Recenze: CarVertical vs. Cebia Autotracer - aby nákup ojetiny nebyla loterie

,

Před pořízením auta z bazaru je nezbytně nutné si jej důkladně prověřit, abyste předešli celé řadě komplikací - od toho, že automobil bude mít stočený tachometr až třeba po zjištění, že se jedná o kradený vůz. K ověření historie ojetého vozu lze sice použít materiály dodané prodejcem, ty však nemusí obsahovat všechny potřebné informace, v horším případě mohou být dokonce v nich uvedené údaje záměrně pozměněné. 

Proto je rozhodně dobré si nechat údaje o autě ověřit od některého z nezávislých poskytovatelů služeb umožňujících zjištění kompletní historie automobilu. Mezi ty nejvýznamnější a nejvyužívanější služby pro ověření VIN pak patří česká Cebia a celosvětový registr CarVertical. Právě služby těchto dvou poskytovatelů jsme osobně vyzkoušeli, abychom se s vámi mohli podělit o zkušenosti s nimi. Konkrétně si představíme, co všechno obsahují reporty o historii vozu a porovnáme si informace v nich obsažené - především jejich množství, detailnost a hlavně jejich vypovídající hodnotu. 

CarVertical - Největší předností je dostupnost dat z celého světa 

Pakliže ke zjištění podrobných informací o vašem autě využijete služby CarVertical, pak zajisté budete stejně jako my potěšeni, že vám bude report doručen ve formě online odkazu, k němuž máte přístup kdykoliv a odkudkoliv. Krom toho potěší i přehlednost reportu, všechny údaje o autě jsou v něm logicky roztříděny do podkategorií, tudíž není žádným problémem rychle dohledat informaci, jež vás zrovna v danou chvíli zajímá. 

Co všechno se o svém autě můžete dočíst?

Přehled CarVertical obsahuje kupříkladu skutečný stav počtu ujetých kilometrů v čase, vyobrazený na grafu. Z něj lze snadno vyčíst, zdali majitel, případně prodejce, nesáhl k úpravě tachometru a ke stočení kilometrů. Další sekce je poté věnována poškození vozu - naleznete v ní všechny zaznamenané nehody, včetně rozsahu škod a přibližných nákladů na opravu. 

Samozřejmě nesmí chybět ani část věnovaná tomu, jestli nebylo v minulosti auto nahlášeno jakožto odcizené. A právě zde se dostáváme k největší devíze platformy CarVertical, ta má totiž zásluhou svého globálního působení k dispozici data ze zdrojů z prakticky celého světa - od policejních databází většiny evropských zemí až po národní a soukromé registry! Díky tomu report obsahuje mnohem komplexnější a přesnější údaje o historii automobilu než ten od ryze české Cebie. 

V neposlední řadě je možné v tomto přehledu najít i to, jestli nebylo auto provozováno jako taxík či k přepravě zboží, nechybí ani údaje o předchozích majitelích. Příjemným osvěžením celého reportu jsou údaje o slabinách daného modelu, které vám mohou pomoci při rozhodování, jestli si jej zakoupit, nebo nikoliv. Shrnuto podtrženo, report CarVertical obsahuje celou řadu důležitých a relevantních informací o historii auta, jež jsou v něm navíc pokaždé podrobněji vysvětleny, tudíž člověk se v nich dokáže snadno zorientovat a pochopit jejich význam. 

Hodnocení: 

Přehlednost reportu - 4.5/5 

Množství informací - 4.5/5 

Detailnost informací - 5/5 

Vypovídající hodnota informací - 5/5 

Celkem - 4.75/5 

Cebia Autotracer - Zaměření na český trh má celou řadu výhod, ale i nevýhod 

Jestli jsme vyzdvihovali přehlednost reportu CarVerticalu, tak v případě české služby Cebia Autotracker to musíme učinit dvojnásob - jednoduše řečeno, přehledněji to už fakt nejde. Bohužel jedná se o jednu z mála věcí, ve kterých má Cebia navrch. V čem naopak zaostává? Určitě její největší slabinou v porovnání s CarVerticalem je absence dat ze zahraničí. Chybí tedy například podrobnější údaje o odcizených vozidlech mimo území České a Slovenské republiky, dále nemůžete očekávat ani data o leasingových či úvěrových smlouvách uzavřených za hranicemi ČR.  

To tedy znamená, že nechat si ověřit historii vozu u Cebie dává smysl pouze tehdy, pokud máte 100% jistotu, že vůz byl po celou dobu provozován výhradně na našem území. A to v případě koupě bazarového auta může být dost velký problém. Na druhou stranu, pokud si report necháte zpracovat, můžete si být jisti věrohodností pravdivostí uvedených informací

Navíc množství v něm uvedených údajů je dokonce vyšší než v případě reportu společnosti CarVertical. Krom kontroly najetých kilometrů, záznamů o poškození či kontroly odcizení, tedy těch informací, jež nechybí ani u konkurenční služby, můžeme v přehledu Cebia Autotracer narazit například i na informace o zabezpečení auta nebo kontrolu barvy. Všechny kategorie pak obsahují detailní záznamy o provedených změnách na voze, byť u servisních úkonů jsme natrefily na údaje, jež by klidně mohly být rozepsány detailněji. 

Největší otázkou však zůstává relevantnost a nezbytnost některých informací. Při procházení reportu jsme se totiž cítili až zahlceni množstvím uvedených dat. Neříkáme, že je to nutně špatně, někomu to může dokonce vyhovovat, nám to však ztěžovalo hledání podstatných informací, podle nichž bychom se následně rozhodovali pro, nebo proti koupi daného automobilu.  

Hodnocení: 

Přehlednost reportu - 5/5 

Množství informací - 5/5 

Detailnost informací - 4.5/5 

Vypovídající hodnota informací - 3.5/5 

Celkem - 4.5 

Shrnutí - CarVertical vítězem, poraženým nepoctiví prodejci 

Pakliže si potrpíte na jednoduchých a snadno pochopitelných reportech, které ale obsahují všechny nezbytné informace, pomocí nichž si můžete ověřit historii ojetého vozu, pak by pro vás jasnou jedničkou měl být CarVertical. Chybu ale rozhodně neuděláte ani využitím služby Cebia Autotracer, jež vás doslova zaplaví množstvím dat o vašem vysněném autě v neskutečně přehledné podobě. Momentálně je ale bez použití slevových kupónů o něco dražší, u Carvertical navíc ušetříte ještě více, pokud koupíte více přehledů najednou. Pokud ale auto bylo prokazatelně celou dobu provozováno pouze v ČR, Cebia dokáže poskytnout stejně hodnotné či dokonce hodnotnější informace, záleží ale případ od případu - Carvertical má dobře pohlídanou třeba historii inzerátů na prodej vozidla včetně fotografií.

Jediným skutečným poraženým tohoto srovnání tak budou pouze nepoctiví bazaroví a soukromí prodejci, kteří nebudou moci díky stále rostoucí popularitě těchto online služeb monitorujících historii vozidel, prodávat auta se stočenými tachometry či kradená auta tak hojně, jako doposud. 

Přečtěte si také náš článek o možnostech ověření VIN kódu vozidla. Na CarVertical také můžete získat jako čtenáři Autohled.cz slevu 10% na ověření VIN.

0
Porovnávač
TOPlist