Den MOTORVIZE Fans Award 2019

,

Redakce Autohled.cz, společně s MOTORVIZE.cz, Expressauto.cz a #HORIZONTFULL, se i letos účastnila a podílela na organizací pátého ročníku ankety o Čtenářské auto roku. Den MOTORVIZE Fans Award dá každoročně možnost čtenářům důkladně otestovat automobilové novinky uvedené na trh v uplynulém roce. Letos byl program navíc obohacen o kurzy bezpečné jízdy a několik dalších zajímavých bodů. 

Místem konání letošního ročníku byl Sportovní a výcvikový areál ÚAMK v Pardubicích, který je pro takovou akci více než vhodný. Kolem deváté hodiny začínaly přijíždět jednotlivé vozy určené k testování a i první čtenáři. Kolega Petr Jakušev se pustil do přípravy tratě pro kurz bezpečného ovládání vlastního vozu, v němž si mohli přihlášení čtenáři vyzkoušet, co za volantem svého vozu zvládnou. Něco málo po deváté hodině ranní a u brány pardubického autodromu je vystaveno 14 naleštěných krasavců v celkové pořizovací ceně dosahující 16 milionů korun. Každý z vybraných vozů je v něčem výjimečný, jeden svoji délkou, jiný poměrem cena/výkon, další třeba komfortem anebo výkonem motoru. 

Po krátkém briefingu čtenářů, kteří se měli možnost přes sociální sítě na tuto událost přihlásit, se šlo na věc - již tradičně byla vyznačena trasa, kterou si každý mohl projet každé auto. Během briefingu dostali účastníci hodnotící arch, ve kterém hodnotili parametry jako poměr ceny/výkonu, design, interiér, jízdní vlastnosti a podobně. Testovací trasa měla kolem 20 km a byly tam úseky první třídy s hladkým asfaltem, ale i úplně dobitá „trojka“ mezi vesnicemi, pomalejší i rychlé zatáčky, obce i okresky. Na každou cestu vždy vyrazili dva čtenáři, kteří se v půlce cesty prohodili, čímž měli šanci si nejen vyzkoušet jízdní vlastnosti, ale také komfort a prostor na sedadle spolujezdce nebo dokonce i v druhé řadě. Dvacet sedm čtenářů tak ohodnotilo čtrnáct vozů a najeli s nimi dohromady přes 3 700 km. 

Takhle viděl akci jeden z účastníků: 

“Díky Fans Award si člověk může vyzkoušet auta, ke kterým se běžně nedostane, ale i ta, která by ho ani zkoušet nenapadlo, protože jsou mimo okruh jeho potřeb nebo jednoduše nejsou na první pohled zajímavá. A tady právě může narazit na nejedno překvapení. Mně se to například stalo u testovaného Ssangyong Korando, které nejen, že už vůbec nepřipomíná sraženého nosorožce, jak jsme byli zvyklí u minulých generací, ale naopak prezentuje se vcelku líbivým designem a přidává k tomu dostatek prostoru i výkonu za rozumnou cenu. 

Díky bezprostřednímu srovnání vozů různých kategorií (většinou v nejvyšších stupních výbavy) pak může člověk například zvážit, jestli auto s visačkou jak od třípokojového bytu v okresním městě nabízí opravdu něco výjimečného nebo se jedná jenom o hromadu položek z přemrštěných cen příplatkových výbav.

Oproti mým původním předpokladům, projet a zhodnotit 14 aut v jednom dni není vůbec jednoduchý úkol a odjížděl jsem značně vysílený. Díky jízdním zážitkům a skvělým designérským výkonům, které výrobci na testovaných autech předvedli, jsem byl plný pozitivních dojmů (ale malý cheeseburger se do mě ještě po cestě vešel).”

Velké pozornosti se dostalo i jednomu z instruktorů, Václavu Bumbálkovi, jež v rámci jednoho ze seminářů povyprávěl o své nedávné první zkušenosti za volantem závodního speciálu Škoda Fabia R5. Ve svém soukromém a rychlé jízdě uzpůsobeném vozu BMW M2 Competition pak také na uzavřené trati patřičně provezl účastníky kurzů s nejlepšími časy v jízdě zručnosti. Nad Dnem bezpečné jízdy, v rámci něhož probíhala většina doprovodného programu, navíc převzalo záštitu Ministerstvo dopravy ČR i samotný p. ministr, JUDr. Vladimír Kremlík. 

Letošní ročník byl i přes nepřízeň počasí velmi vydařený - na příští rok už máme připraveno několik zlepšení, které akci dále posunou tím správným směrem. Tímto bychom chtěli poděkovat také zástupcům jednotlivých značek, kteří nám zapůjčili jednotlivé vozy. Jak už jsem jednou řekl, skladba testovaných novinek byla letos opravdu velmi pestrá, a to především díky hned 12 automobilkám, které své kandidáty nominovaly a později i zapůjčily

0
Porovnávač
TOPlist