Systémy 4x4

,

Pohon všech kol je v autech čím dál tím oblíbenější, a to i přesto, že vozů se stálým pohonem všech čtyř kol je čím dál tím méně a stává se z nich pomalu ohrožený druh. Stálý pohon tak nahrazují různé elektronické systémy, které dokáží předvídat nutnost připnutí další poháněné nápravy. Výrobci systémy pohonu všech kol označují různými obchodními názvy, a tak zatímco u Škodovky a několika dalších se setkáme s obligátním 4x4, tak stejný systém se u Volkswagenu jmenuje 4Motion.

4x4 vs. AWD

Poslední dobou se rozlišuje pohon všech kol na 4x4 (4WD) a AWD. Zjednodušeně se za AWD považuje takový pohon, který přenáší sílu na všechna 4 kola stále, kdežto pohon 4x4 lze zapnout buď manuálně nebo je připínání druhé nápravy ovládáno elektronikou (např. Haldex).  Zatímco AWD tak najdeme v terénních vozech jako je Toyota Land Cruiser, připínatelná 4x4 je pak téměř ve všech moderních SUV, jako je třeba Škoda Kodiaq.

Volkswagen 4Motion - Haldex a Torsen

4Motion je obchodní označení Volkswagenu pro pohon všech čtyř kol. Zde je to trochu komplikovanější, protože pod 4Motion (dříve “Syncro”) spadají jak modely s elekronicky připínatelnou zadní nápravou pomocí mezinápravové spojky Haldex (Tiguan, Golf, Passat,..), tak i modely se stálým pohonem všech kol a mezinápravovým differenciálem Torsen (Amarok, Touareg). Torsen se typicky používá u vozidel s podélně umístěnými motory a v standardním režimu rozděluje výkon mezi nápravy 50:50. Haldex se standardně vyskytuje u vozů s příčně umístěnými motory a v standardním režimu pohání pouze přední nápravu, zadní připíná v případě snížené trakce.

Audi Quattro

Audi Quattro ještě donedávna využívalo výhradně mezinápravový differenciál Torsen, který byl u některých modelů nahrazen vlastním sportovním diferenciálem z dílny Audi. Některé modely Audi (A3,S3, TT) používají Haldex (viz. výše) standardně kvůli příčně uloženým motorům, poslední novinkou je však systém Quattro Ultra, který by se měl postupně montovat napříč produktovou řadou Audi, a to včetně například Audi Q7. Quattro Ultra funguje na podobném systému jako Haldex, standardně je tedy poháněná pouze přední náprava, zadní je pak připínána podle potřeby. Takovou technologií již disponuje například nová Audi Q5.

Mercedes-Benz 4Matic

4Matic je systém využívaný ve vozech Mercedes-Benz. Přenáší výkon na obě nápravy v poměru 45:55 za pomoci centrálního diferenciálu s planetovým převodem. Klíčovou vlastností pohonu 4MATIC je podle Mercedesu absence běžných uzávěrek diferenciálu. Pohon 4Matic lze umístit do většiny modelů značky Mercedes-Benz.

BMW X-Drive

X-Drive používá značka BMW ve svých modelech s pohonem všech kol - opakem je S-drive s řízenou pouze jednou nápravou. X-Drive umožňuje pomocí mokré spojky variabilní rozdělování hnacích sil mezi přední a zadní nápravou, standardně v poměru 40:60 (přední/zadní). Protože je však síla vedena pevně na zadní nápravu, 100% síly na přední kola lze vést pouze tehdy, když zadní kola prokluzují. Opačně je to pak u BMW s předním náhonem (X1, 2 Active/Grand Tourer). Pohon všech kol X-Drive je možné dostat k většině modelů BMW.

Subaru Symmetrical AWD

Subaru používá systém Symmetrical AWD ve čtyřech různých variantách, společné mají zejména symetrické hnací ústrojí se stejně dlouhými poloosami. Jeho verzemi jsou VTD-AWD (proměnlivé rozdělování točivého momentu), AWD s aktivním rozdělováním točivého momentu, AWD s centrálním diferenciálem s viskózní spojkou a AWD s aktivním mezinápravovým diferenciálem DCCD. Do podrobna se tím zabývá servis AWD.CZ. Subaru je svým pohonem všech čtyř kol proslulé, není tedy divu, že jej nabízí ve všech svých modelech s výjimkou sportovního Subaru BRZ.

Jeep Active-Drive/Quadra-Drive 2

Jeep používá ve svých vozech velké množství různých 4x4 systémů, které se liší v rámci jednoho modelu. Zatímco Active-Drive funguje spíše na principu Haldexu a standardně posílá všechnu sílu na přední kola a vyskytuje se u menších modelů (Renegade), Quadra-Drive 2 je plnohodnotný pokročilý stálý pohon všech kol s mezinápravovým diferenciálem u vrcholného modelu Grand Cherokee. U Jeepu se pak vyskytují i další minoritní systémy 4x4, jako jsou Rock Trac (Wrangler),Freedom Drive (Compass, Patriot) nebo Quadra-Trac (nižší výbavové stupně modelu Grand Cherokee). Jistým doplňkem je systém Selec-Terrain, který umožňuje volit terénní jízdní režimy (sníh, sport, písek/bláto, kameny).

 
0
Porovnávač
TOPlist