Smart

Aktuální modely

Smart

Smart je německá značka automobilů určených pro městský provoz. Doménou automobilky se staly dvousedadlové kompaktní vozy.

O společnosti

Smart Automobile je součástí německého koncernu Daimler AG. Sídlo společnosti se nachází v německém Boblingenu, nicméně většina vozů se vyrábí ve francouzském Hambachu a slovinském Novo Mesto.

Historie Smart

S nápadem na vytvoření nového segmentu kompaktních dvousedadlových vozů přišel v roce 1982 Nicolas Hayek, majitel společnosti SMH vyrábějící jinak hodinky značky Swatch. V roce 1991 podepsal Hayek kontrakt o spolupráci s Volkswagenem, nicméně po neshodách od smlouvy obě strany odstoupily a SMH započala spolupráci s Mercedesem a jeho vlastníkem Daimler AG. Následně vznikla značka SMART, pod kterou Daimler začal prodávat kompaktní a ekologické vozy.

Současná image

Smart je automobilka typická především třídveřovými dvousedadlovými modely ForTwo určenými pro městský provoz. Automobilka se jako jedna z prvních začala angažovat na poli vývoje elektromobilů, a tak významná část produkce Smart využívá právě hybridní pohon či elektromotory. Ačkoliv většina vozů Smart stále končí na domácím evropském trhu, kompaktní městské vozy jsou dnes také velice oblíbení v Japonsku, Indonésii i Severní Americe.

0
Porovnávač
TOPlist