Víte, jak fungují LED Matrix světlomety a proč je opravdu dobré je mít? Vysvětlíme vám to

,

LED Matrix světlomety jsou pro značky, které je do svých často výhradně nejlepších modelů nabízí, tím nejlepším, co mají. Ačkoliv se objevují už u více značek, stále je toto označení pro spoustu lidí velkou neznámou. Pojďme se společně podívat na to, jak takové světlomety fungují, co to označení znamená a proč je právě my, řidiči, oceníme. Pro příklad nám poslouží LED Matrix světlomety Škody Auto, která je do vínku dala nejnovějšímu Superbu.

LED Matrix technologie se používá výhradně v předních světlometech. Ve zkratce by se dalo říct, že díky ní je možné používat dálková světla i  ve chvíli, kdy před vámi jede jiné auto. To byste se standardními světlomety samozřejmě oslnili, ale LED Matrix zajistí, že uvidíte před sebe a zároveň nikoho neoslníte. Složitě to jen zní, praxe, jak se dočtete níže, je jednoduchá.

Složení LED Matrix světlometů Škody Superb

Matrix světlomety jsou vlastně evolucí těch původních s MDF technologií s xenonovou výbojkou. Rozdíl v nich je ale patrný na první použití dálkových světlometů. Ty jsou totiž v systému LED Matrix rozděleny do několika menších segmentů. Ty je možné zapínat nebo vypínat postupně a po částech a to v reálném čase. Systém tak umí rozpoznat, na jaké místo světelný kužel rozsvítit a na jaké ho zase zhasnout. Zjednodušeně řečeno, světlomet pozná, v jakých místech jede jiné vozidlo a tím směrem světlomet nezapne. Naopak do okolí jej rozsvítí. Toto předchozí MDF systém neumožňoval. Ten pouze pomocí clony ořízl světelný kužel v celé jeho šíři.

Světlomet složen z několika částí

Sama škodovka o svých LED Matrix světlometech říká, že mají jedno hlavní srdce. Tím je bi-funkční LED modul, který je zdrojem potkávacího a dálkového světla. Vedle tohoto modulu jsou tři samostatné reflektory, které vytvářejí část dálkové funkce a zvyšují její výkonnost, tedy dosvit. Kromě hlavních funkcí má světlomet i funkce signální, tedy funkci denního světla, pozičního světla a ukazatele směru. Tyto tři funkce fungují díky světlovodičové technologii, jejíž jsou i prosvětlené jehlice, které vytvářejí animační efekt při odemykání a zamykání vozu.

Aby to vše fungovalo tak, jak má, musí být světlomety propojeny s kamerou, kterou najdete za čelním oknem. To ale samo o sobě nestačí. Vše je pak propojeno hned s několika řídícími jednotkami, které veškeré informace z kamer zpracují a následně vysílají všechny potřebné informace nebo spíše pokyny pro světlomet. Kamerový systém dokonce umí pracovat i s podklady z map navigačního systému. I proto se dálkové světlomety umí automaticky rozsvítit ve chvíli, kdy vyjedete z obce.

A jaké jsou tedy výhody těchto světlometů pro nás, řidiče? Už jsme to nakousli výše. Vzhledem k tomu, že systém automaticky reaguje na provoz kolem auta, navigaci, ale také na počasí, ulehčuje nám sledování provozu kolem nás. Navíc světlomety umí svítit všude tam, kam potřebujeme vidět, přesto ale neoslní nikoho kolem. A to ani ty řidiče, kteří jedou před vámi, tak ty, kteří jedou proti vám. Vyplatí se tedy, pokud to automobilka vyžaduje, za tyto světlomety připlatit? Jednoznačně ano. Za ten klid při dlouhých nočních cest výletech a za ten rozhled to rozhodně stojí.

Ve videu níže máte jednoduše a přehledně vysvětleno, jak prakticky full LED Matrix světlomety fungují.

Faktem ale je, že LED Matrix světlomety, které umí automaticky odclonit ostatní automobily, ale i chodce, má více značek. Namátkou třeba Opel v modelech Astra a Insignia. Nabízí je, samozřejmě za příplatek, ale také Porsche, BMW nebo Audi. Právě poslední jmenovaná značka je použila jako vůbec první do elektromobilu, konkrétně do modelu e-tron.

Nadstavbou LED světlometů jsou pak světlomety laserové, které se vyznačují extrémním dosvitem, a s trochou nadsázky se dá říct, že opravdu umí z noci udělat den. Navíc, například v nejvyšších modelech značky BMW, jsou schopny detekovat chodce u krajnice a řidiči na něj posvítit o něco víc. Je otázkou času, kdy se LED Matrix či laserové světlomety stanou standardem, jako tomu bylo u halogenových nebo xenonových světlometů. A my přiznáváme, že se té doby nemůžeme dočkat.

Akční nabídky

0
Porovnávač
TOPlist