Sada baterie MEB21 na podvozku CUPRA Raval ve výrobní hale 10 v Martorellu

Cell2Pack v Martorellu: SEAT a CUPRA poprvé v koncernu Volkswagen skládají baterii bez modulů, jedna sjede každých 45 sekund

Jiří Zelinka, 14. května 2026

SEAT a CUPRA otevřely v podnikovém areálu Martorell závod pro montáž akumulátorových baterií už v prosinci 2025, ale teprve teď španělská odnož koncernu Volkswagen popsala, co se uvnitř přesně děje. Hala číslo 20 má plochu 64 000 metrů čtverečních, pracuje v ní 500 lidí a 206 strojů a podle tiskové zprávy společnosti SEAT z ní každý den sjede 1 200 baterií - jedna kompletní sada každých 45 sekund. Jejich příjemci jsou dva blízce příbuzné elektromobily: CUPRA Raval a Volkswagen ID. Polo.

Cell2Pack: VW poprvé skládá baterii bez modulů

Klíčová novinka, kterou si SEAT a CUPRA odzkoušejí dřív než zbytek koncernu, se jmenuje Cell2Pack. Místo dnešní evropské praxe, kdy se články nejdřív skládají do modulů a teprve ty se spojují do hotové baterie, jdou v Martorellu články rovnou do tří dílčích sestav. Modulovou mezivrstvu závod úplně vynechává. „Je to nejpokrokovější technologie v koncernu Volkswagen, která nám umožňuje dosahovat větší efektivity a vyšší hustoty energie: sada akumulátorů zabírá méně prostoru, ale současně pojme více energie," uvedla pro tiskovou zprávu Alejandra Alonsová, koordinátorka projektu industrializace baterií ze společnosti SEAT S.A..

Akumulátorové články pro <a href=CUPRA Raval na výrobní lince v Martorellu" class="wp-image-12332"/>
Hranolové akumulátorové články míří v Martorellu rovnou do dílčích sestav - bez mezikroku modulů. Foto: SEAT S.A. / CUPRA

Druhá konstrukční zvláštnost má vést k rychlejší výrobě: hliníková schránka, do které se články ukládají, vzniká jako jeden díl v jediné formě. Předchozí metoda zahrnuje odlévání jednotlivých kusů a jejich svaření až při montáži, což přidává čas i kritická místa, kde může vzniknout netěsnost. „Tento nový přístup urychluje proces, eliminuje potřebu svařování a minimalizuje kritická místa," řekl Lorant Skezely, jednatel společnosti SEAT & CUPRA Components. Obě inovace - bezmodulová sada Cell2Pack i jednodílná schránka - se podle SEAT po úspěšném zaběhnutí v hale 20 přesunou i k ostatním značkám koncernu.

96 nebo 102 článků v jedné baterii

Sada baterií má podle SEAT 468 komponentů. Akumulátorové články jsou uspořádány do dvou variant: ve větší 56 kWh baterii je 96 hranolových článků s vyšší hustotou energie, v menší 38,5 kWh sadě je naopak 102 fyzicky menších LFP článků. Tyto kapacity SEAT uvádí jako instalované (brutto). Tato dvojice odpovídá bateriím, které dostane CUPRA Raval - v české nabídce začíná na LFP 37 kWh netto (85 kW / 115 koní) a vrchol VZ má NMC 52 kWh netto s 165 kW. Stejný rozsah baterií napájí i Volkswagen ID. Polo (37 kWh LFP a 52 kWh NMC, opět hodnoty netto podle prodejního katalogu).

ParametrZávod hala 20, Martorell
Plocha64 000 m²
Personál500 lidí
Stroje206
Produkce1 200 baterií denně (1 ks / 45 s)
Mezisklad1 700 baterií
Cesta baterie na finální linku49 minut, 4 výtahy, 600m most
Komponenty v jedné baterii468
Varianty baterií (brutto)38,5 kWh LFP (102 článků) a 56 kWh NMC (96 článků)
ModelyCUPRA Raval, Volkswagen ID. Polo
PlatformaMEB21 (skupina Core koncernu VW)
Zdroj: tisková zpráva SEAT/CUPRA, květen 2026.

Cesta dlouhá 49 minut: čtyři výtahy a most přes areál

Pásový dopravník v montážní hale 20 závodu Martorell
Šestisetmetrový pásový dopravník vede pět metrů nad zemí přes areál Martorellu. Foto: SEAT S.A. / CUPRA

Hotová baterie po výstupu z meziskladu (kapacita 1 700 kusů) absolvuje plně automatizovaný přesun do montážní haly 10, kde se finálně montují CUPRA Raval a Volkswagen ID. Polo. Trvá to 49 minut a baterie projede čtyřmi výtahy - první z nich má převýšení 15,5 metru. Většinu cesty pak baterie urazí na pásovém dopravníku dlouhém 600 metrů, který vede pět metrů nad zemí. „Je to zcela automatizovaný proces, v němž akumulátorové baterie cestují více než 49 minut, mimo jiné po 600 metrů dlouhém mostu, a překonávají přitom výškové rozdíly," popsal logistický projektový manažer Juan Carlos Muñoz.

Robotická ruka KUKA při výrobě baterií SEAT a CUPRA v Martorellu
Hala 20 spojuje 500 lidí a 206 strojů - jedna baterie sjede z linky každých 45 sekund. Foto: SEAT S.A. / CUPRA

Co to znamená pro CUPRA Raval na českém trhu

SEAT S.A. dříve oznámil, že do transformace Španělska na evropské centrum elektromobility v rámci projektu Future: Fast Forward investuje 10 miliard eur. CUPRA Raval je první sériový elektromobil, který z tohoto investičního cyklu vzejde - a stejně tak je vlajkový model pro nasazení technologie Cell2Pack. Pro českého zákazníka je relevantní hlavně to, že právě tady, v hale 20 v Martorellu, vznikne baterie pod vozem, který si od podzimu objedná z české distribuční sítě Porsche ČR. Předprodej Ravalu už běží, nejnižší verze Endurance s baterií 37 kWh startuje na 719 900 Kč a akční Raval ROOKIE se prodává za 649 900 Kč. Vrchní VZ s 52 kWh stojí 909 900 Kč.

Český zájemce o ID. Polo má důvod si Martorell zapamatovat ze stejného důvodu. Volkswagenský sourozenec Ravalu sice vznikne na jiné lince, ale baterii dostane ze stejné haly 20 a jeho cena podle plánu odstartuje pod milionem korun - předprodej v Česku začne v srpnu 2026 a první vozy mají u dealerů stát na podzim. Pokud se Cell2Pack v Martorellu osvědčí, koncern technologii rozšíří i do dalších závodů, takže nakonec půjde o standard pro celou kategorii kompaktních elektromobilů ze skupiny Core, ve které najdeme i očekávanou Škodu Epiq.

Akční nabídky

Další články

CUPRA dotáhla SEAT k zisku: 43 milionů eur za první čtvrtletí, v Česku přidala 83 procent

CUPRA dotáhla SEAT k zisku: 43 milionů eur za první čtvrtletí, v Česku přidala 83 procent

Společnost SEAT S.A. zveřejnila finanční výsledky za první čtvrtletí 2026 a po několika náročných letech ukázala obrat. Provozní zisk dosáhl 43 milionů eur, což je o 38 milionů eur více než ve stejném období loni, navzdory tomu, že tržby klesly meziročně o 5,6 % na 3,677 miliardy eur. Hlavním tahounem zůstává značka CUPRA s rekordním prvním čtvrtletím a historicky nejúspěšnějším březnem.
CUPRA Raval oficiálně: městský elektromobil od 660 tisíc s verzí VZ o 222 koních

CUPRA Raval oficiálně: městský elektromobil od 660 tisíc s verzí VZ o 222 koních

CUPRA dnes oficiálně odhalila sériový Raval — městský elektromobil, který bude prvním z nové vlny dostupných elektromobilů koncernu Volkswagen na platformě MEB+. Zatímco dosud jsme znali jen plány na výrobu v Martorellu a přibližnou startovní cenu, premiéra přinesla kompletní technická data včetně čtyř výkonových stupňů a ostré verze VZ s elektronickým diferenciálem.
CUPRA zlevnila plug-in hybridy až o 85 tisíc: Formentor e-HYBRID od 1 084 900 Kč

CUPRA zlevnila plug-in hybridy až o 85 tisíc: Formentor e-HYBRID od 1 084 900 Kč

CUPRA od 1. dubna snížila ceníkové ceny elektrifikovaných verzí modelů Formentor, Leon Sportstourer a Terramar. Plug-in hybridní varianty e-HYBRID zlevnily o 80 až 85 tisíc korun, mild hybridní Terramar o 68 tisíc. Podle tiskové zprávy značky zůstává sériová výbava beze změn.
CUPRA Raval má datum premiéry: městský elektromobil za 680 tisíc se odhalí 9. dubna

CUPRA Raval má datum premiéry: městský elektromobil za 680 tisíc se odhalí 9. dubna

CUPRA Raval se blíží: v Martorellu už montují baterie, výroba aut začne v létě

CUPRA Raval se blíží: v Martorellu už montují baterie, výroba aut začne v létě

Značky SEAT a CUPRA zahájily sériovou montáž akumulátorových systémů ve výrobním závodě v Martorellu u Barcelony. Bateriové sady budou pohánět chystaný městský elektromobil CUPRA Raval a také Volkswagen ID. Polo — dva vozy, jejichž výroba v tomto závodě odstartuje během léta 2026.
Cupra Tavascan se vyhne clům EU jako první vůz z Číny. VW Anhui slíbil minimální ceny

Cupra Tavascan se vyhne clům EU jako první vůz z Číny. VW Anhui slíbil minimální ceny

Evropská komise přijala nabídku Volkswagen Anhui na stanovení minimální dovozní ceny pro Cupra Tavascan — a zbavila tak toto elektrické SUV vyráběné výhradně v Číně dodatečných cel, jež postihují ostatní elektromobily dovážené z Číny. Tavascan je prvním vozem, který tohoto statusu dosáhl, informovala agentura Reuters.
BMW M Ignite: dvě svíčky a předkomůrka v M3, M4 a M2. Šestiválec přežije Euro 7 beze změny výkonu

BMW M Ignite: dvě svíčky a předkomůrka v M3, M4 a M2. Šestiválec přežije Euro 7 beze změny výkonu

BMW oznámilo nasazení nové technologie zapalování s předkomůrkou v sériových řadových šestiválcích pod značkou BMW M Ignite. Patent z roku 2024 se poprvé objeví ve vozech BMW M3 a M4, jejichž výroba s tímto motorem začne v červenci 2026. Model BMW M2 dostane stejný motor o měsíc později. Zdvihový objem 3,0 litru ani výkon (v rozsahu 353 až 405 kW) se podle tiskové zprávy BMW Group nezmění - novinka má primárně snížit spotřebu paliva při vysokém zatížení a zajistit, že vysoce výkonné modely budou splňovat emisní normu Euro 7, která vstoupí v platnost v listopadu 2026.
Maserati MCPURA: nástupce MC20 jezdí na Bridgestone Potenza Sport. Vzadu obří 305/30 R20

Maserati MCPURA: nástupce MC20 jezdí na Bridgestone Potenza Sport. Vzadu obří 305/30 R20

Maserati otevřelo objednávky nového supersportu MCPURA, nástupce modelu MC20. A ještě než se první kusy dostanou k zákazníkům, je jasné, na čem pojede: italská značka pokračuje v partnerství s Bridgestone a obě firmy oznámily, že vůz dostane na míru vyvinuté pneumatiky Potenza Sport. Vepředu mají rozměr 245/35 ZR 20, vzadu pak 305/30 ZR 20 - a na bočnici nesou označení MGT (Maserati Genuine Tyres), které potvrzuje, že byly zkonstruovány výhradně pro vozy s logem trojzubce.
Hyundai Pleos Connect: nový infotainment s AI asistentem Gleo míří do Evropy v IONIQ 3

Hyundai Pleos Connect: nový infotainment s AI asistentem Gleo míří do Evropy v IONIQ 3

Hyundai Motor Group oficiálně představil Pleos Connect, infotainment nové generace, který má od základů změnit interakce řidiče s vozem. Systém debutuje v květnu na korejském trhu v luxusním sedanu Hyundai Grandeur, do Evropy ho jako první přiveze nedávno odhalený elektrický hatchback IONIQ 3. Podle korejského koncernu jde o první konkrétní krok ke „softwarově definovanému automobilu" (SDV) - do roku 2030 chce mít Pleos Connect ve zhruba 20 milionech vozů značek Hyundai, Kia a Genesis.
Elektrická Škoda Epiq se odhalí 19. května v Curychu, značka ukázala interiér

Elektrická Škoda Epiq se odhalí 19. května v Curychu, značka ukázala interiér

Škoda Auto poprvé ukázala interiér nového elektrického SUV Epiq a zveřejnila přesné datum světové premiéry. Nejdostupnější plně elektrický model značky se odhalí v úterý 19. května 2026 ve 14 hodin v Curychu. Mladoboleslavská značka tím upřesnila konkrétní datum; v dubnu na Milan Design Week potvrdila pouze měsíc květen.
0Porovnávač