Smart

Aktuální modely

SMART EQ fortwo
Cena od591 690 Kč
Palivaelektřina
SMART EQ fortwo kabrio
Cena od664 290 Kč
Palivaelektřina

Smart

Smart je německá značka automobilů určených pro městský provoz. Doménou automobilky se staly dvousedadlové kompaktní vozy.

O společnosti

Smart Automobile je součástí německého koncernu Daimler AG. Sídlo společnosti se nachází v německém Boblingenu, nicméně většina vozů se vyrábí ve francouzském Hambachu a slovinském Novo Mesto.

Historie Smart

S nápadem na vytvoření nového segmentu kompaktních dvousedadlových vozů přišel v roce 1982 Nicolas Hayek, majitel společnosti SMH vyrábějící jinak hodinky značky Swatch. V roce 1991 podepsal Hayek kontrakt o spolupráci s Volkswagenem, nicméně po neshodách od smlouvy obě strany odstoupily a SMH započala spolupráci s Mercedesem a jeho vlastníkem Daimler AG. Následně vznikla značka SMART, pod kterou Daimler začal prodávat kompaktní a ekologické vozy.

Současná image

Smart je automobilka typická především třídveřovými dvousedadlovými modely ForTwo určenými pro městský provoz. Automobilka se jako jedna z prvních začala angažovat na poli vývoje elektromobilů, a tak významná část produkce Smart využívá právě hybridní pohon či elektromotory. Ačkoliv většina vozů Smart stále končí na domácím evropském trhu, kompaktní městské vozy jsou dnes také velice oblíbení v Japonsku, Indonésii i Severní Americe.

0
Porovnávač
TOPlist