Dacia Duster vs. Škoda Karoq - srovnávací test 2 nejprodávanějších SUV

,

Pitesti versus Mladá Boleslav, souboj mezi účelností a elegancí, souboj v segmentu SUV s cenovým rozdílem téměř půl milionu korun může začít. Dacia Duster, definice úspěchu a nepřekonatelného poměru cena/výkon, se postaví proti novému modelu Karoq, jenž chce svůj úspěch stavit na preciznosti a kvalitě. Karoq, jenž převzal žezlo po svém předchůdci s modelovým označením Yeti, se od Dustera odlišuje podstatně více nežli sněžný muž. Na následujících řádcích odhalíme, jak odlišná mohou být vozidla ze stejného segmentu a to jak cenou, tak i svojí podstatou.

Karoq vs. Duster

Exteriér: Designové hrátky

Byť bych to rozhodně netipoval, Karoq je o 41 milimetrů delší. Na šířku má Duster k dobru 27 milimetrů a na výšku má na mladoboleslavského konkurenta náskok úctyhodných 79 milimetrů. Co se týče rozvoru kol, tak i zde má Duster navíc o 52 milimetrů. V praxi tato čísla dělají z Dustera oproti Karoqu daleko mohutnějšího zástupce třídy SUV. K mohutnosti dopomáhá Dusterovi i skvělá hodnota světlé výšky vozu, která dosahuje hodnoty 21 centimetrů. Karoq se v tomto směru musí smířit se skromnými sedmnácti centimetry. Po designové stránce jde každý svojí cestou. Zatímco Karoq staví svůj design na ostrých liniích, Duster se prezentuje plnějšími tvary. Důkazem mohou být přední světlomety, potažmo zadní svítilny. Z profilu dává Karoq na obdiv ostrou linii táhnoucí se přes celou karoserii, naopak Duster podporuje svůj drsnější vzhled vystouplými blatníky. Oba vozy jsou vyvedeny v nejvyšších možných výbavách, a tak se není čemu divit, že jsou na discích z lehkých slitin. Disponují řadou chromových doplňků ať už na přední masce či na střeše v podobě praktických ližin. I zde je vidět rozdílné zaměření vozů, zatímco Karoq má na střeše dynamické ližiny, které skvěle splývají se siluetou vozu, Duster má k dispozici robustní ližiny s chromovým podpisem. Design vozu je subjektivní záležitostí, nicméně já osobně řadím oba dva vozy do seznamu designově povedených. Když už máme oba vozy vedle sebe, a známe rozdíl cen, můžu potvrdit, že nižší cena v tomto směru nehraje žádnou roli.

Karoq vs. Duster

Interiér: Účelnost kontra elegance

Dacia Duster se v minulé generaci potýkala s ne moc pohledným interiérem a v kombinaci s horší ergonomií to byla jeho největší slabina. V druhé generaci je vše jinak, Duster překvapí originálně pojatou palubní deskou se středovým panelem, jenž je natočen směrem k řidiči. V porovnání s Karoqem však i nadále působí interiér stroze. Výbavou ale Duster nečekaně překvapil, součástí vozu je sedmipalcový dotykový systém Media Nav s navigací, automatická klimatizace, vyhřívaná sedadla či kamerový systém Multiview (přední, zadní, 2 boční kamery s možností přepínání). V interiéru Karoqa tyto položky také nalezneme, obrazovka infotainmentu má však větší rozměr, konkrétně 9,2 palce. Na druhou stranu nedokáže nabídnout kameru vpřed a na bocích, jako to má v nabídce Duster. Spíše než o možnostech výbavy, se pojďme bavit o položkách, jenž nezměníte. Tak například sedadla. Ve škodovce jsou naprosto perfektní, kombinují tužší konzistenci materiálu a dostačující boční vedení s ideálně dlouhým sedákem. Zde Duster ztrácí, ne že by sedadla nebyla komfortní, ale jsou na můj vkus měkčí a podpora stehen především pro delší řidiče je také slabší. Za odkládací prostory si oba odnášejí pochvalu, do výplní dveří u řidiče se s přehledem umístí litr a půl velká lahev. Před spolujezdcem nabízejí prostorné přihrádky s osvětlením, Karoq má v záloze úložný prostor pod loketní opěrkou, Duster naopak slušný úložný prostor pod sedadlem spolujezdce. Pokud se zaměříme na kvalitu zpracování, mladoboleslavské SUV nabízí pocit kvality již pohledově, o to více zklame vrzající madlo dveří. Duster si v tomto směru na nic nehraje, a tak ani ničím výrazným nezklame, tvrdé plasty nabízejí vcelku pohlednou strukturu a slícování na úrovni.

 Kapitolou pouze pro Karoqa je digitální přístrojový štít, jenž ode mě sklízí pouze chválu. Zprvu jsem si nemohl zvyknout, že je vcelku utopený, nicméně po chvíli si ho oblíbíte a začnete objevovat možnosti nastavení zobrazení. Můžete si tak na přístrojový štít přepnout navigaci, což považuji za skvělý krok k udržení pozornosti řidiče směrem k vozovce. U Dustera se musí zrak trochu sklopit, navigační systém však pracuje na výbornou. Když vezmete v potaz, že navigační systém se sedmi palcovou obrazovkou pořídíte za příplatek 8.000 Kč, byla by škoda ho v interiéru nemít. Byť neumí nabídnout tolik nastavení jako infotainment Colombus od škodovky, srovnatelný je svojí rychlostí a uživatelskou přívětivostí. Oba vozy jsou ve svých nejvyšších stupních výbavy, Karoq má však řadu vychytávek, za které si u konkurenta nemůžete připlatit. Jedná se například o asistenční systémy (sledování jízdních pruhů, lane assist, multikolizní brzda atd.), vyhřívání volantu či panoramatické střešní okno. Karoq jasně ukazuje, že jeho cílem je oslovovat zákazníky, jenž neváhají sáhnout do seznamu příplatkových položek a sázet tam jeden za druhým. Ve výsledku máte opravdu vkusný a honosný interiér s velkou dávkou komfortu. U Dustera je situace odlišná, komfortní prvky umí nabídnout, ale svoji orientaci na účelnost nezakryje. A to je dobře, protože městských SUV s naparáděnými interiéry je mnoho. Duster si tak opět trochu tvoří podsegment sám pro sebe.

Karoq vs. Duster
Karoq vs. Duster

Zavazadelník

Ani jednoho z nich si s největší pravděpodobností nepořídíte za účelem stěhováka. Jak je již zvykem, u podobně rozměrných vozů segmentu SUV se musíme smířit s průměrnými hodnotami objemu zavazadelníku. V případě Karoqa se bavíme o 521 litrech, to Duster nabízí ještě skromnější prostor pro zavazadla, konkrétně 411 litrů (376 litrů v případě přítomnosti rezervy). Lépe přístupného zavazadelníku se dočkáte u škodovky, ať už jde o velikost vstupu či o výši nakládací hrany. Po bocích zavazadelníku Karoqa nalezneme praktické posuvné háčky na tašky. Pochvalu zasluhují oba vozy za přítomnost rezervního kola, jenž u této kategorie považuji za nejdůležitější příplatek. Duster nabízí již od základu možnost sklápění sedadel druhé řady, a tak převoz rozměrnějšího nákladu je bezproblémový. Karoq jde však o krok dále a nabízí možnost kompletního vyjmutí sedadel, o čemž píšeme podrobněji v jeho testu. Vyjmutí sedadla nezabere více jak pár vteřin, prostor pro převoz zavazadel je pak obrovský.

Karoq vs. Duster

Jízda: Každý má rád svoje

Vezmeme to pěkně shora, začneme na dálnicích a postupně se přesuneme do terénu. Kdo je vítězem při jízdě na dálnici je jasné po několika kilometrech jízdy. Velmi slušně odhlučněný interiér Karoqa dá propustit jen lehkému aerodynamickému hluku. Dvoulitrový naftový agregát disponující výkonem 110 kilowat má dostatek síly na dynamickou jízdu, a tak dálniční tempo není žádným problémem. V interiéru Dustera se na dálnici musíte smířit s vyšší hladinou hluku, především od kol a mohutných střešních ližin. Výkon 90 kilowat naftové patnáctistovky dCi je pro Dustera dostačující, spíše při silnějším bočním větru se Duster nechá trošičku rozházet a ubírá tak na komfortu. Na okreskách se Duster začíná předvádět v lepším světle, podvozek stvořený přesně na naše okresní cesty se umí vypořádat s každou nástrahou. Byť už podvozek není tak houpavý jako v předešlé generaci, stále je zaměřen na maximální komfort. Podstatně se však zlepšila ovladatelnost v zatáčkách, Duster je tak pocitově více pevný. U Karoqa se na horších vozovkách začíná projevovat tužší nastavení podvozku, které v ojedinělých případech nedokáže filtrovat všechny nerovnosti. Pokud se zaměříme na pocit z řízení, daleko větší odezvy od kol se vám dostane u Karoqa, na sportovnější styl jízdy však není určen ani jeden. Oba vozy spíše dokážou zaujmout komfortem, Duster na okreskách, Karoq zase na dálnicích a na městských obchvatech. Ke komfortnějšímu projevu u Karoqa dopomáhá i sedmistupňová automatická převodovka DSG, jenž mě osobně vyhovuje svojí jemností. Duster má možnost automatu EDC, ten však náš Duster nemá, a tak musíme řadit za pomocí šestistupňové manuální převodovky. Pokud vynecháme terén, Duster má spíše pět rychlostí, jelikož jednička je nastavena na minimální rychlost, především pak do terénu jako náhrada za redukci. V praxi to znamená, že se můžete rozjíždět i na dvojku. Terén ale nevynecháme, protože od SUV se očekává, že své pasažéry doveze cestou necestou, kam na mapě ukážeme. Jak Duster, tak Karoq mají pohon všech kol, to je ale asi jediné, co je v terénu pojí. Duster totiž v této disciplíně Karoqa drtí jak technickými parametry, tak i výsledným projevem v terénu. 21 centimetrů světlé výšky kontra 17 centimetrů, přední nájezdový úhel u Dustera činí 30 stupňů u Karoqa necelých 19 stupňů. To jen pro představu, jak je Duster proti konkurentovi v terénu nadupaný. Když vezmete Karoqa do terénu, umí překvapit svojí průchodností, stále však kontrolujete, zdali to dá, jestli se neodře podvozek atd. Ten samý úsek proletíte s Dusterem a ani nemáte pocit, že jste jeli terénem. Duster je v tomto směru jasným vítězem a potvrzuje svoje přednosti především v praktických ohledech, jako je právě pohon všech kol a jeho reálné využití.

Karoq vs. Duster

Ceník do ruky a jdeme počítat.

Dacia Duster ve své základní výbavě stojí 259.900 Kč, což nemá konkurenci, počítat se však musí jen s nutnou výbavou, pohonem pouze přední nápravy a benzínovou šestnáctistovkou SCe. Asi nejzajímavější volbou je výbavový stupeň Comfort, kde vás mnou testovaná naftová verze a pohon všech kol vyjdou na rozumných 421.900 Kč. Teď k námi testovanému vozu, jenž je vyveden v nejvyšším výbavovém stupni Prestige, navíc s řadou příplatků. Tento stupeň výbavy s testovanou motorizací startuje na 448.900 korunách, po přičtení příplatků se dostáváme na konečných 492.600 Kč. Plus plasty na dveřích, ozdobné kryty atd. Suma sumárum, stojí před námi Duster za cca půl milionu. Teď se přesuňme ke Karoqu, ten startuje na částce 529.900 Kč s litrovým TSI a pohonem pouze přední nápravy, zato už ale obsahuje řadu komfortních prvků. V ceníku se dostáváme k testované specifikaci, tedy dvoulitru TDI s výkonem 110 kilowat, pohonem všech kol, automatickou převodovkou a výbavovým stupněm Style. Tady startujeme na 774.900 korunách. Se všemi příplatky jsme se dostali lehce nad milion korun. Rozdíl mezi oběma vozy je tedy po zaokrouhlení 500.000 Kč Za cenu nejlépe vybaveného Karoqa můžete mít dva nejluxusněji vybavené Dustery nebo jednoho Dustera a k tomu palivo na pět let. Každý má jiné preference, každý má jinou klientelu, ale rozdíl půl milionu korun je z pohledu Dustera neadekvátní. Ano, Karoq je v interiéru propracovanější, luxusnější a kvalitnější. Má objemnější naftovou jednotku i zavazadelník, ale třeba komfortem na okreskách se mohou rovnat. V terénu je Duster mnohonásobně schopnějším vozem a co se týče potřebných prvků výbavy, tedy prvků, jenž dnešní zákazníci považují za standard umí nabídnout za hubičku.

Karoq vs. Duster

Závěr

A jak zní verdikt? Jednoduše, Duster v mnoha ohledech na svého konkurenta ztrácí. Nicméně jeho cena, komfortní podvozek a schopný pohon všech kol dokázaly předčit mladoboleslavské SUV. Karoq je stylovější, honosnější a ve výsledku jasně ukazuje, že chce být především na kvalitních silnicích a v péči movitější klientely, která si ráda připlatí za luxus. Rozdíl 500.000 Kč však dle mého názoru není adekvátní a neodpovídá schopnostem, kterými se oba vozy prezentovaly. I když z Karoqa odmontujeme většinu příplatků a budeme brát cenu okolo 850.000 Kč a u Dustera si odpustíme také některé přípatky, rozdíl bude stále obrovský, cca 400.000 Kč. Cenový rozdíl pak přihrává sympatie na stranu Dacie. Ve finále ale oba vozy zasluhují pochvalu, protože v tom, kam směřují, se prezentují obstojnými výsledky.

Karoq vs. Duster
Karoq vs. Duster
Karoq vs. Duster
Karoq vs. Duster
Karoq vs. Duster
Karoq vs. Duster
Karoq vs. Duster
Karoq vs. Duster
Karoq vs. Duster
Karoq vs. Duster
Karoq vs. Duster
Karoq vs. Duster
Karoq vs. Duster
Karoq vs. Duster
Karoq vs. Duster
Karoq vs. Duster
Karoq vs. Duster
Karoq vs. Duster
Karoq vs. Duster

0
Porovnávač
TOPlist