Peugeot 408 - zvýšený podvozek a velký kufr ve francouzském kabátku. Nový sen české rodiny?

,

Peugeot letos uvedl na trh nový model 408, který kombinuje zvýšenou světlou výšku vozů SUV, praktičnost a aerodynamiku vozů se splývavou zádí a styl vozů kupé. Stejně jako u modelu 308, i tady nabízí Peugeot velmi originální kabát krásných tvarů a originální řešení architektury interiéru i-Cockpit. Takové uspořádání interiéru jinde nenajdete. Tak se pojďme podívat na to, jak jezdí základní motorizace s benzínovou 1.2 PureTech s automatickou převodovkou v kombinaci s nejvyšší výbavou GT line. 

Přesně před rokem jsme měli na test model 308 se stejnou pohonnou jednotkou. Půl roku na to uvedl výrobce model 408 s těmito slovy: “Peugeot 408 vyniká především svou dynamickou siluetou fastbacku a nezaměnitelným stylem, který se vymyká současným kategoriím. Postoj šelmy je pro modely značky typický. Linie jsou ostré, mřížka chladiče, která přebírá barvu karoserie a dokonale tak splývá s přední částí vozu, je přerušena novým znakem Peugeot v podobě lví hlavy. Překvapivý je obrácený tvar zadního nárazníku, který dodává profilu nebývalou dynamiku. Dvacetipalcové ráfky mají nezvyklý geometrický design.“ To jsou všechno uchu lahodící slova. Je na čase zjistit, jak se věci mají ve skutečnosti. Z boku pak vynikne ta zvláštní kombinace lehce zvýšeného podvozku SUV a splývavé zádi modelu liftback (možná až dokonce kupé) nejvíce. Zezadu je možná až trochu zarážející podíl černě lakovaného plastu na celkové ploše zadní části. Kolem sloupku C je 408 taková trochu bachratá, ale je to z části kvůli tomu, že ukrývá velký zavazadlový prostor.

Uvnitř najdeme architekturu interiéru shodnou s modelem 308. Moderně vyvedená přístrojová deska s řadou komplikovaných tvarů působí útulným dojmem. Nezvykle masivní je středová konzola s malým ovladačem voliče směru jízdy. Originální je především trojrozměrný přístrojový štít, který je hlavní součástí konceptu PEUGEOT i-Cockpit 3D, tedy architektury, kdy přístrojový štít je umístěný nad velmi malým volantem. Další velkou novinkou jsou virtuální ovladače i-Toggles, které umožňují do značné míry personalizovat přístup k funkcím středového displeje. Vypadá to velmi zajímavě, ale třeba nastavení vyhřívaní sedadel tam dostat nejde - to bylo zdrojem velkého trápení v zimním testu naftové 308. Pro další podrobnosti k uspořádání infotainmentu bych čtenáře odkázal právě tam. Ve zkratce, nová generace je bezpochyby lepší, ale ten skok mohl být možná ještě trochu větší.

Peugeot 408 je 469 cm dlouhý, 148 cm vysoký a jeho rozvor dosahuje 279 cm. Interiér tak nabízí dost místa všem cestujícím. I těm ve druhé řadě. Na českém trhu by mohlo 408 velmi pomoci to, že její zavazadlový prostor dosahuje objemu 536 litrů. Pro ty, kdo hledají ještě více, má Peugeot v nabídce model 308 SW. Co se týče nabídky pohonných jednotek, je to docela jednoduché. Z klasických pohonných jednotek máme na výběr jen tuto benzínovou 1.2 PureTech se 130 koni a skvělým osmistupňovým automatem. V ceníku nenajdete ani naftu, ani možnost volby manuální převodovky k žádnému z pohonů. To může být trochu omezující, ale taková je doba. Kromě námi testované 1.2 PureTech jsou v nabídce dvě varianty plug-in hybridního pohonu. Jedna se 180 koni a druhá s 225 koni. Tento pohon dobře známe třeba z modelu Peugeot 508 plug-in.

Tlačítkem probouzím tříválcový motor. Z pod kapoty se ozývá jemné bručení. Automat s hydrodynamickým měničem umožňuje velmi jemné manévrování na parkovišti a skvělý 360 stupňový kamerový systém mi pomůže dostat se ven z úzkého místa. První rozjezd a slyším známé pobrumlávání malého motoru. Je to velmi příjemné. Nejvyššího točivého momentu dosahuje už kolem 1750 otáček a tak lehce nad 2 tisíce převodovka odřadí bez jakéhokoliv přerušení tahu. Řazení rychlostí je poznat jen podle zvuku otáček motoru. Na displeji svítí spotřeba přes 8 litrů za poslední zápůjčky. Dle výrobce to však má být jen 6 litrů. Nuluji palubní počítač a jsem zvědav, jak se motor bude chovat pod mým velením. Z předchozích testů vím, že motor za jízdy docela klame tělem. Už při relativně lehkém stisknutí plynu ze sebe vydává dost ze svého maxima a to má několik důsledků. Prvním je, že pokud plyn opravdu nelechtáte, projeví se to na zvýšené spotřebě a druhým je to, že když plyn tisknete na podlahu, už úplně nemá velkou výkonovou rezervu a že o moc více výkonu už nabídnout nemůže. Samozřejmě při prošlápnutí plynu převodovka podřadí klidně o tři stupně a vydá se hledat požadovaný výkon do vysokých otáček. Ale pocitově auto o moc lépe nezrychluje. 

Co se týče zmíněné spotřeby, po prvních 300 km se ustálila i přes cesty po Praze a dálnicích na hodnotě 5,7 litrů. To je velmi pěkná hodnota a odpovídá tomu, že když jede dívka, tak nemá potřebu ten motor tolik trápit. Já jsem si pak sáhl na hodnotu 6 litrů. Co je pořád u vozu s automatickou převodovkou docela dobrá hodnota. Ale platí, že spotřeba poroste výrazně v závislosti na stylu a také rychlosti na dálnici. Ale každopádně není problém dosáhnout výrobcem udávané spotřeby. A to není třeba ani voličem režimů zvolit Eco režim. Přiznám se, že jsem tenhle přepínač ani jednou nevyužil, respektive ten výchozí mód mi vyhovoval nejvíce. Možná bych ocenil tužší řízení režimu Sport, ale zase tam ta odezva motoru na plyn je přecitlivělá až až. Takže jsem na to nesahal. 

Jízdně je to přesně to, co očekáváte. Velmi měkký podvozek, který se lehce pohupuje, dobře filtruje jednotlivé nerovnosti, ale na sledu nerovností už měkká pera nestíhají vracet kola na zem a auto znejistí. I tak je ten komfort jízdy je velkým plusem. Peuget 408 je tichý a pohodlný. Karoserie je dobře odhlučněná a úroveň hluku ať už od podvozku, nebo karoserie je na velmi dobré úrovni. Velmi omezený je výhled vzad, ale při couvání pomůže zmíněná couvací kamera, na dálnici detekce aut v mrtvém úhlu a velká zpětná zrcátka. 

Co na závěr? Je to celkem jednoduché. Pokud se vám líbí uspořádání interiéru a naleznete snadno řidičskou pozici za malým volantem, bude vám stačit benzínový motor s automatem a zároveň vám design vozů Peugeot imponuje, není důvod vám auto nedoporučit. Nejlevnější 408 s tímto motorem stojí 780 tisíc Kč, v této GT line výbavě včetně masážních sedadel a LED matrix světel žádá výrobce 888 tisíc Kč. 

95%
HODNOCENÍ

Plusy

  • design
  • sladění motoru a převodovky
  • úroveň komfortu
  • velký kufr

Mínusy

  • výhled vzad
  • nabídka pohonů

Akční nabídky

0
Porovnávač
TOPlist