FAQ: Dojezd a baterie — Porsche Taycan (WLTP vs. realita)

Dobrý den, jaký je reálný dojezd elektrického vozu Porsche Taycan a jak ho ovlivňuje zimní počasí?

coupe Porsche Taycan má oficiální dojezd podle standardu WLTP 680 km na jedno nabití. V reálném provozu se však dojezd liší podle podmínek — při běžné jízdě v mírných teplotách můžete očekávat přibližně 544 km, zatímco v zimě při teplotách pod nulou klesá dojezd až na 408 km. V čistě městském provozu uvádí výrobce dojezd až 824 km. Tento elektromobil je dostupný ve více variantách s různým dojezdem.

Přehled variant a dojezdu

Motor Výkon Baterie WLTPMěstoReálný odhad Zimní odhad Cena 0-100
Performance baterie Plus320 kW97,0 kWh680 km824 km~544 km~408 km2 622 954 Kč4 s
4S Performance baterie Plus440 kW97,0 kWh646 km711 km~517 km~388 km3 122 596 Kč3 s
4S400 kW82,0 kWh561 km623 km~449 km~337 km3 122 596 Kč3 s
4S Performance baterie Plus Black Edition300 kW82,0 kWh560 km622 km~448 km~336 km2 790 000 Kč4 s

Reálný odhad = ~80 % WLTP (mírné teploty, běžná jízda). Zimní odhad = ~60 % WLTP (pod 0 °C, topení).

Baterie

MotorKapacita bruttoKapacita nettoTechnologie
Performance baterie Plus105,0 kWh97,0 kWhLithium-iontová (Li-ion)
4S Performance baterie Plus105,0 kWh97,0 kWhLithium-iontová (Li-ion)
4S89,0 kWh82,0 kWhLithium-iontová (Li-ion)
4S Performance baterie Plus Black Edition89,0 kWh82,0 kWhLithium-iontová (Li-ion)

Doba nabíjení

AC: Typ 2 · DC: CCS · Pozice nabíjecího portu: Levá přední strana (řidič)

Performance baterie Plus (105 kWh)

Typ nabíjeníVýkonCílDoba nabíjení
AC třífázové (Wallbox)11.0 kW100%11 h
AC třífázové (Wallbox)22.0 kW100%6 h
DC rychlonabíjení150.0 kW80%33 min
DC rychlonabíjení320.0 kW80%18 min

4S Performance baterie Plus (105 kWh)

Typ nabíjeníVýkonCílDoba nabíjení
AC třífázové (Wallbox)11.0 kW100%11 h
AC třífázové (Wallbox)22.0 kW100%6 h
DC rychlonabíjení150.0 kW80%33 min
DC rychlonabíjení320.0 kW80%18 min

4S (89 kWh)

Typ nabíjeníVýkonCílDoba nabíjení
AC třífázové (Wallbox)11.0 kW100%9 h
AC třífázové (Wallbox)22.0 kW100%5 h
DC rychlonabíjení150.0 kW80%33 min
DC rychlonabíjení270.0 kW80%18 min

4S Performance baterie Plus Black Edition (89 kWh)

Typ nabíjeníVýkonCílDoba nabíjení
AC třífázové (Wallbox)11.0 kW100%9 h
AC třífázové (Wallbox)22.0 kW100%5 h
DC rychlonabíjení150.0 kW80%33 min
DC rychlonabíjení270.0 kW80%18 min

Maximální DC nabíjecí výkon: 320 kW — na 80% za 18 min.

Vybavení a funkce

FunkceDostupnostPopis
Tepelné čerpadlo✅ AnoEfektivnější vytápění kabiny v zimě — šetří dojezd o 10–20 % oproti odporovému topení
V2L (Vehicle-to-Load)❌ NeNapájení externích spotřebičů z baterie vozu (230V zásuvka, až 3,6 kW)
V2H (Vehicle-to-Home)❌ NeNapájení domácnosti z baterie vozu — funguje jako záložní zdroj energie
V2G (Vehicle-to-Grid)❌ NeObousměrné nabíjení — vůz může dodávat energii zpět do elektrické sítě
Bezdrátové nabíjení✅ AnoIndukční nabíjení bez kabelu (typicky pomalejší než kabelové)
AC nabíjecí kabel v ceně✅ AnoNabíjecí kabel pro AC nabíjení je součástí standardní výbavy

Faktory ovlivňující dojezd

Reálný dojezd elektromobilu může být výrazně ovlivněn:

  • Teplota: V zimě klesá dojezd o 30–40 % kvůli vytápění a snížené účinnosti baterie
  • Rychlost: Při 130 km/h je spotřeba až o 40 % vyšší než při 90 km/h
  • Styl jízdy: Agresivní akcelerace zvyšuje spotřebu o 20–30 %
  • Topení/klimatizace: Spotřebuje 2–4 kWh navíc, sníží dojezd o 10–25 %
  • Pneumatiky: Správný tlak a nízký valivý odpor zlepší dojezd o 5–10 %
  • Hmotnost: Každých 100 kg navíc snižuje dojezd přibližně o 5 %

Tipy pro maximalizaci dojezdu

  1. Rekuperace: Maximálně využívejte rekuperační brzdění
  2. Předehřívání: Pokud je auto na nabíječce, předehřejte kabinu před jízdou
  3. Plynulá jízda: Vyhněte se prudkým akceleracím, udržujte konstantní rychlost
  4. Eco režim: Používejte úsporný jízdní režim
  5. Pneumatiky: Pravidelně kontrolujte tlak
  6. Hmotnost: Nevozit zbytečný náklad, odstraňte střešní nosiče

Reálný dojezd podle Bjørna Nylanda

Norský youtuber Bjørn Nyland tento model otestoval v letech 2022 napříč 4 variantami a generacemi. Měření probíhají za pevně kontrolovaných podmínek (ustálená rychlost s GPS verifikací, zaznamenaný stav baterie):

TestHodnotaDojezd / průměrWLTPVarianta
Ekonomická jízda 90 km/h15,0 kWh/100 km579 km560 km4S 93 kWh
Dálnice 120 km/h20,3 kWh/100 km425 km560 km4S 93 kWh
Maximální nabíjecí výkon (DC)261 kW680 km93 kWh

Praktický dojezd na výletě (5–80 %)

Bjørn počítá scénář, kdy vyrazíte s 80 % baterie, dojezd vás dostane na 5 % a poté nabijete zpět na 80 %. Méně teoretické než WLTP, blíž realitě delší cesty:

TempoDojezd jednoho úsekuDoba dobíjení 5→80 %Varianta
90 km/h376 km18 min4S 93 kWh
120 km/h276 km18 min4S 93 kWh

Křivka DC nabíjení (Porsche Taycan 93 kWh)

Závislost nabíjecího výkonu na stavu baterie podle Bjørnova měření. Špička 261 kW, 81 bodů křivky.

0 kW75 kW150 kW225 kW300 kW0 %20 %40 %60 %80 %100 %261 kWStav baterie (SoC)

Bjørn ve svých testech jezdí stále stejné úseky norské dálnice s tempomatem nastaveným tak, aby GPS rychlost přesně odpovídala cílové. U výsledků je vždy uvedena konkrétní varianta a rok testu — výsledky novější generace se proto mohou výrazně lišit od starších verzí stejného modelu. Kompletní data včetně 14 testovacích kategorií najdete v jeho veřejné databázi na Google Drive.

Porovnání dojezdu s konkurencí

Plánujete koupi elektromobilu? Navštivte náš srovnávač elektromobilů s podrobnými parametry všech dostupných modelů na trhu.

0Porovnávač