Nepodceňujte limity povinného ručení. Náhrady škod šplhají i do desítek milionů

,

Povinné ručení vypadá jako věčně „omílané“ téma. Jenže praxe ukazuje, že řidiči sice plní základní zákonnou povinnost a odpovědnost z provozu auta si pojistí, ale jen na minimální, a dnes už často nedostatečný limit. Škody na majetku sice do 35 milionů nešplhají. Ale škody na životech, zdraví a společenském uplatnění dokáží vyšplhat do mnohem vyšších čísel. Co se děje pak? A jaký limit bude dostačující? 

Zkratkovitý tah na nejnižší cenu povinného ručení se nemusí vyplatit

Kalkulačka povinného ručení vám ukázala, že nejvíce ušetříte na povinném ručení s limity ve výši 35 milionů korun. A tak nad vyššími limity ani neuvažujete. Přidáte připojištění skel, možná srážku se zvěří. A podléháte pocitu, že je všechno správně. Ručení máte, můžete na cesty. 

Jenže právě tohle zkratkovité rozhodnutí vás může dostat do doživotních dluhů. Hledat nejlevnější povinné ručení je samozřejmě v pořádku. Ale nikoliv mezi limity 35 milionů Kč. To je jen zákonem stanovené minimum, které však už několik let neodráží vývoj na českých silnicích a v rozhodování soudů o náhradách škod.

Co jsou limity povinného ručení?

Pojišťovny prodávají povinné ručení, u nějž poskytují pojistnou ochranu do předem smluvených částek. Ze zákona musejí nabídnout alespoň 35 milionů Kč na majetkové škody a 35 milionů Kč na škody na zdraví a životech. 

Limit tady znamená konečnou částku. Tu nejvyšší, co bude pojišťovna ochotna zaplatit poškozeným za pojištěného řidiče, který škodu způsobil. Ale ani o korunu navíc. Na první pohled vypadá limit 35/35 milionů jako dost vysoký. Proč není?

Proč se mohou náhrady škod šplhat vysoko nad 35 milionů korun?

Nezapomínejme, že některé škody na zdraví a společenském uplatnění jsou doživotní. A když je způsobíte mladému člověku, kterému znemožníte plnohodnotně žít a pracovat, navíc kvůli nehodě musí vydávat spoustu peněz na léky a rehabilitace, je pak soudem určená celková suma pro náhradu škody ve vyšších desítkách milionů

Co se stane, pokud škoda překročí sjednaný limit?

Už jsme zmínili, že pojišťovna uhradí jen sjednaný limit krytí, zbytek je na vás. Snadno se tak můžete dostat do situace, kdy budete dlužit například 20 milionů korun (protože celková náhrada škody pro poškozené byla soudem stanovena na 55 milionů korun). A nikoho nebude zajímat, jestli na to máte. I po prodeji většiny vašeho majetku budete ještě hodně let dlužníkem. Možná na doživotí.

Jaké limity povinného ručení se dají sjednat?

Vedle základního limitu pojišťovny nabídnou i povinné ručení na vyšší částky. Většinou jsou v jejich portfoliu tyto limity krytí:

  • 50/50 mil. Kč
  • 75/75 mil. Kč
  • 100/100 mil. Kč
  • 150/150 mil Kč
  • 200/200 mil. Kč
  • 250/250 mil. Kč
  • na trh už se dostal i limit 300/300 mil. Kč.

A kterou částku si zvolit? V současnosti se jako MINIMUM doporučuje 50 mil. Kč.

Česká legislativa je zastaralá. Ale proč to „odnášet“ doživotním zadlužením!

Odborníci již několik let volají po navýšení zákonného limitu u povinného ručení. Jenže doposud nebyli vyslyšeni. A to i přes fakt, že se do svízelných situací dostává stále více řidičů, kteří zavinili dopravní nehodu.  

Doporučují navýšení limitu na 50, lépe 60 milionů korun. V ideálním případě by u nás chtěli nastavit povinné ručení tak, aby limit krytí u škod na zdraví a životě nebyl žádný. Respektive se stal neomezeným. Limit krytí majetkových škod by na dalších několik let mohl zůstat na 40 - 50 mil. Kč. Tímto způsobem už je povinné ručení nastaveno v zahraničí - a s dobrými zkušenostmi. Proto není důvod, aby nemohl fungovat i u nás.

Jak přistoupit k havarijnímu pojištění?

S povinným ručením lze sjednat i pojištění havarijní. Než však začnete s jeho výběrem, projděte si odpovědi na nejčastější otázky. Připravili jsme je pro vás jako další článek v našem magazínu.

0
Porovnávač
TOPlist