Hatchback, liftback, sedan, fastback, kombi - jaké jsou mezi nimi rozdíly?

,

Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru automobilu je typ jeho karoserie. Ještě před pár lety nebyl výběr auta podle karoserie vůbec žádným problémem, neboť auta se dělila pouze do několika málo základních kategorií. Avšak v posledních letech nastal v tomto směru velký boom a výrobci začali na trh uvádět nové a nové karosářské varianty.

Zatímco takové SUV dokáže rozpoznat i naprostý automobilový laik, tak například rozdíl mezi liftbackem a hatchbackem mnohdy není znám ani zkušenějším řidičům. A právě na složitěji rozpoznatelné karoserie se zaměříme v tomto článku, a krom jejich charakteristických rysů vám prozradíme i hlavní rozdíly mezi nimi.

Hatchback

Pokud si přeložíme název hatchback z angličtiny, tak první část znamená poklop a druhá pak záda. Jedná se tedy o auta, která mají otevíratelné výklopné zadní víko. Hlavní konstrukční výhodou tohoto typu karoserie je, že díky možnosti otevírat zadní dveře společně se zadním oknem je zaručen snadný a pohodlný přístup do prostoru kufru.

Nejblíže má hatchback k liftbacku, hlavní rozdíl mezi nimi je, že zatímco u liftbacku se záď pomalu svažuje, tak hatchbacky mají záď více svislou. Oproti sedanu se pak liší tím, že nabízí větší otvor pro nakládání.

Není typičtějšího hatchbacku než je VW Golf

Liftback

Jak již bylo zmíněno, auta s karoserií liftback se příliš neliší od těch označovaných jakožto hatchbacky. Rovněž jde tedy o vozy, jež mají výklopné zadní víko, které nabízí otevírání společně se zadním oknem - to opět umožňuje snazší přístup do kufru. Vzhledem k mírněji se svažující zádi je navíc nakládání a vykládání věcí z kufru auta ještě o něco pohodlnější než v případě hatchbacků.

Pokud bychom se měli zastavit u rozdílů mezi liftbackem a sedanem, tak bychom krom jiného způsobu otevírání a konstrukce zadních dveří, našli ještě 1 zásadnější. A to sice, že u liftbacku není prostor pro posádku oddělen tak striktně jako u sedanu. Z tohoto důvodu je liftback považován za dvouprostorovou karoserii, zatímco sedan za tříprostorovou.

Hyundai Ioniq je někde napomezí mezi liftbackem a hatchbackem - u typického liftbacku bývá zřetelnější vodorovná část kufru, hatchbacky zase mívají kolmější okno pátých dveří

Sedan

Karoserie sedan je jednou z mála, která je tu s námi prakticky již od prvopočátku strojové výroby automobilů, zároveň se jedná o nejrozšířenější typ karoserie. Jejím nejtypičtějším znakem je malé zadní víko kufru, jež nabízí relativně úzký prostor pro přístup do zavazadelníku. Pro sedany je dále charakteristické i již proklamované oddělení zavazadlového prostoru od prostoru pro cestující.

Většinu odlišností sedanů od hatchbacků a liftbacků jsme již vyjmenovali, lišit se však mohou ještě i počtem bočních oken. Zatímco hatchbacky a liftbacky mají pokaždé dvojici bočních oken, tak sedany často mývají ještě jedno menší okno za zadními bočními dveřmi.

Lexus RC F není sice úplně obvyklý vůz, za to je to ale typický sedan.

Fastback

Ani v případě fastbacku se karoserie příliš neliší od liftbacku a hatchbacku, rozdíl mezi nimi je vskutku nepatrný. Prakticky jediná na první pohled patrná odlišnost je zadní část vozu - zatímco v případě fastbacku se záď svažuje až do konce, tak u liftbacku se můžeme setkat s typickým „schůdkem“, který vizuálně evokuje víko kufru.

Podobný je pak rozdíl mezi fastbackem a sedanem, akorát s tím rozdílem, že u fastbacku se otevírají zadní dveře spolu i se zadním oknem. Oproti sedanu a kombi se pak fastbacky ještě odlišují daleko sportovnějším vzhledem.

Typickým fastbackem je Hyundai i30 fastback

Kombi

Kombi nejlépe vystihuje, že se jedná o prodloužený hatchback, neboť s ním má téměř vše společné, až samozřejmě na délku. Oproti hatchbacku tedy nabízí daleko prostornější interiér a zavazadelník.

Superb je klasickým příkladem vozu kombi - pověsti říkají, že jeho kufr je bezedný

V porovnání s dalšími zmíněnými karoseriemi se poté liší tím, že se vozy kombi vyrábějí prakticky výhradně v pětidvéřovém provedení, zatímco ostatní karosářská provedení jsou hojně nabízena i ve třídveřových variantách. Kombi se rovněž od zbytku odlišuje tím, že má vždy trojici bočních oken.

Filtrovat auta podle karoserie můžete v našem konfigurátoru

Pokud vás zajímá, jak se měří a co znamenají jednotlivé rozměry auta, tak o tom je náš další článek:

0
Porovnávač
TOPlist