Suzuki Katana GSX-S 1000 – nabroušené ostří

,

Dostala se k nám motorka, která má své kořeny již v 80. letech minulého století. V roce 2019 přišel výrobce s novou verzí Katany, která se svým designem odkazuje na své předchůdce. Motorka na první pohled zaujme svou cyberpunk retro siluetou, která může budit trochu kontroverze, ale rozhodně poutá pozornost všech kolem a mně osobně je velice sympatická. Hranatý světlomet s LED technologií, ostré tvary i nápis Suzuki na nádrži vypadá, jakoby konstruktéři vykradli sklad se zbytky z původní Katany a přesto je v tom velká dávka moderny. Z bočního pohledu tento naháč připomíná sprintujícího geparda s čumákem skloněným k zemi. Krásný nahrbený tvar motocyklu, který obcházím pořád dokola a kochám se, mi kazí pouze zvolený držák SPZ s blinkry, kterého bych se snad nejradši zbavil. Při pohledu zezadu totiž Katana v kombinaci s jezdcem vypadá díky držáku jako velký scooter, což je velká škoda, protože motorka je to vzhledem opravdu obdivuhodná.

Otočením klíčku přehraje digitální displej 8bitovou animaci, která vás teleportuje do 80. let minulého století a vy víte, že je všechno správně. I když by se z mého pohledu na tuto retro motorku hodil spíše analogový budík, minimalistický vzhled již zmíněného „8 bitového“ displeje nabízí vše, co je potřeba k provozu moderního stroje. Displej je dobře čitelný i na přímém slunci a ve finále, když nad tím tak přemýšlím, působí i dostatečně retro. 

Motocykl nabízí celkem 3 režimy trakce, nebo ji lze kompletně vypnout, to neplatí pro ABS, které odstavit nelze. Co se režimu trakce týká, jezdil jsem převážně na první stupeň. Bohužel se ke mně motocykl dostal až po konci léta a v průběhu několika následujících dní bylo celkem sychravé počasí. Byl jsem tedy okolnostmi donucen občas přepnout trakci na druhý stupeň, aby vše dobře dopadlo. První stupeň dovolí poměrně dost zábavy a už při lehkém plynu na výjezdu jsem cítil krásný kontrolovaný prokluz zadního kola a to bez jediného zásahu elektroniky. 

Použitý motor, který zaslouží notnou dávku respektu, také není žádnou novinkou a při troše fantazie by se dal nazvat další retro věcí na této motorce. Jedná se o streetově naladěný, vodou chlazený řadový čtyřválec z GSX-R 1000 K5, který je mnohými vzýván do dneška. Modelové označení KATANA napovídá o ostrém výkonu motorky, vycházejícím ze supersportovních modelů GSX. V rámu ze slitiny hliníku je osazen řadový čtyřválec se zdvihovým objemem 999 ccm, výkon 110 kW při 10000 ot. a točivým momentem 108 N.m. Pohotovostní hmotnost je 215 kg. Objem palivové nádrže pouze 12 litrů  se spotřebou 5,3 litrů na sto km. Brzdy jsou osazeny kotouči a třmeny Brembo. Odpružení zajišťuje přední stavitelná teleskopická vidlice KYB, vzadu kyvná vidlice s centrální pružící a tlumící jednotkou.

Z počátku mi Katana laděním motoru a reakcí na plyn v nižších otáčkách přišla lehce ucukaná, nicméně po chvíli, co jsem se s motorkou začínal lépe poznávat, se vše rozplynulo a Katana se proměnila v precizní nástroj Samuraje s ostrým, ale hladkým chodem a reakcemi. Motor rozdává v celém spektru dostatek výkonu a překvapila mě reakce na plyn. V městských rychlostech, i při zařazeném 6. stupni a nízkých otáčkách, neměla motorka absolutně žádný problém rázně zrychlovat a při popojíždění ve městě jsem nemusel zběsile „kvedlat“ nahoru/dolu. Naopak pokud podřadíte a dostanete motor do otáček, Katana nabídne krásný lineární výkon, který ani na úplné špičce významně nepadá a bez velké námahy se Katana pod plynem zvedá ochotně na zadní… V tu chvíli je nutné si uvědomit, že již při zařazeném druhém rychlostním stupni s otáčkami v omezovači jsou zákonem povolené limity během vteřiny ty tam a vy zjistíte jak nabroušený tenhle meč je. A to samozřejmě může být problém, pokud si chcete užívat motorky i v horní polovině otáček. Lineární chod litrového čtyřválce působí z počátku nenásilně, ale s narůstajícími otáčkami se v mžiku dostáváte do rychlostí, které každý lehce rozumný člověk musí uznat za nevhodné. Což mi připomíná výtečný zvukový projev, kterým Katana disponuje. V nižších středních otáčkách je zvuk krásně plný, brumlaný. S přibývajícími otáčkami se rozpoutá symfonie adekvátní síle motocyklu. To je mimochodem velice návykové! Skoro si troufnu tvrdit, že bych zde neměl vůbec potřebu použitý výfuk měnit, pokud by mi šlo pouze o zvukovou stránku. 

Podvozek naší dámy je lehce tvrdší, ale hlavně působí sebejistě a hravě zvládá všechny nerovnosti, přesto bych ho neoznačil za nepohodlný a k charakteru motocyklu sedí. Dokáži si představit i delší Samurajské vyjížďky bez větších problémů. Větrný štít, který zde působí spíše jako designový prvek není sice úplně funkční, ale v povolených rychlostech dostačující. Rozhodně bych se vyvaroval ho nahradit hrůzou, která by pokazila celkový dojem z motocyklu! Takové kacířství by snad završil už jen plastový kufr na zádi. Trochu rozporuplný mi přišel zvolený posez, ve kterém spodní část těla byla v poloze Valentino Rossi a horní část těla v poloze „Vejlet“ s širokým rovným úchopem řídítek. Tím se ve mně míchaly pocity sportovní motorky a cesťáku. To bych asi neviděl jako zásadní problém, ale já osobně bych vyměnil řídítka za trochu sportovnější, ve stylu původní Katany z 80. let.

Co mě tedy nemile překvapilo byla velikost nádrže. Očekával jsem díky viditelným proporcím motocyklu něco kolem 18 litrů, ale nádrž nabízí pouze 12 a tak jsem se přistihl, že jsem celkem často a s jistou dávkou nervozity pozoroval kolik mi zbývá paliva. Katana si vezme při ostré jízdě kolem 7 l/100 km a při klidnější kolem 5 litrů, takže nutno počítat se zastávkou každých cca 200 km.

Trochu jsem se obával váhy, která je 212 kg. Upřímně jsem v poslední době jezdil na motorkách v rozpětí 140 - 190 kg a obával jsem se, že Katana bude působit těžce. Avšak díky dobrému těžišti je motorka neskutečně stabilní i v malých rychlostech a vůbec bych tu váhu do naší paní neřekl.. Byl jsem až udiven, jak krásně jsem se s Katanou prosekával kolonou aut v ucpané Praze a vyloženě jsem si užíval kličkování. Až jsem skoro nabyl pocitu, že jsem jeden ze 7 samurajů ze snímku mistra Kurosawi.

Suma Sumárum mě Suzuki katana učarovala a to jak svým netradičním vzhledem, tak funkčnosti jednotlivých komponentů, stabilitou a hlavně zpětnou vazbou jakou mi motorka servírovala s velkou dávkou důvěry. Komu jsem Katanu ukázal, ten kolem ní dlouhé minuty chodil. Ať už v případě, že byl z designu unešen, nebo naopak. Katana vzbuzuje v lidech emoce a to je v dnešní době plné bezpohlavních generických tvarů vlastně to, co každý z nás motorkářů/autíčkářů chce, nebo ne?!  Cena začíná na 309 900,-Kč a případně je možno dokoupit další příslušenství nebo vychytávky. Model se nabízí ve  dvou barevných variantách Metallic Mystic Silver nebo Glass Sparkle Black.


Zhodnocení motorkáře Lukáše:

“Po prvních kilometrech jsem se cítil velmi sebejistě. Motocykl poslouchá na veškeré povely přesně a okamžitě. Jízda může být klidná a pohodlná, ale také se můžete velmi jednoduše nechat unést a okusit sílu, kterou stroj nabízí. Je to velmi návykové, avšak při vyšších rychlostech (nad 120 km/h) Vás začne obtěžovat velký odpor vzduchu. Je to způsobeno jednak velmi malým předním štítem (větší za příplatek) a také poněkud zvláštním posedem. Nohy jako na supersportu, avšak tělo poměrně vzpřímené. Toto spojení vybízí ke klidné dlouhé projížďce krajinou, avšak nedaleko od civilizace. 12ti litrová nádrž Vás bude nutit často stavět na čerpací stanici, kde si obdivovatelé budou moci prohlédnout její ostré linie. Pneumatiky společně s podvozkem poskytují dostatek komfortu a hlavně jistoty v zatáčkách. Motor nabídne příjemný výkon a při průjezdech zatáčkami Vás čtyřválec svojí silou vytáhne.

Měl jsem možnost kus cesty vzít i stopařku. I přes jasná omezení, byla cesta pohodlná. Motorka nijak nepocitovala větší zátěž ani při brzdění.

Sedadlo pro spolujezdce se na první pohled jeví malé a tvrdé a že nebude dost komfortní na delší jízdu. I po 100 km si ale spolujezdkyně nestěžovala a konstatovala, že na odpolední vyjížďku je tato motorka vyhovující. Na delší meziplanetární cestování by však volila jiný stroj.”

0
Porovnávač
TOPlist