Zkušenosti s operativním leasingem - Fiat 500 na rok

,

Operativní leasing je boom posledních dvou let, kdy pronájem aut začal být zajímavý kromě fleetů i pro soukromé osoby. Leasingové společnosti lákají na velmi výhodné nabídky, kterých lze na internetu a nyní nově i u nás na Autohledu najít velké množství. Co se však většinou nedozvíte jsou reálné zkušenosti a průběh dlouhodobého pronájmu vozidla. I proto jsem si před rokem půjčil stylový Fiat 500 na 12 měsíců a rozhodl se podělit o své zkušenosti.

Nabídka a objednávka

Nabídka byla velmi lákavá - 4000Kč včetně DPH na měsíc za vůz v relativně vysoké výbavě Plus s několika příplatky - ve zkratce: 6 reproduktorů, 16” kola, Bluetooth handsfree, rádio s 5” dotykovým displejem, zadní parkovací senzory a automatická klimatizace. Pohon zabezpečovala benzínová 1.2 s 96 koňmi. Celková ceníková cena této specifikace byla 419 300Kč včetně DPH. Ohledně objednávky vozu jsem jednal přímo s dealerem a byly mi nabídnuty dvě barvy v kombinaci s manuální převodovkou a asi 5 dalších s robotizovaným řazením. Zvolil jsem modrou Volaire v kombinaci s manuálem. Po objednání běžel schvalovací proces u společnosti, která leasing zajišťovala, v tomto případě tedy Unicredit Leasing. Vůz měl datum dodání stanovené na cca. měsíc, samotné schvalování financování trvalo asi týden a vyřizoval jej u Unicreditu dealer Fiatu, se zástupcem leasingové společnosti jsem se setkal až při vrácení vozu. Převzetí vozu pak probíhalo také u dealera, což už bylo velmi rychlé.

Provoz

Provoz byl u této kalkulace velmi příznivý - měsíční splátka byla již zmíněné 4 tisíce, tedy přibližně 3 300 bez daně. Kromě paliva je potřeba připočíst také servisní prohlídku a zimní pneumatiky, celkově tedy jsme na 49 800 Kč včetně DPH. Za pronájem vozu tak náklady vychází na 2,49 Kč na kilometr (pokud počítáme s nájezdem 20 tisíc, byla zde však ještě rezerva 3000 km kdy se nic navíc neplatilo). Průměrně si vůz vzal 6.1 litru na 100 km,  celkově tak 1 km vyšel na 4,30 Kč včetně DPH, což je stále velmi slušná hodnota. Výhodou operativního leasingu je také snadná daňová evidence pronájmu vozu a odpočtu DPH.

Náklady:

  • Pronájem: 4000*12=48 000 Kč (včetně DPH)

  • Servisní prohlídka: 830 Kč

  • Pneumatiky: 1000 Kč (3500Kč nákup, 2500Kč prodej)

  • Palivo: 1,80Kč/km (6,1l/100km za průměrných 30Kč/litr Natural 95)

  • Pronájem: 4,30 Kč/km (48 tisíc Kč za 20 tisíc Km)

Spotřeba Fiatu 500 na operativní leasing

Servis a pneumatiky

Pokud si půjčujete nový vůz, tak většina nových aut má první servis nejdříve ve 20 tisících km, tudíž se servisem nejspíš nesetkáte. Ne ale Fiat 500 - v servisním plánu je první prohlídka v 15000km, což při povoleném nájezdu 20 tisíc km znamenalo, že ji budu absolvovat. Nejdříve jsem kontaktoval mimopražský servis, který mám blíže - předpokládal jsem, že služby budou všude stejné. Při vyčíslení prohlídky na cca. 4 000 Kč mi však cena přišla příliš vysoká a po chvilce přemýšlení vůz raději odvezl do Imofy, kde jsem si vůz i přebíral. A udělal jsem dobře - výměna oleje, kterou chtěl dělat mimopražský servis nebyla nutná, podle servisního plánu se jednalo pouze o kontrolu oleje a pár dalších věcí. Celé to trvalo něco přes půl hodiny a cena byla také příznivá - přibližně 800 Kč. Proto bych doporučil i s vozem na operák jezdit do servisu, kde s daným vozem i operativním leasingem mají zkušenosti.

Samotnou kapitolou jsou také zimní pneumatiky, které v základní variantě operativního leasingu nedostanete. To obnáší starosti navíc, protože u kratších pronájmů vám pneumatiky poté zůstanou, navíc v případě Fiatu se jednalo o celkem netypický rozměr 195/45 R16. V mém případě se mi podařilo koupit pneumatiky Nexen od člověka, kterému operativní leasing na stejný vůz právě končil. Pořizovací cena tak byla cca. 3 500 kč a po roce se mi pneumatiky podařilo prodat za 2 500 Kč se zbývajícím vzorkem cca. 7 mm, tudíž náklad ve finále nebyl příliš vysoký, je však třeba s tím počítat.

Vrácení vozu

Vrácení vozu jsem naplánoval s předstihem a bylo to určitě dobře - při mytí vozu jsem si všiml menších odřenin na předním kole a již dříve jsem byl upozorněn, že tohle leasingové společnosti řeší celkem důkladně. A bohužel jsem si to ověřil v praxi - pracovník byl sice milý, nicméně mi sdělil, že kolo je odřené na 2 místech a to už akceptovatelné podle pravidel není. Je to prý velmi časté a a spoustu aut má odřených i více disků. Na výběr jsem tak dostal buď zaplatit cenu disku (tuším 5400Kč bez DPH) nebo vůz dovézt jindy a disk nechat opravit. Vybral jsem si druhou možnost a disk nechal ještě ten den opravit za 700Kč. I v servisu jsem potkal další "pětistovku", která měla stejný problém - odřené 3 disky a neakceptaci ze strany leasingové společnosti. Abych byl fér, tak Unicredit leasing má akceptovatelné a neakceptovatelné závady pěkně zpracované zde. Nicméně zpátky k tomu, proč je dobré vůz vrátit s předstihem - další volný termín na vrácení byl až za 5 dní a nevím, jak by se to řešilo v případě skončení pronájmu před vrácením vozu (u Unicreditu se termín rezervuje online s místem vrácení v Praze nebo Brně, případně lze připlatit za vrácení kdekoliv).

Shrnutí, výhody a nevýhody

Operák má hlavní výhodu v tom, že máte o nákladech na provoz vozu jasno už dopředu. Konkrétně u Fiatu 500 jsem kromě příznivé ceny viděl výhodu v tom, že byl pronájem pouze na rok, tudíž je možné zjistit, zda vám takový typ vozu vyhovuje. Obecně by se z toho pak dala odvodit další výhoda - měnit relativně pružně velikost vozu podle životní situace. Musím uznat, že pronájem vozu byl kromě vracení velmi bezstarostný, což je jistě další výhoda, a to zejména oproti ojetinám, ke kterým je pronájem nákladově celkem blízká alternativa, ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát. Za mě je to další krok k tomu, aby bylo auto jen spotřebič - do auta prakticky jen tankujete a nic dalšího neřešíte. Pokud se něco pokazí, je to starost leasingové společnosti, pokud nabouráte bez vašeho zavinění, opět to řeší leasingová společnost (a v některých případech dodá i náhradní vůz zdarma). Jediná bolístka může být plnění u havarijního pojištění. Tato nabídka měla spoluúčast 10% / min. 10 000Kč, což je vzhledem k velikosti, značce vozu a celkové ceně pronájmu celkem dost a prakticky prokryje spíše větší opravy než parkovací šrámy. Pro bezstarostné ježdení bych doporučil si připlatit za lepší pojištění (existují i nabídky s 1%/1000Kč), u vzorových nabídek to ale často nejde. Na zmiňovaná odřená kola by ale stejně nejspíš lepší havarijní pojištění nepomohlo - vymyslet pojistnou událost, při které by se odřela všechna 4 kola by bylo asi složité a nejspíš by to ani neprošlo.

Akční nabídky

0
Porovnávač
TOPlist