Honda Jazz

,

Test: Honda Jazz 2018 - výstřední jedinec na pomezí hatchbacku a malého SUV

Nedávno jsme vyzkoušeli modernizované provedení třetí generace Hondy Jazz, a to hned ve vrcholné motorizaci 1.5 i-VTEC s manuální šestistupňovou převodovkou. S tímto atmosférickým motorem o objemu 1498cm3 se pojí výhradně výbavový stupeň DYNAMIC. V testu jsme se pokusili zjistit, zda sebevědomá cena auta okolo půl milionu korun, která znatelně převyšuje nabídky srovnatelných modelů ostatních běžných značek, má své opodstatnění. Jak se nám auto líbilo, zda má co nabídnout a na koho cílí, jsme zjišťovali právě dnes.

Honda Jazz

Exteriér: žádná šedá myš

Honda Jazz rozhodně není šedá myška, která jednoduše splyne s davem. Přes kompaktní vnější rozměry (délka vozu je nepatrně přes 4 metry) působí velmi expresivně a dravě. Na přídi vozu přechází dominantní černá maska v širokém úsměvu do LED světlometů, jimž kromě zajímavého designu můžeme k dobru přičíst výborný světelný výkon. Pohledu z boku vévodí prolis v karoserii pod klikami dveří vycházející od zadních světel, který společně s dalším drobnějším prolisem ve spodní části dveří obdivuhodně rozbíjí plochu komfortně vysokých bočních dveří. Punc sportovního charakteru vozu podtrhují černě lakovaná zpětná zrcátka a šestnáctipalcová litá kola rovněž v černém lesku. Nejen řidiče, ale celou posádku, potěší velkorysé prosklení včetně trojúhelníku mezi A-sloupkem a předními dveřmi, jenž bývá k vidění spíše u aut minimálně o třídu větších. Vyvážení sportovního vzhledu a praktičnosti karoserie se konstruktérům povedlo na jedničku.

boční pohled

Interiér: překvapivě prostorný a funkční

Prvním dojmem po usednutí do čtyřmetrového vozu je až překvapivá vnitřní prostornost připomínající vzdušnost kompaktních MPV. Ani vyšší postavy nepociťují v žádném směru náznak stísněnosti, prostor nad hlavou pasažérů je vysloveně nadprůměrný. Jedinou pihou na kráse v tomto ohledu jsou stesky vyšších řidičů na kontakt pravého kolena s tvrdým plastem na středovém panelu. Vhodnou pozici za volantem si každý najde díky možnosti jeho nastavení jak podélně, tak výškově. Volant samotný zaujme oranžovočerveným prošitím, které lze nalézt i u potahů sedaček - interiér je tak příjemně barevně sladěn. Rozměrově patří volant spíše mezi ty větší, zato s poměrně tenkým věncem. Kůže na volantu je na dotyk dost tvrdá, v letním počasí se na něm nepříjemně potí ruce a volant pak nebezpečně klouže - ve spojení s hravostí a jistotou auta v zatáčkách se jedná o velmi nepříjemný jev. Dohromady 19 tlačítek na volantu na jednu stranu umožňuje bezpečné a pohodlné ovládání velkého počtu funkcí, na druhou stranu vyžaduje důkladné sžití s modelem pro jejich plné využití. Tlačítka na bočních ramenech jsou rozhodně lépe v dosahu rukou, ta spodní se správným držením volantu nemají mnoho společného.  

interiér

Velmi povedený je zavazadlový prostor o solidním objemu 354 litrů. Vysloveně však potěší nízkou nakládací hranou, slušnými rozměry a pravidelným tvarem. Zvětšení zavazadlového prostoru na hodnotu 1314 litrů provedete jednoduchým sklopením zadních opěradel a získáte zcela rovnou plochu. Opěradla se totiž sklopí do prostoru, který uvolní sedáky zajíždějící ještě o úroveň níž. Ještě větší vychytávkou je systém Magic Seats, jenž umožňuje vyklopení sedáků zadních sedadel směrem vzhůru a vytvoření zajímavého nákladového prostoru za předními sedačkami. Využitelnost této přepravní kapacity podtrhuje možnost otevřít zadní dveře prakticky do pravého úhlu.

zavazadelník/kufr

Na základě vlastních zkušeností mohu konstatovat, že Honda Jazz může sloužit i jako rodinné vozidlo, přílišná prostorová rezerva však již pochopitelně nezbývá. Zavazadlový prostor sice bez problému pojme složený kočárek i s korbičkou, žádné další větší zavazadlo už ale nenaložíte. Vedle dětské autosedačky ukotvené na krajním zadním sedadle pomocí Isofixu se dvě dospělé osoby také sice posadí, delší výlet by ale byl poznamenán velmi stísněným pocitem.

Motor, převodovka, jízdní vlastnosti: potěší i zamrzí

Hlavním technickým lákadlem, proč si Hondu Jazz pořídit, je dle mého názoru jednoznačně, dnes již málo vídaný, atmosférický motor o objemu 1,5 litru. Zvukový projev, lineární nárůst tahu z nízkých otáček a příkladná hravost v pásmu nad 4000 otáček za minutu působí jako balzám na motoristovu duši. Vytočit lze motor až ke hranici 6600 otáček, kde zasáhne elektronický omezovač.

Vstříc sportovnímu stylu jízdy vychází i manuální šestistupňová převodovka. Těsně poskládané rychlostní stupně umožňují dynamické svezení ve stále správných otáčkách. Daní za možnost sportovního vyžití na zatáčkovité okresce jsou pak vysoké otáčky při cestování ustálenou rychlostí na dálnici. Poměrně značný hluk od motoru pronikající do kabiny vytrvale ujišťuje posádku, že na zařazený šestý rychlostní stupeň při maximální povolené dálniční rychlosti 130km/h (dle tachometru) točí nemalých cca 3750ot./min. Samotné řazení je radost, řadicí páka je příjemně krátká a dráhy přesné. Méně potěší, že každé přeřazení je doprovázeno charakteristickým zvukovým projevem a perfekcionisty bude při každém uchopení řadicí páky rozčilovat volná manžeta pod kulatou hlavicí.

řadící páka

Podvozek se nenechá vyvést z míry ani rozbitou vozovkou a ve všech jízdních situacích zůstává velmi jistý. Spíše tuhé naladění ve spojení s nízkoprofilovými pneumatikami na 16palcových kolech tak dává cestujícím zcela logicky neomylně pocítit nekvalitní povrch vozovky zejména ve vyšších rychlostech.

Výrobcem uváděná průměrná kombinovaná spotřeba 5,9l/100km (7,2l/100km ve městě a 5,1l/100km mimo město) je rozhodně reálná, za což patří Japoncům obrovský palec nahoru. Příčinou nedodržení této hodnoty tak mohou být jedině skvělé výkony v rozsahu okolo 5000ot./min., které vás budou svádět ke svižnější jízdě, kdy apetit vozu pochopitelně vzroste. Příznivá spotřeba tak částečně skryje nedostatek v podobě pouze čtyřicetilitrové palivové nádrže, která musela poněkud vyklidit prostor pro chytrá řešení v interiéru a hlavně „imaginárnímu“ snížení hmotnosti.

Jízdní asistenty, Infotainment: téměř vše…

Testovaný Jazz ve výbavě Dynamic disponoval všemi pro tento model dostupnými asistenty a pokročilými systémy podpory řízení. Nejen při popojíždění v kolonách život zpříjemňuje asistent pro rozjezd v kopci a do rychlosti 30km/h vás před srážkou ochrání protikolizní systém. Udržet v pruhu se řidiče snaží pozorný systém varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu a za velký přínos bezpečnosti považuji varování před čelní srážkou. Velmi dobře totiž poslouží nejen k případnému zabránění samotné kolizi, ale častěji spíše jako účinná prevence, když si řidič uvědomí význam bezpečného odstupu od vozidla před sebou, zejména ve vysokých rychlostech. Systém rozpoznávání dopravních značek je jistě zajímavým pomocníkem, nikoliv však zcela bezchybným - například doplňkovou šipku, která zásadně ovlivňuje význam dopravní značky, dokáže řidiči zcela zatajit. Ostatní řidiči by se jistě velmi podivovali, proč jedeme po dálnici šedesátkou, která platí pro vozidla z dálnice sjíždějící.

infotainment

Základem palubního infotainmentu je dobře čitelný displej na středovém panelu. Zkušený uživatel dokáže hodně funkcí ovládat přímo z volantu nebo si pomůže dotykovým ovládáním. Bez zdlouhavého čtení návodů lze poměrně intuitivně ovládat jak rádio, tak vestavěnou navigaci. Spárování s mobilním telefonem je dílem okamžiku, v případě využívání auta více řidiči můžete narazit na omezený počet přístrojů, které lze s autem propojit.

Individualita

Každý motoristický nadšenec si určitě klade otázku, na jakou cílovou skupinu Honda Jazz vlastně míří. Těžko najdeme početnou kategorii řidičů, pro které by byl Jazz jasná první volba. Mezi klady testovaného auta bezesporu patří vnitřní prostornost a variabilita, poměrně pružný a úsporný motor a krátké převody pro sportovní jízdu. Naopak negativně můžeme vnímat vysoké otáčky při jízdě po dálnici na 6. převodový stupeň a malý objem palivové nádrže. Těžkou pozici na trhu testovanému autu rozhodně neusnadňuje ani jeho ceník. Pomineme-li oproti většině konkurentů vyšší pořizovací cenu a smíříme se s absencí přeplňovaných benzinových a dieselových motorů, může někomu vadit nulová variabilita příplatkové výbavy. Prakticky jedinými prvky, kterými lze rozšířit bohatý seznam standardní výbavy verze Dynamic, je automatická bezestupňová převodovka CVT nebo jeden z metalických laků. Tohle auto bude veřejnost rozdělovat. Buď se vám auto líbí, tak jak je - a jste z něj nadšení, nebo prostě není pro vás.  A právě v tom tkví jeho jedinečnost - Jazz je prostě osobnost a na každém parkovišti bude nepochybně vynikat mezi masově rozšířenými středoevropany nebo korejci.

Plusy

  • Pružný a úsporný motor
  • Krátké převody pro sportovní jízdu
  • Vnitřní prostornost a variabilita

Mínusy

  • Pořizovací cena a omezená variabilita výbavy
  • Vysoké otáčky při jízdě na dálnici na 6. převodový stupeň
  • Objem palivové nádrže pouze 40 litrů

Akční nabídky

Rivalové

Škoda Fabia
Cena od378 500 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon59 kW - 81 kW
Maximální rychlost179 - 205 Km/h
Spotřeba5 - 5 l/100km
Akcelerace15 - 15 s
Toyota Yaris
Cena od350 000 Kč
Palivabenzín hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon53 kW - 92 kW
Maximální rychlost160 - 180 Km/h
Spotřeba2 - 5 l/100km
Akcelerace14 - 14 s
Volkswagen Polo
Cena od346 900 Kč
PalivaCNG benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon59 kW - 81 kW
Maximální rychlost171 - 195 Km/h
Spotřeba3 - 4 l/100km
Akcelerace12 - 12 s
Opel Corsa
Cena od339 990 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon55 kW - 96 kW
Maximální rychlost174 - 208 Km/h
Spotřeba3 - 4 l/100km
Akcelerace13 - 13 s
Peugeot 208
Cena od335 000 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon55 kW - 96 kW
Maximální rychlost164 - 208 Km/h
Spotřeba3 - 4 l/100km
Akcelerace13 - 13 s
Hyundai i20
Cena od319 990 Kč
Palivabenzín mild-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon62 kW - 88 kW
Maximální rychlost173 - 190 Km/h
Spotřeba4 - 5 l/100km
Akcelerace13 - 13 s
Kia Rio
Cena od319 980 Kč
Palivabenzín mild-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon62 kW - 88 kW
Maximální rychlost173 - 190 Km/h
Spotřeba4 - 5 l/100km
Akcelerace13 - 13 s
CITROËN C3
Cena od305 000 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon61 kW - 81 kW
Maximální rychlost169 - 198 Km/h
Spotřeba3 - 4 l/100km
Akcelerace15 - 15 s
SEAT Ibiza
Cena od394 900 Kč
PalivaCNG benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon66 kW - 110 kW
Maximální rychlost181 - 216 Km/h
Spotřeba3 - 5 l/100km
Akcelerace12 - 12 s
Ford Fiesta
Cena od352 900 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon55 kW - 92 kW
Maximální rychlost165 - 200 Km/h
Spotřeba4 - 4 l/100km
Akcelerace14 - 14 s
Nissan Micra
Cena od316 900 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon74 kW - - kW
Maximální rychlost177 - 184 Km/h
Spotřeba5 - 6 l/100km
Akcelerace13 - 13 s
Renault Clio
Cena od259 000 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon48 kW - 96 kW
Maximální rychlost162 - 200 Km/h
Spotřeba3 - 5 l/100km
Akcelerace16 - 16 s
Dacia Sandero
Cena od239 900 Kč
Palivabenzín LPG
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon49 kW - 74 kW
Maximální rychlost158 - 183 Km/h
Spotřeba4 - 6 l/100km
Akcelerace16 - 16 s
Audi A1 Sportback
Cena od534 900 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon70 kW - 147 kW
Maximální rychlost191 - 235 Km/h
Spotřeba4 - 6 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
Mini 5dv.
Cena od534 300 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon75 kW - 141 kW
Maximální rychlost192 - 232 Km/h
Spotřeba4 - 6 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
0
Porovnávač
TOPlist