Jaké barvy byly v loňském roce nejoblíbenější? A víte, jak se napříč světem liší výběr barev karoserií?

,

Než uzavřeme letošní rok, vraťme se k tomu loňskému. BASF, jako ostatně každoročně, přinesl zajímavou analýzu automobilových barev a jejich oblíbenosti za rok 2018. Už řadu let si v oblíbenosti vedou achromatické barvy, tedy bílá, černá, šedá a stříbrná. Jejich celosvětový podíl na trhu dosahuje téměř 80 %. První místo obhájila, stejně jako loni, bílá. Tuto barvu vozí více než každé čtvrté auto v Severní Americe a téměř každé třetí vozidlo v Evropě. Ovšem v Asii a Tichomoří je to „jen“ více než každé druhé. Mezi chromatickými barvami je nejoblíbenější modrá a červená, zejména pak v menších segmentech jako jsou kompaktní vozy. Ve větších segmentech však jejich obliba klesá a oproti předchozímu roku zde naopak dochází k výraznému nárůstu černé a bílé.

Evropa miluje šedou

Když se kolem sebe rozhlédnete, jistě budete s následujícími slovy souhlasit. Dle výzkumů je téměř každé páté auto v Evropě šedé. Ostatně, zákazníci mohou vybírat z více než 110 variant, od světle šedé až po tmavou, kovově antracitovou. Modrá, s přibližně 140 barevnými odstíny, nabízí možností ještě více. S celkovým podílem 11 % v roce 2018 překonala stříbrnou, čímž se stala čtvrtou nejoblíbenější barvou aut v Evropě. Spolu s červenou si získává čím dál větší oblíbenost i v Severní Americe, Asii a Tichomoří. Dvě třetiny takto barevných aut pak vozí jejich perleťové nebo metalické verze.

Výběr barvy se liší podle zemí, ale i podle segmentů

Mluvili jsme o bílé a o šedé barvě. A co jejich kamarádka, tedy černá? Černá je druhá nejoblíbenější barva na světě s 16% podílem. Ovšem hodně záleží na zemi, protože zatímco v Japonsku je 22 % všech aut černých, v Indii na černé auto prakticky nenarazíte. To proto, že lidé vnímají černou jako barvu, která soustředí více tepla.

Španělská značka SEAT nedávno zjišťovala, jak je to s oblíbeností barev u svých zákazníků a zjistila, že černé modely milují v Alžírsku a Nizozemí. Naopak v Mexiku je černá až na šestém místě. V Turkmenistánu je černá dokonce oficiálně zakázána, protože přináší neštěstí.

A ještě zpět k té šedé. SEAT tvrdí, že šedá je druhou nejoblíbenější barvou v zemích, jako je Německo, Španělsko, Velká Británie, Francie, Itálie, Rakousko a Švýcarsko.

Podle segmentů

Zajímavé je, že například 34 % luxusních SUV v Evropě je černých, zatímco u kompaktních vozů je to o polovinu méně. Na druhé straně pouze 3 % majitelů luxusních SUV volí červenou, jejíž podíl u kompaktních vozů činí 10 %. Ty rozdíly moc hezky vysvětlil Jordi Font z oddělení barev a materiálů značky SEAT. Ten tvrdí: „Sportovní model nebude mít stejnou paletu barev jako SUV, které vyžaduje zemité odstíny a jiné barvy, jež lépe ladí s přírodou. Malé automobily mohou mít jednoduché zářivé barvy, zatímco u větších vozidel převažují spíše tmavé metalické odstíny“.

Na Autohledu pak u každého vozu zjistíte, jaké barvy nejvíc frčí, a to podle českých statistik Ministerstva dopravy, které pravidelně zpracováváme. Stačí se ponořit do katalogu.

0
Porovnávač
TOPlist