Dálniční známka 2021 - Poprvé elektronická - vše co potřebujete vědět

,

Stejně jako každý rok, tak ani v tom příštím se řidiči, kteří mají v plánu využívat zpoplatněných úseků pozemních komunikací, nevyhnou povinnosti si zakoupit dálniční známku. Avšak vůbec poprvé si nebudou moci obstarat klasickou papírovou dálniční známku, jež se lepila na viditelné místo na předním skle, nýbrž od roku 2021 si budou muset pořídit elektronickou dálniční známku. Přesněji řečeno tato možnost zakoupení elektronické dálniční známky bude zahájena již v průběhu prosince 2020, kdy je plánováno spuštění tohoto nového systému tak, aby si všichni řidiči stihli dálniční známku zavčasu sehnat. 

Zcela bezpochyby se bude jednat o největší a nejzásadnější inovaci v oblasti dálničních známek pro osobní automobily, která se přímo dotkne milionů majitelů aut. Možná vás tedy napadá otázka - jaké výhody přinese elektronická dálniční známka oproti té papírové? V prvé řadě se zvýší komfort při jejím kupování a používání. Její zakoupení totiž bude možné provést přes e-shop či mobilní aplikaci, a bude tak otázkou několika málo vteřin. Zároveň se nikdy nemůže stát, že by byla vyprodaná, což ocení každý, kdo ji někdo sháněl na poslední chvíli. Při jejím používání vám zas odpadne starost s mnohdy otravným lepením a strháváním. Též nebude hrozit ani její odcizení. V neposlední řadě je výhodou i citelná úspora pro stát. Ten ušetří až 100 milionů korun ročně, jež by jinak musel investovat do tisku a distribuce papírových dálničních známek. 

Která auta budou elektronickou dálniční známku potřebovat? A jaká mají výjimku?

Jak již bylo v úvodu zmiňováno, tak systém elektronických dálničních známek od roku 2021 plně nahradí ten stávající, nicméně tato povinnost se nebude vztahovat úplně na všechna osobní vozidla. Vyňaty z ní, respektive z povinnosti vůbec platit za jízdu na zpoplatněných úsecích pozemních komunikacích - tedy dálnicích, jsou například auta s elektrickým pohonem či ta poháněná vodíkem, případě jiným palivem, jehož produkce CO2 nepřesahuje hodnotu 50 g/km. Dále se nutnost pořízení elektronické dálniční známky netýká třeba historických vozidel či provozovatelů aut, kteří jsou držiteli ZTP či ZTP/P. Naopak muset ji budou mít všechna vozidla s alespoň čtyřmi koly, jejichž hmotnost není vyšší nežli 3,5 tuny

Platnost známek pak bude kontrolována stejně jako doposud Policií ČR a Celní správou. Ty budou mít k dispozici speciální kamery, jež dokáží rozpoznat SPZ. Na základě nasnímané registrační značky se jim poté v systému objeví, jestli má řidič dálniční známku koupenu, nebo nikoliv, případně jestli je od platby osvobozen. Pokud zjistí nesrovnalosti, bude řidiči hrozit pokuta až ve výši 5 000 korun. Ke kontrole by mělo být využíváno i části momentálně nepoužívaných mýtných bran. Od roku 2023 se pak dokonce uvažuje i o automatické kontrole pomocí městských kamerových systémů. 

Cena zůstane stejná, změní se však doba platnosti 

S příchodem elektronické dálniční známky nenastává žádné zdražení, ale bohužel ani zlevnění, jak si mnozí řidiči, vzhledem ke sníženým nákladům na její výrobu a distribuci, přáli. Cena roční dálniční známky tak i v roce 2021 bude nadále činit 1 500 Kč. Při starém zůstávají i jednotlivé nabízené druhy - krom roční známky bude v nabídce opět i ta měsíční a desetidenní. Jejich ceny budou 440 Kč, respektive 310 Kč. Co se však změní, tak je doba platnosti roční známky. Ta bude platná po dobu 365 dní, avšak její platnost nemusí nutně začínat 1. ledna, potažmo v den koupě. Elektronická dálniční známka 2021 totiž půjde aktivovat až 90 dnů po datu zakoupení. 

Závěrem se ještě sluší dodat, že k zakoupení a vlastnění elektronické dálniční známky nebudete nutně potřebovat chytrý telefon a přístup k internetu, byť to celý proces značně ulehčuje. Známku si totiž bude možné obstarat i ve vybraných kamenných prodejnách. Kde přesně zatím oznámeno nebylo, nicméně dá se prakticky s jistotou předpokládat, že bude k dostání třeba na čerpacích stanicích.

Aktualizace listopad 2020

Od zveřejnění první části našeho článku o chystaných elektronických dálničních známkách pro rok 2021 uplynuly již více než 2 měsíce, a od té doby stihlo na povrch vyplavat několik nových a důležitých informací, o něž bychom se s vámi nyní rádi podělili. Například už je na rozdíl od září jisté, kde a jak si bude možné dálniční známku zakoupit, na jaký úsecích bude platit či to, kdo bude od jejího povinného užívání osvobozen. Zároveň byl nově spuštěn oficiální web pod záštitou Státního fondu dopravní infrastruktury, na němž se mohou motoristé vždy dozvědět ty nejaktuálnější informace o dálniční známce 2021. 

Kde a jak půjde koupit elektronickou dálniční známku 2021?  

Celkem budou existovat tři možnosti, jak si bude možné novou dálniční známku obstarat. První z nich bude nákup prostřednictvím internetového obchodu, jenž by měl představovat vůbec nejpohodlnější a nejrychlejší cestu, jak si ji pořídit - postačí pouze zvolit typ dálniční známky a její platnost, zadat SPZ, případně nárokovat slevu (viz níže), a zaplatit. Pokud byste se chtěli na e-shop podívat a třeba si i zakoupit elektronickou dálniční známku pro rok 2021 již nyní, musíme vás ale zklamat, spuštění e-shopu se totiž plánuje až na začátek prosince. Poběží na doméně edalnice.cz.

Další možností bude nákup dálniční známky v jednom z obchodních míst, přičemž předpokládáme, že se v drtivé většině bude jednat o čerpací stanice a velké obchodní domy. I zde bude proces pořízení vypadat podobně, akorát s tím rozdílem, že bude všechny potřebné údaje nutno nadiktovat obsluze, jež vám následně vystaví doklad o zaplacení a aktivaci dálniční známky. Začátek platnosti přitom může být až 3 měsíce od jejího zakoupení. 

Možná nejpřekvapivější novinkou je pak to, že si elektronickou dálniční známku půjde obstarat i v samoobslužných kioscích, které budou umístěny bezprostředně v okolí vjezdů na zpoplatněné dálniční úseky (jejich seznam naleznete zde), a to zejména v oblastech poblíž hranic. Tato služba je tedy spíše určena pro cizince přijíždějící do ČR, avšak využívat ji mohou samozřejmě rovněž i čeští řidiči. 

Kdo bude od dálniční známky osvobozen? 

Ačkoliv se povinnost mít elektronickou dálniční známku vztahuje na všechna vozidla s alespoň čtyřmi koly, jejichž hmotnost nepřesahuje 3,5 tuny, existuje pár výjimek, jež ji mít nemusejí. Z nutnosti vlastnit a používat dálniční známku pro rok 2021 jsou vyňata vozidla jezdící na elektřinu a vodík a též hybridy jejichž produkce CO2 není vyšší nežli 50 gramů na kilometr. To stejné platí i letos, avšak od příštího roku budou muset být tato vozidla vybavena EL registrační značkou, případně si musí jejich majitel podat žádost o osvobození (formulář zde) - ta je povinná pro všechna auta registrovaná v zahraničí, jež splňují uvedené podmínky a chtějí si nárokovat bezplatné užívání dálnic v ČR. 

Platit za jinak zpoplatněné úseky dálnic a pořizovat si elektronickou dálniční známku dále nemusí ani ti, co přepravují osoby ZTP a ZTP/P a majitelé historických vozidel s veteránskou registrační značkou.  Právě průkaz ZTP je důvod, proč zatím nebude možné kontrolovat dálniční známky automatizovaně. V ČR je totiž osvobození vázáno nikoliv na registrační značku (tak funguje např. na Slovensku), ale na průkaz ZTP, který je přenositelný. Kamery tak sice dokáží vyhodnotit, zda máte známku zaplacenou, už ale nezjistí, zda náhodou nemáte za oknem průkaz ZTP.

Pakliže vlastníte auto poháněné zemním plynem, případně biometanem, tak si sice budete muset novou dálniční známku pořídit, avšak dostanete ji za zvýhodněnou tzv. „eko cenu“. Konkrétně se jedná o 50 % slevu. Roční kupon, který bude běžně stát 1 500 Kč, měsíční 440 Kč a desetidenní 310 Kč, vás tak vyjdou napolovic. 

Další zajímavé novinky a oficiální web 

Příjemnou funkcí, jež byla oznámena teprve nedávno, pak bude možnost si nechat zasílat SMS zprávy či e-maily o blížícím se konci platnosti dálniční známky, čímž se snadno předejde nedopatřením s jejím vypršením, jež uniklo vaší pozornosti, zejména tedy u měsíčních a 10 denních známek. 

V neposlední řadě se upřesnil i systém, jakým se budou elektronické známky kontrolovat. Ještě před nedávnem se uvažovalo prakticky o plné automatizaci kontrol pomocí např. mýtných bran, avšak z té nakonec sešlo viz. vysvětlení výše a největší podíl kontrol pravděpodobně zůstane na bedrech policistů, respektive policejních vozů vybavených kamerami rozpoznávajícími SPZ. Využívat se nicméně budou i nově vybudované kontrolní brány. Pokud se zjistí, že řidič dálniční známku na zpoplatněném úseku nemá, bude mu hrozit pokuta až 20 tisíc korun, za zneužití osvobození od nutnosti používání dálniční známky může být uložena pokuta dokonce až do výše 100 tisíc. 

Pokud byste si chtěli ověřit všechny výše uvedené údaje nebo si třeba jen zkontrolovat, jestli již nebyl spuštěn e-shop s prodejem elektronických dálničních známek, odkážeme vás na oficiální web edalnice.cz, kde najdete vše podstatné o dálničních známkách 2021. 

0
Porovnávač
TOPlist