NIO ET5 a EC6 na šanghajském autosalonu 2025

NIO v EU končí s přímým prodejem. Ve Švédsku v únoru nezaregistrovalo ani auto

Jiří Zelinka, 7. března 2026

Čínský výrobce elektromobilů NIO přechází v Evropské unii z přímého prodeje na model dealerských partnerství. V Německu, Nizozemsku a Švédsku hledá distributory, přímý prodej si ponechá pouze v Norsku. Informoval o tom server CnEVPost s odkazem na interní dokumenty společnosti.

Nula registrací ve Švédsku, jedna v Německu

Rozhodnutí přichází v době, kdy NIO v Evropě fakticky přestává prodávat. Podle oficiálních dat švédského sdružení Mobility Sweden si NIO ve Švédsku v únoru 2026 nepřipsalo jedinou registraci — poprvé od svého vstupu na trh koncem roku 2022.

V Nizozemsku klesly registrace na jednociferná čísla i přes spuštění levnější subznačky Firefly. V Německu, největším evropském automobilovém trhu, zaznamenalo NIO v lednu jedinou registraci — nové tříleté minimum.

V Norsku, kde je podíl elektromobilů na nových registracích nejvyšší na světě, se v únoru prodalo 15 vozů NIO — o více než polovinu méně než ve stejném měsíci loňského roku.

Trh Únor 2026 Celý rok 2025 Trend
Švédsko 0 156 Historické minimum
Norsko 15 −50 % meziročně
Nizozemsko Jednociferné Pokles i přes Firefly
Německo (leden) 1 Tříleté minimum
Registrace NIO v klíčových evropských trzích. Zdroj: Mobility Sweden, eletric-vehicles.com

Viceprezident přiznal „zásadní chybné kalkulace"

Mark Zhou, výkonný viceprezident NIO a předseda produktového výboru, v rozhovoru pro podcast Leaders Unplugged připustil, že expanze z Norska do zbytku EU v roce 2022 stála na chybných předpokladech.

Podle Zhoua evropské týmy opakovaně upozorňovaly centrálu, že vozy NIO jsou na evropské poměry příliš velké. „Naše auta jsou velká, protože jsou šitá na čínské prostředí. Evropští kolegové nám neustále říkali, že manévrování v úzkých prostorech je opravdu obtížné," řekl Zhou.

Zhou zmínil také podceněné náklady na infrastrukturu a pomalejší regulatorní procesy v Evropě.

NIO showroom ve Švédsku
NIO ve Švédsku: z přímého prodeje na distribuční model. Foto: eletric-vehicles.com

Z vlastních showroomů k dealerům

NIO vstoupilo na mezinárodní trh v říjnu 2021 přes Norsko a následně expandovalo do Německa, Nizozemska a Švédska. Všude provozovalo vlastní prémiové showroomy Nio House, doručovací centra a servis — model převzatý od Tesly.

Tento přístup se ale ukázal jako příliš nákladný. Od listopadu 2024 začalo NIO experimentovat s dealerskými partnery, například s firmou AutoWallis v Maďarsku.

Interní memo rozeslané před čínským Novým rokem 2026 odhaluje novou organizační strukturu. Místo národních poboček vznikly funkční celky: Europe Power Organization, Emerging Markets Business, Global Strategy & Product a Europe Sales & Network Development. Norská pobočka zůstala zachována jako jediná s přímým prodejem.

Generální ředitel NIO Německo David Sultzer v rámci restrukturalizace odešel ze své pozice.

Zastaralá nabídka jako další problém

Potíže NIO v Evropě nemá na svědomí jen obchodní model. Všechny vozy dostupné například ve Švédsku jsou modelové ročníky 2023 nebo 2024. NIO svou nabídku v Číně obnovovalo v průběhu roku 2025, ale aktualizované modely se na evropské trhy nedostaly.

Zákazníci si mohou nakonfigurovat tři modely — ET5, ET5 Touring a EL6. Vlajková loď ET7 a SUV EL7 jsou dostupné jen pro registraci zájmu. Stránka s akcemi na švédském webu NIO vrací chybu 404.

Konkurenti jako BYD nebo Xpeng přitom v Evropě od začátku vsadili na spolupráci s místními dealery a vyhli se nákladnému budování vlastní sítě.

NIO míří i do Česka — ale přes dealery

V červnu 2025 NIO oznámilo plány na vstup do dalších evropských trhů prostřednictvím lokálních dealerů. Mezi připravovanými zeměmi figurují Rakousko, Belgie, Maďarsko, Lucembursko, Polsko, Rumunsko — a také Česká republika.

Konkrétní termín ani jméno českého distributora NIO dosud nezveřejnilo. Vzhledem k aktuální restrukturalizaci a problémům s prodeji v zavedených trzích se dá očekávat, že plánovaná expanze nabere zpoždění.

Zatímco NIO do Česka teprve míří, čínská konkurence zde již působí. BYD, MG, Xpeng i Polestar mají v tuzemsku oficiální zastoupení a dealerskou síť. Případný vstup NIO s dvou- až tříletou nabídkou by měl v takové konkurenci těžkou pozici — zvlášť když pojištění čínských aut v některých evropských zemích naráží na vyšší sazby.

Zmíněné v tomto článku

Akční nabídky

Další články

Nio svolává čtvrt milionu elektromobilů kvůli zhasínajícím displejům. Oprava přijde vzduchem

Nio svolává čtvrt milionu elektromobilů kvůli zhasínajícím displejům. Oprava přijde vzduchem

Čínská automobilka Nio vyhlásila svolávací akci pro 246 229 elektromobilů kvůli softwarové chybě, která za jízdy dočasně zhasíná přístrojový štít i centrální displej. Jde o dosud největší svolávací akci čínského výrobce elektromobilů, uvedl CnEVPost s odkazem na oznámení čínského regulátora SAMR.
XPeng rozšíří výrobu v Rakousku o čtvrtý model. Kandidátem je velké MPV X9

XPeng rozšíří výrobu v Rakousku o čtvrtý model. Kandidátem je velké MPV X9

Čínská automobilka XPeng prohlubuje spolupráci s rakouským smluvním výrobcem Magna Steyr. V závodě u Štýrského Hradce, odkud už na evropské trhy míří SUV G6 a G9 a sedan P7+, se začne montovat čtvrtý model. Na síti LinkedIn to oznámil místopředseda představenstva Brian Gu a vzápětí potvrdil i generální ředitel He Xiaopeng. Které auto to bude, firma zatím tají, hlavním kandidátem je velkoprostorový elektromobil X9. Na novinku upozornily Novinky.cz a podrobnosti přinesl server electrive.com.
Martorell rozjel výrobu CUPRA Raval a Volkswagen ID. Polo: levné elektromobily koncernu teď řídí Španělé

Martorell rozjel výrobu CUPRA Raval a Volkswagen ID. Polo: levné elektromobily koncernu teď řídí Španělé

Závod Volkswagenu v katalánském Martorellu spustil 3. června sériovou výrobu dvou elektromobilů najednou - městského hatchbacku CUPRA Raval a jeho sourozence Volkswagen ID. Polo. Pro fabriku u Barcelony, která dosud vyráběla hlavně spalovací Seaty a Audi A1, jde o přechod do role montovny elektromobilů pro celý koncern.
Stellantis za 60 miliard eur přeskupuje značky: Peugeot a Fiat globálně, Citroën a Opel regionálně

Stellantis za 60 miliard eur přeskupuje značky: Peugeot a Fiat globálně, Citroën a Opel regionálně

Koncern Stellantis na svém Investor Day v severoamerické centrále v Auburn Hills v Michiganu představil pětiletý strategický plán nazvaný FaSTLAne 2030. Podle oficiální tiskové zprávy z 21. května 2026 jde o program v hodnotě 60 miliard eur, jehož cílem je urychlit růst a ziskovost. Nejviditelnější dopad na běžného zákazníka ovšem nemá samotné číslo, ale nové uspořádání čtrnácti značek do tří úrovní - a právě tady se rozhoduje, kterou z nich čeká globální expanze a kterou role regionálního hráče.
SEAT nekončí: chystá vlastní modely, ořezaná Cupra Raval nepřijde

SEAT nekončí: chystá vlastní modely, ořezaná Cupra Raval nepřijde

SEAT nezmizí a v dohledné době dostane úplně nové vlastní modely - šéf španělské značky Markus Haupt poprvé otevřeně potvrdil, že firma chystá investice do samostatného portfolia, které se nebude překrývat se sesterskou CUPRA. Kategoricky odmítl scénář, že by z chystaných elektromobilů CUPRA - třeba z malého Cupra Raval - vznikly „odlehčené" verze pro SEAT. „Raval bude vždycky CUPRA. Brát modely CUPRA a dělat z nich SEATy rozhodně není správná strategie," řekl britskému Autocaru.
Stellantis spojí pět platforem do jedné: STLA One má od roku 2027 nést přes 30 modelů

Stellantis spojí pět platforem do jedné: STLA One má od roku 2027 nést přes 30 modelů

Stellantis představil novou architekturu STLA One, která má od roku 2027 spojit pět dnešních platforem do jedné škálovatelné základny pro segmenty B, C a D. Podle dnešní tiskové zprávy má nová technika obsloužit více než 30 modelů, do roku 2035 má na platformě vzniknout přes 2 miliony vozů a koncern si od ní slibuje zhruba 20% úsporu výrobních a vývojových nákladů.
CUPRA otevřela 15. showroom v Česku – Teplice jsou prvním bodem mezi Krušnými horami a Středohořím

CUPRA otevřela 15. showroom v Česku – Teplice jsou prvním bodem mezi Krušnými horami a Středohořím

Značka CUPRA otevřela patnáctý showroom v České republice. CUPRA Garage Teplice spustil autorizovaný prodejce Louda Auto a uzavírá tak prodejní bílé místo mezi Krušnými horami a Českým středohořím. Otevření přichází v době, kdy se španělská značka po prvních čtyřech měsících roku 2026 dostala na deváté místo v žebříčku registrací nových osobních aut v Česku.
Peugeot otevřel v Jihlavě 35. prodejnu v Česku: ADJ.CZ rozdá prvním 20 zákazníkům CCS karty za 10 000 Kč

Peugeot otevřel v Jihlavě 35. prodejnu v Česku: ADJ.CZ rozdá prvním 20 zákazníkům CCS karty za 10 000 Kč

Peugeot rozšířil v České republice prodejní síť o nového koncesionáře. Od května 2026 funguje v Jihlavě nové prodejní místo provozované společností ADJ.CZ, která v regionu Vysočina podniká v automobilové branži přes dvacet let. Autorizovaný servis vozů Peugeot rozjela firma už v únoru, prodej nových osobních a užitkových modelů přidala letos v květnu. Podle tiskové zprávy importéra P Automobil Import dostane prvních 20 zákazníků palivovou kartu CCS v hodnotě 10 000 Kč.
Škoda na hokejovém MS: 33. rok sponzorem, 53 elektromobilů pro organizátory a premiéra Epiqu

Škoda na hokejovém MS: 33. rok sponzorem, 53 elektromobilů pro organizátory a premiéra Epiqu

Škoda Auto vstupuje do letošního Mistrovství světa v ledním hokeji již ve své 33. sezoně v roli oficiálního hlavního sponzora. Šampionát IIHF se hraje od 15. do 31. května 2026 v Curychu a Fribourgu a česká automobilka pro něj nasadila 53 elektromobilů Elroq a Enyaq, které budou převážet hráče, rozhodčí i hosty. Vrcholem švýcarské show ale nebudou jen zápasy: 19. května ve 14 hodin se v Curychu světově odhalí Škoda Epiq, nejdostupnější plně elektrický model značky.
Lexus odhalil TZ: třířadé elektrické SUV simuluje řazení a zvuk V10

Lexus odhalil TZ: třířadé elektrické SUV simuluje řazení a zvuk V10

Lexus dnes oficiálně představil svůj první třířadý elektromobil. Model TZ je šestimístné SUV s celkovou délkou pěti metrů, dvěma volitelnými bateriemi a překvapivě konzervativní rychlostí nabíjení. Do prodeje v USA jde na konci roku 2026, na evropský trh dorazí v průběhu roku 2027. Premiéru oznámil Lexus v globálním newsroomu Toyota Motor Corporation a krátce poté ji rozšířili novináři.
0Porovnávač