FAQ: Dojezd a baterie — Tesla Model Y (WLTP vs. realita)

Dobrý den, jaký je reálný dojezd elektrického vozu Tesla Model Y a jak ho ovlivňuje zimní počasí?

SUV Tesla Model Y má oficiální dojezd podle standardu WLTP 580 km na jedno nabití. V reálném provozu se však dojezd liší podle podmínek — při běžné jízdě v mírných teplotách můžete očekávat přibližně 464 km, zatímco v zimě při teplotách pod nulou klesá dojezd až na 348 km. Tento elektromobil je dostupný ve více variantách s různým dojezdem.

Přehled variant a dojezdu

Motor Výkon Baterie WLTPReálný odhad Zimní odhad Cena 0-100
Premium AWD338 kW79,0 kWh580 km~464 km~348 km1 325 400 Kč3 s
Standard220 kW60,0 kWh534 km~427 km~320 km1 125 400 Kč7 s

Reálný odhad = ~80 % WLTP (mírné teploty, běžná jízda). Zimní odhad = ~60 % WLTP (pod 0 °C, topení).

Baterie

MotorKapacita bruttoKapacita nettoTechnologie
Premium AWD83,0 kWh79,0 kWhLithium-nikl-mangan-kobaltová (NMC)
Standard64,0 kWh60,0 kWhLithium-železo-fosfátová (LFP)

Doba nabíjení

AC: Typ 2 · DC: CCS NEBO TESLA SUPERCHARGER · Pozice nabíjecího portu: Levá zadní strana (řidič)

Premium AWD (83 kWh)

Typ nabíjeníVýkonCílDoba nabíjení
DC rychlonabíjení250.0 kW80%29 min

Standard (64 kWh)

Typ nabíjeníVýkonCílDoba nabíjení
DC rychlonabíjení175.0 kW80%24 min

Maximální DC nabíjecí výkon: 250 kW — na 80% za 29 min.

Vybavení a funkce

FunkceDostupnostPopis
Tepelné čerpadlo✅ AnoEfektivnější vytápění kabiny v zimě — šetří dojezd o 10–20 % oproti odporovému topení
V2L (Vehicle-to-Load)❌ NeNapájení externích spotřebičů z baterie vozu (230V zásuvka, až 3,6 kW)
V2H (Vehicle-to-Home)❌ NeNapájení domácnosti z baterie vozu — funguje jako záložní zdroj energie
V2G (Vehicle-to-Grid)❌ NeObousměrné nabíjení — vůz může dodávat energii zpět do elektrické sítě
Bezdrátové nabíjení✅ AnoIndukční nabíjení bez kabelu (typicky pomalejší než kabelové)
AC nabíjecí kabel v ceně✅ AnoNabíjecí kabel pro AC nabíjení je součástí standardní výbavy

Faktory ovlivňující dojezd

Reálný dojezd elektromobilu může být výrazně ovlivněn:

  • Teplota: V zimě klesá dojezd o 30–40 % kvůli vytápění a snížené účinnosti baterie
  • Rychlost: Při 130 km/h je spotřeba až o 40 % vyšší než při 90 km/h
  • Styl jízdy: Agresivní akcelerace zvyšuje spotřebu o 20–30 %
  • Topení/klimatizace: Spotřebuje 2–4 kWh navíc, sníží dojezd o 10–25 %
  • Pneumatiky: Správný tlak a nízký valivý odpor zlepší dojezd o 5–10 %
  • Hmotnost: Každých 100 kg navíc snižuje dojezd přibližně o 5 %

Tipy pro maximalizaci dojezdu

  1. Rekuperace: Maximálně využívejte rekuperační brzdění
  2. Předehřívání: Pokud je auto na nabíječce, předehřejte kabinu před jízdou
  3. Plynulá jízda: Vyhněte se prudkým akceleracím, udržujte konstantní rychlost
  4. Eco režim: Používejte úsporný jízdní režim
  5. Pneumatiky: Pravidelně kontrolujte tlak
  6. Hmotnost: Nevozit zbytečný náklad, odstraňte střešní nosiče

Reálný dojezd podle Bjørna Nylanda

Norský youtuber Bjørn Nyland tento model otestoval 49× v letech 2021–2026 napříč 28 variantami a generacemi. Měření probíhají za pevně kontrolovaných podmínek (ustálená rychlost s GPS verifikací, zaznamenaný stav baterie):

TestHodnotaDojezd / průměrWLTPVarianta
Ekonomická jízda 90 km/h9,6 kWh/100 km814 km661 kmLR RWD Juniper, 2025
Dálnice 120 km/h17,3 kWh/100 km447 km580 kmLR RWD Juniper
1000km výzva (vč. nabíjení)9 h 25 min106,2 km/h prům.534 kmLR Juniper, 2025
Maximální nabíjecí výkon (DC)250 kW534 kmLR LG April 2022, 2022

Praktický dojezd na výletě (5–80 %)

Bjørn počítá scénář, kdy vyrazíte s 80 % baterie, dojezd vás dostane na 5 % a poté nabijete zpět na 80 %. Méně teoretické než WLTP, blíž realitě delší cesty:

TempoDojezd jednoho úsekuDoba dobíjení 5→80 %Varianta
90 km/h402 km30 minLR RWD Juniper
120 km/h291 km30 minLR RWD Juniper

Křivka DC nabíjení (Tesla Model Y LR LG April 2022)

Závislost nabíjecího výkonu na stavu baterie podle Bjørnova měření. Špička 250 kW, 91 bodů křivky.

0 kW63 kW125 kW188 kW250 kW0 %20 %40 %60 %80 %100 %250 kWStav baterie (SoC)

Dlouhodobá degradace baterie

Bjørn naměřil 11,5 % degradace baterie u kusu 2022 Tesla Model Y LR, stáří 3,0 let, 155 tis. km.

Bjørn ve svých testech jezdí stále stejné úseky norské dálnice s tempomatem nastaveným tak, aby GPS rychlost přesně odpovídala cílové. U výsledků je vždy uvedena konkrétní varianta a rok testu — výsledky novější generace se proto mohou výrazně lišit od starších verzí stejného modelu. Kompletní data včetně 14 testovacích kategorií najdete v jeho veřejné databázi na Google Drive.

Porovnání dojezdu s konkurencí

Plánujete koupi elektromobilu? Navštivte náš srovnávač elektromobilů s podrobnými parametry všech dostupných modelů na trhu.

0Porovnávač