Renault mění přístup k elektrifikaci svých větších modelů. Namísto klasických plug-in hybridů sází na takzvaný range extender — spalovací motor zde neslouží k pohonu kol, ale pouze jako generátor elektřiny pro baterii. Směr popsal generální ředitel François Provost v rozhovoru pro Auto Express.
Plug-in hybridy vyžadují pravidelné dobíjení, aby jejich elektrická část dávala smysl. Řada majitelů však baterii nedobíjí a jezdí převážně na benzín. Range extender tenhle problém obchází: vůz jede vždy na elektrický pohon, spalovací motor pouze vyrábí proud.
„Super hybrid pomůže lidem vstoupit do elektrického světa s menší úzkostí. I když nenajdou nabíjecí místo, mohou jet dál," řekl Bruno Vanel, šéf produktu Renaultu, pro Auto Express. Renault zmiňuje dojezd až 800 kilometrů při dálničním tempu.
Oproti plug-in hybridům je range extender levnější na výrobu — odpadá složitá mechanická vazba motoru na kola. Šéf značky Fabrice Cambolive potvrdil, že Renault preferuje sériový hybrid: kola pohání elektromotor a spalovací motor slouží výhradně jako generátor.

Klíčovou roli hraje Horse — společný podnik Renaultu s čínskou Geely a saúdskoarabským Aramcem. Horse vyvinul kompaktní range-extenderový modul: 1,5litrový čtyřválec, generátor a měnič v rozměrech kufříku. Jednotka nabídne 70 kW, případně 120 kW s turbodmychadlem, a splňuje normu Euro 7.
Celý systém lze podle Horse integrovat i do stávajících elektromobilů — využije existující elektromotory vozu. Právě tato modularita je jedním z argumentů pro range extender: výrobce nemusí navrhovat dvě zásadně odlišné platformy.
Provost potvrdil, že Renault chystá novou platformu pro vozy segmentu C a D. „V příštím střednědobém plánu navrhneme novou platformu a řešení, abychom posílili naši pozici v segmentu C v srdci Evropy," řekl pro Auto Express.
Plán nese název „FutuREady" a Renault měl jeho detaily odhalit 10. března. První modely na nové platformě dorazí v roce 2028. Patří mezi ně nástupce Méganu a nový Espace inspirovaný konceptem Emblème.
Menší vozy zůstanou na stávajících platformách. Renault 5 a Twingo budou čistě elektrické, Clio a Captur si ponechají klasický hybrid. „Mým záměrem je investovat do hybridní platformy pro Clio a Captur," uvedl Provost.
Renault si klade ambiciózní cíl: stát se v Evropě jedničkou v segmentu malých a středních hybridních vozů. Tedy předběhnout Toyotu, která hybridům dominuje od uvedení první generace Priusu.
Současně chce Renault zkrátit vývoj nových modelů. Twingo vzniklo za 21 měsíců díky přístupu převzatému z čínského inženýrského centra. „Problém není v tom, co musíme udělat, ale jak změnit myšlení inženýrů, aby vyvíjeli stejně rychle jako čínská konkurence," připustil Provost.
| Segment | Pohon | Modely |
|---|---|---|
| Malé vozy (B) | Čistě elektrický / hybrid | Twingo, R5, Clio, Captur |
| Střední a velké (C/D) | Range extender / BEV | nástupce Méganu, nový Espace |
V Česku Renault nabízí kompletní modelovou řadu od Clia za 434 000 Kč po elektrický Mégane E-Tech za 960 000 Kč. Podle registračních statistik se v posledních měsících prodává zhruba 700 osobních Renaultů měsíčně — nejsilnější je Clio, následované Symbiozem a Capturem.
Renault zatím v české nabídce žádný range extender nemá. Až nová platforma dorazí v roce 2028, změní se to. Pro zákazníky, kteří zvažují přechod na elektromobil, ale obávají se dojezdu, může jít o zajímavou alternativu — zvlášť pokud Renault dodrží slib dojezdu kolem 800 km. Nedávno představený Renault 4 E-Tech ukazuje, že značka v elektromobilitě nezpomaluje ani na menších vozech.