|---|
| Tepelné čerpadlo | ✅ Ano | Efektivnější vytápění kabiny v zimě — šetří dojezd o 10–20 % oproti odporovému topení |
| V2L (Vehicle-to-Load) | ❌ Ne | Napájení externích spotřebičů z baterie vozu (230V zásuvka, až 3,6 kW) |
| V2H (Vehicle-to-Home) | ❌ Ne | Napájení domácnosti z baterie vozu — funguje jako záložní zdroj energie |
| V2G (Vehicle-to-Grid) | ❌ Ne | Obousměrné nabíjení — vůz může dodávat energii zpět do elektrické sítě |
| Bezdrátové nabíjení | ✅ Ano | Indukční nabíjení bez kabelu (typicky pomalejší než kabelové) |
| AC nabíjecí kabel v ceně | ❌ Ne | Nabíjecí kabel pro AC nabíjení je součástí standardní výbavy |
Reálný dojezd elektromobilu může být výrazně ovlivněn:
Norský youtuber Bjørn Nyland tento model otestoval 22× v letech 2020–2024 napříč 12 variantami a generacemi. Měření probíhají za pevně kontrolovaných podmínek (ustálená rychlost s GPS verifikací, zaznamenaný stav baterie):
| Test | Hodnota | Dojezd / průměr | WLTP | Varianta |
|---|---|---|---|---|
| Ekonomická jízda 90 km/h | 13,7 kWh/100 km | 578 km | 655 km | LR SM, 2024 |
| Dálnice 120 km/h | 21,8 kWh/100 km | 363 km | 659 km | LR SM refresh |
| 1000km výzva (vč. nabíjení) | 9 h 40 min | 103,4 km/h prům. | 554 km | LR SM, 2023 |
| Maximální nabíjecí výkon (DC) | 207 kW | 659 km | refresh 82 kWh |
Bjørn počítá scénář, kdy vyrazíte s 80 % baterie, dojezd vás dostane na 5 % a poté nabijete zpět na 80 %. Méně teoretické než WLTP, blíž realitě delší cesty:
| Tempo | Dojezd jednoho úseku | Doba dobíjení 5→80 % | Varianta |
|---|---|---|---|
| 90 km/h | 336 km | 25 min | LR SM refresh |
| 120 km/h | 236 km | 25 min | LR SM refresh |
Závislost nabíjecího výkonu na stavu baterie podle Bjørnova měření. Špička 207 kW, 81 bodů křivky.
Bjørn ve svých testech jezdí stále stejné úseky norské dálnice s tempomatem nastaveným tak, aby GPS rychlost přesně odpovídala cílové. U výsledků je vždy uvedena konkrétní varianta a rok testu — výsledky novější generace se proto mohou výrazně lišit od starších verzí stejného modelu. Kompletní data včetně 14 testovacích kategorií najdete v jeho veřejné databázi na Google Drive.
Plánujete koupi elektromobilu? Navštivte náš srovnávač elektromobilů s podrobnými parametry všech dostupných modelů na trhu.