Peugeot 108 - Francouzsko-japonský šampón

,

Recenze: Peugeot 108 - Francouzsko-japonský šampón

Peugeot 108 má jisté předpoklady být dobrým autem - vyroben v Kolíně, poháněný japonským motorem a oblečen do slušivých francouzských šatů. Vzešel z globální spolupráce, která dala vzniknout trojici aut z nejmenší třídy A, které se liší prakticky jen vzhledem - Toyota Aygo, Citroen C1 a právě Peugeot 108. Námi testovaný exemplář byl jako obvykle nejlépe vybavený kousek, který lze pořídit. Včetně plátěné střechy, automatické klimatizace a dražšího infotainmentu (což je v podstatě celý seznam příplatkové výbavy) stál rozumných 335 tisíc korun. Automobil, který je v současné variantě vyráběn od roku 2014, dostal z kraje letošního roku lehkou modernizaci. Hlavní změnou je motor plnící EURO 6.2, podpora konektivity mobilních telefonů a zmíněná plátěná střecha. Základní cena je stále příjemných 240 tisíc korun - již ta obsahuje poměrně slušnou výbavu, která většině kupujících v této kategorii aut již může dostačovat.

exterier peugeot 108

Elegantně vyhlížející auto s délkou 3.470 mm a rozvorem 2.340 mm patří do skupiny nejmenších a nejlevnějších aut. Není to ale žádné holátko. S přibývajícím zákonnými požadavky na bezpečnost není ani ta nejobyčejnější verze marná - 6 airbagu, ABS, ESP nebo TPMS už je dnes standard i v této třídě. Navíc v tomto modelu je i klimatizace, vyhřívání sedadel, nebo parkovací kamera.

Nabídka motorů je pestrá.

Na výběr je jedna pohonná jednotka - litrový benzínový tříválec, který má 72 koní a 93 Nm s kombinovanou spotřebou krásných 4.2 litrů. Lze jej mít i s automatem za příjemný příplatek 18 tisíc a spotřeba vzroste jen o jednu desetinu (teoreticky). Mě se ale moc líbila ta manuální převodovka, která pochází, stejně jako motor, od Toyoty. Pětistupňová převodovka i spojka kterou se převodovka ovládá, má krásně krátké dráhy a všechny stupně se řadí velmi snadno. Delší převodové stupně ve spolupráci s malým objemem si ale začnou vybírat svou daň už kolem sta kilometrů v hodině, kdy se autu příliš nechce zrychlovat, ne že by se mu chtělo nějak zrychlovat předtím, ale tady už to může začít vadit i těm kolem vás, teda hlavně za vámi. No ale na tu stovku se dá dostat i na druhý převodový stupeň za cca 12.5 vteřiny, což je hodnota plně odpovídající standardu této kategorie. Při 130 km/h točí motor 3900 otáček, aby měl sílu překonat alespoň odpor vzduchu, když už ne větší kopce. V nízkých otáčkách profituje motor ze své konstrukce a díky pozvolnému náběhu síly umožnuje krásně plynulé rozjezdy, které jsou tak těžké v turbomotorech s náhlým nástupem síly právě v rozsahu otáček používaných pro prokluz spojky a rozjezd. V tomhle ohledu mají atmosférické motory jednoznačné výhody pro jízdu ve městě. Navíc na rozdíl od 1.0 TSI nepotřebuje pro splnění EURO 6.2 filtr pevných částic. O lichém počtu válců dává vědět jen zvukem kolem volnoběžných otáček, vyvážení motoru je bez problémů v libovolném režimu jízdy. Už víme, že dynamika motoru je dostatečná pro běžnou jízdu v neobsazeném voze, ale ani chlup víc. Jakékoliv jiné než pozvolné zrychlení motor nenabízí, často je potřeba podřadit i o několik stupňů, ale to se dá od malého atmosférického motoru čekat. Pochválit je třeba ale hlavně podvozek. Je příjemně komfortní na běžné silnice, ale ne tolik, aby se auto houpalo po zastavení, nebo příliš naklánělo v zatáčce. Na podvozek je možné se spolehnout stejně jako na brzdy s hill-holdem pro snadnější rozjezd do kopce.

interier peugeot 108

Při pohledu zvenku zaujme u této varianty TOP! hlavně netradiční plátěná střecha. Může to být prodejní tahák, podobnou střechu má také třeba stylový Fiat 500, kterému tak sluší. Sluší i Peugeotu, ale stačí krátká jízda, aby se odhalilo, že těch 30 tisíc se dá využít lépe. Stažená střecha se může hodit na pomalé pojíždění někde mimo obec, ale jinak spíš bude podle mne zavřená - už nad 60 km/h je slyšet dost silně větrný štít a celkově hluk zvenčí. Při postávání v koloně zase člověk spíše než slunce na zátylku a emise výfukových plynů, ocení kabinový filtr a klimatizaci, která mu jeho den spíše zlepší. Při přílišném vedru taktéž. K tomu přidejme ještě hůře čitelnou obrazovku infotainmentu, protože se v ní odráží nebe a máme důvodů dost. Kromě střechy zaujme vpředu masivní maska chladiče a celkově mohutná přední část, která navazuje na nepoměrně menší kapotu a motorový prostor. Zezadu pak prodloužené zatmavené celoskleněné víko s chytře integrovaným krytem zavazadlového prostoru.

Uvnitř se to jen leskne

Po usednutí obklopí řidiče směs spousty lesklých ploch a zaujme sympatický kůží obšitý volant. Přístrojová deska odpovídá zaměření auta, centrálně umístěný budík s velkým rychloměrem a uprostřed umístěným palubním počítačem a ukazatelem vnější teploty. Teplota motoru chybí zcela. Otáčkoměr je vyveden páskem od jedničky do sedmičky a je za drobný příplatek. Středová konzola vypadá trochu jako smutný robot a působí velmi masivním dojmem. Velké množství volných ploch pocit ještě podporuje. Dobře je vyřešené ovládání automatické klimatizace sdružené kolem ukazatele vnitřní teploty, nad tím překvapivě vyspělý infotainment, který zadupe tradiční kritiku nepovedených navigací, protože ani v nejvyšší verzi ji výrobce nenabízí. Za to má vysoké rozlišení, podporuje multi-touch a na nic si nehraje. Za to chválím - díky tomu tahle věcička stojí jen 10 tisíc a má super přehledné ovládání a navigaci si pustím z mobilu, který se mi tak rychle povedlo připojit přes bluetooth. Anebo CarPlay, který už co nevidět bude umět i Waze. Případně s Android Auto funguje všechno nejlépe - Spotify, Waze, telefon, velmi dobré hlasové ovládání všech prvků. Budoucnost je tady :-) Před obrazovkou je zkosená část na kterou lze pohodlně opřít ruku a pak už se jen prstem trefovat na velké ikony na obrazovce. Navíc má pár fyzických tlačítek - na hlasitost a přepínání kontextu. Obecně ten infotainment na tuto kategorii funguje nadprůměrně dobře a výrobce za to nechce "raketu.

interier peugeot 108

Jinak samozřejmě kvalita plastů odpovídá ceně, místa vepředu je dostatek, vzadu spíše místo není. Nezvykle působí zadní sklo dvacet centimetru od pasažérovo hlavy, naopak za 20 cm nad hlavou bych byl rád, protože to málo místa je ještě ubráno pohonem střechy. Kufr o objemu 190 litrů pojme přesně tolik zavazadel kolik zvládne člověk najednou odnést. Nevím jestli objem je počítaný i s tou obrovskou dírou pod podlahou, kam se podle mě vejde plnohodnotná rezerva, ale je tam jen plastový výlisek s nářadím. Takové mrhání místem. Výhled z vozu je perfektní, během první jízdy mě jen trochu překvapil tlustší A sloupek a zrcátka v jedné rovině s ním, takže vytváří větší zakrytou plochu.

exterier peugeot 108

Koupit nekoupit

Na závěr musím říct, že od tak levného auta jsem nečekal tolik muziky. Řízení, řazení, ovládací prvky, jízdní vlastnosti vše působí dospěle a povedeně. Překvapila mě spotřeba, která se po pár stech km držela na 4.5 litrech u syrového auta. Je pravda, že nemělo smysl auto nějak trápit a jezdil jsem spíše stylem, který lze od auta očekávat. Chválím za vyspělý infotainment bez navigace a rozumnou politiku příplatkové výbavy. Určitě bych oželel tu plátěnou střechu, jejíž použití je velmi omezené a rozhodně to lépe vypadá než kolik to přinese užitku. Přední pasažéři si nemají na co stěžovat, ty zadní raději nechejte doma.

Co se mi líbilo:

  • za dobré peníze auto s dobrou výbavou

  • spolehlivá a prověřená technika s EURO 6.2

  • úroveň a ceny příplatkové výbavy

Co se mi nelíbilo:

  • dynamika motoru

  • vzadu velmi stísněné

  • lacině vypadající hlavice řadící páky

Akční nabídky

Rivalové

Kia Picanto
Cena od269 980 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon49 kW - 74 kW
Maximální rychlost159 - 180 Km/h
Spotřeba4 - 4 l/100km
Akcelerace17 - 17 s
Fiat 500
Cena od337 900 Kč
Palivabenzín hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon51 kW - - kW
Maximální rychlost160 - 167 Km/h
Spotřeba4 - 5 l/100km
Akcelerace- - - s
Volkswagen up!
Cena od285 900 Kč
PalivaCNG benzín
Převodovkam
PohonFWD
Výkon44 kW - 50 kW
Maximální rychlost162 - 165 Km/h
Spotřeba3 - 4 l/100km
Akcelerace16 - 16 s
CITROËN C1
Cena od240 000 Kč
Palivabenzín
Převodovkam
PohonFWD
Výkon53 kW - - kW
Maximální rychlost160 - - Km/h
Spotřeba4 - - l/100km
Akcelerace- - - s
Toyota Aygo
Cena od235 900 Kč
Palivabenzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon53 kW - - kW
Maximální rychlost160 - - Km/h
Spotřeba4 - 4 l/100km
Akcelerace15 - 15 s
Volkswagen up! 3dv.
Cena od275 900 Kč
PalivaCNG benzín
Převodovkam
PohonFWD
Výkon44 kW - 50 kW
Maximální rychlost162 - 165 Km/h
Spotřeba3 - 4 l/100km
Akcelerace16 - 16 s
Toyota Aygo 3dv.
Cena od230 900 Kč
Palivabenzín
Převodovkam
PohonFWD
Výkon53 kW - - kW
Maximální rychlost160 - - Km/h
Spotřeba4 - - l/100km
Akcelerace- - - s
0
Porovnávač
TOPlist