Úvod

Update 2019: Přečtěte si náš srovnávací test ŠKODA SUPERB 2,0 TDI VS. PEUGEOT 508 2,0 BLUEHDI

Škoda Superb je manažerský vůz střední třídy, který ve své třetí generaci nabízí kromě reprezentativního vzhledu a solidní techniky i dostatek praktičnosti obou karosářských variant - liftbacku i combi. Nadějnou startovní pozici na trhu plném osvědčených konkurentů podpořilo vitězství v anketě Auto roku 2016 v ČR, vyhlašované Klubem motoristických novinářů a Klubem motoristických publicistů ve spolupráci se Svazem dovozců a Sdružením automobilového průmyslu. Přemožitel vozů Opel Astra, Subaru Levorg, Volvo XC90 nebo Ford Mustang, které se umístily na dalších příčkách, tak navázal na vitězství svého menšího sourozence Škoda Fabia z předchozího ročníku soutěže.

Verze a výbavy

Superb je na českém trhu k dispozici v pěti výbavových stupních (Active, Ambition, Style, Sportline a Laurin & Klement) a především ve dvou karosářských verzích, jako liftback nebo praktické kombi. Vzhledem k celkové ceně automobilu, která po započtení prvků příplatkové výbavy často atakuje hranici jednoho milionu korun, není příplatek ve výši 30000,-Kč za verzi kombi nijak zásadní. Nejlevnější Superb ve verzi Active s benzinovým motorem o objemu 1,4 litru lze pořídit za 630900,-Kč. Na opačném pólu ceníku figuruje Superb Combi ve výbavě Laurin & Klement s naftovým dvoulitrem, automatickou převodovkou a pohonem všech kol za 1067900,-Kč. V nabídce motorizací mohou zákazníci vybírat z benzinových motorů 1,4 TSI/110kW, 1,8 TSI/132kW a 2,0 TSI/162kW (206kW pro verzi 4x4), příznivcům nafty je k dispozici tradiční dvoulitr 2,0 TDI ve dvou výkonových verzích, tedy 2,0 TDI/110kW a 2,0 TDI/140kW.  Všechny výše uvedené motorizace lze pořídit v kombinaci s automatickou převodovkou, benzinový dvoulitr výhradně s automatem. Zájemce o kteroukoliv motorizaci s výjimkou 1,8 TSI si může dopřát i pohon všech kol. Obecně lze říci, že za automatickou převodovku se připlácí 65000,-Kč, na korunu stejně jako za pohon všech kol. Stejně jako v případě ostatních vozů Škoda lze rozšířit výbavu o cenově zvýhodněné pakety šité na míru jednotlivým výbavám a pojmenované Plus, Advance, Comfort nebo Multimedia.

Exteriér

Další popis nelze začít ničím jiným než srovnáním s předchozí (druhou) generací Škody Superb vyráběné v letech 2008 - 2015. Z vnějších rozměrů doznala nejvýznamnější změny šířka vozu, která mezigeneračně vzrostla o 47mm na konečných 1864mm. Nárůstu o celých 8cm se dočkal rozvor, za zmínku dále stojí snížení výšky sportovně střiženého kombi ve třetí generaci o 33mm. Nejen v souladu se stále zvyšující se pozorností na spotřebu a emise automobilů byla mezigeneračně snížena pohotovostí hmotnost srovnatelných verzí o zhruba 100kg. Porovnání rozměrů doplníme ještě informací o objemu zavazadlového prostoru, který byl oproti druhé generaci navýšen na 625litrů ve verzi liftback a na obdivuhodných 660litrů ve verzi kombi, druhá generace poskytovala rovněž slušných 595 litrů ve verzi liftback / sedan (tuto dualitu přinášela zajímavá funkce Twindoor, která umožňovala dva různé způsoby otevírání zavazadlového prostoru) a 633 litrů ve verzi kombi. Vnější vzhled Superbu ovlivňuje několik detailů, které se mohou lišit v závislosti na provedení. Například zadní diodové světlomety zářící typickým “céčkem” existují ve dvou různých variantách, přední světlomety jsou v nabídce dokonce ve třech podobách. Design vozu dotváří litá kola ve velikostech 16 až 19 palců. Pod zadním nárazníkem můžete objevit sklopnou hlavici tažného zařízení ovladatelnou madlem v zavazadlovém prostoru.

Interiér

Příjemnou atmosféru uvnitř vozu dotváří ambientní osvětlení interiéru, které v deseti barevných variantách prochází v tenké lince přes boční dveře i palubní desku. Velikosti vozu odpovídá nepřeberné množství přihrádek doplněných o praktické funkce. Příznačně pojmenovaný Jumbo box v přední loketní opěrce umí při zapnuté klimatizaci vychladit nápoj, který díky sofistikovanému držáku pohodlně otevřete pouze jednou rukou. Samozřejmostí je prostorná klimatizovaná přihrádka v palubní desce před sedadlem spolujezdce, dále najdete kapsy na bočních stranách opěradel předních sedadel, 1,5litrovou láhev pojímající přihrádky v předních i zadních dveřích a dokonce utajenou zásuvku s výklopným víkem pod sedadlem spolujezdce. Tím ovšem výčet odkládacích prostor nekončí - brýle si můžete odložit ve výklopné schránce nad vnitřním zpětným zrcátkem a v nepříznivém počasí Vám přijdou vhod deštníky uložené v obou předních dveřích. Náležitou pozornost si nepochybně zaslouží i velkorysý a chytře řešený zavazadlový prostor. Již při příchodu k vozu oceníte elektrické ovládání pátých dveří s individuálním nastavením horní polohy, například podle výšky stropu ve Vaší garáži. Zcela bezdotykové ovládání pátých dveří Vám umožní virtuální pedál, který otevře zavazadlový prostor na základě pohybu nohy pod zadním nárazníkem. Drobnosti jako sklopné háčky, síťový program nebo cargo elementy na suchý zip známe i z ostatních škodovek, Superb navíc přidává vyjímatelnou svítilnu vybavenou magnetem pro uchycení například na karoserii. Jinak slouží jako osvětlení zavazadlového prostoru a neustále se dobíjí při spuštěném motoru. Praktičnost zavazadlového prostoru  doplňuje mezipodlaha vyrovnávající dno kufru s nákladovou hranou pro snadnější manipulaci se zavazadly. Svou dokonalostí u kombíku překvapí i krycí roleta, která se po otevření elektricky ovládaných dveří automaticky zasune do střední polohy. Kromě možnosti sklápění sedadel lze k převážení dlouhých předmětů, například lyží, využít otvor vzniklý sklopením zadní loketní opěrky a vyjímatelný vak Unibag.

Infotainment

Velmi užitečnou funkcí je možnost personalizace nastavení vozidla. Třem klíčům od vozidla odpovídají tři unikátní sady nastavení. Podle klíče, kterým je vozidlo odemčeno, se tak nastaví  například elektricky nastavitelné sedadlo řidiče, vnější zpětná zrcátka, klimatizace, infotainment i Driving Mode. Infotainment v Superbu můžete mít ve čtyřech různých variantách. Základní volbu představuje Infotainment Swing s pětipalcovým barevným dotykovým displejem. Samozřejmostí je FM tuner, USB / Aux-in vstupy, Bluetooth a slot pro SD kartu. Součástí je i Car menu umožňující nastavení funkcí vozu a čtyři reproduktory vpředu i vzadu. U druhého stupně infotainmentu, zvaného Bolero, narostl displej do velikosti úhlopříčky 8 palců a systém přidává funkci SmartLink, jehož součástí je i zrcadlení displeje Vašeho smartphonu na displeji infotainmentu (MirrorLink). Navigaci obsahují dva nejvyšší stupně, Amundsen (9100,-Kč nebo standard ve verzi L&K) a Columbus (28900,-Kč nebo 19900,-Kč ve verzi L&K), oba s osmipalcovým displejem. Amundsen je vybaven hlasovým ovládáním, dvěma sloty na SD kartu a pochopitelně i SD kartou s mapovými podklady, včetně aktualizace zdarma dvakrát ročně ještě pět let po ukončení vyroby daného typu infotainmentu. Vrcholný Columbus přidává DVD mechaniku, palubní síť WLAN a 3D mapy. Prostřednictvím aplikace Media Command můžete přes Wifi ovládat vybrané funkce infotainmentu z mobilního telefonu nebo z tabletu. Pořídit lze i integrovaný telefonní modul s podporou rychlého internetu LTE. Od výbavy Style je ve standardu k dispozici 12 reproduktorů v rámci Sound Systemu Canton, ve výbavě Ambition stojí Canton 12900,-Kč.

Bezpečnost a asistenční systémy

Superb nabízí svému řidiči širokou škálu asistenčních systému. Smart Light Assist buď vypíná nebo pouze cloní dálková světla na základě informací z multifunkční kamery ve vnitřním zpětném zrcátku. Další kamera (Rear View Camera - zadní parkovací kamera) je umístěna v madle pátých dveří a zobrazuje prostor za vozem s vyznačením jízdního obrysu vozidla v závislosti na natočení volantu. K totálnímu usnadnění parkování slouží Park Assist, který sám vyhledá vhodné místo a zaparkuje příčně nebo podélně do řady vozidel, přičemž při podélném parkování se vejde do místa pouze o 60cm delšího než je délka vozu. Při vyjíždění z příčného parkovacího místa pak využijete Rear Traffic Alert, který dokáže při bezprostředním ohrožením projíždějícími auty vůz i zastavit. Bezpečnost jízdy zvyšují systémy jako Driver Alert (asistent pro rozpoznání únavy ze senzorů v posilovači řízení), adaptivní tempomat, Front Assist (udržuje odstup od vozidel vpředu), Lane Assist, Traffic Jam Assist (vůz sám popojíždí v koloně v rychlostech do 60km/h), Travel Assist (čte dopravní značky) nebo Blind Spot Detect (hlídá mrtvý úhel zrcátek). Mezi prvky pasivní bezpečnosti patří sada až devíti airbagů. Airbagy řidiče a spolujezdce, boční airbagy vpředu, hlavové airbagy a kolenní airbag řidiče patří vždy do standardní výbavy, připlatit 7000,-Kč si můžete ještě za boční airbagy vzadu. V krizové situaci nastupuje Crew Protect Assist, který se snaží zmírnit následky hrozící nehody přitáhnutím předních pásů nebo přivřením předních oken.

Konkurenti

Škoda Superb se pohybuje na trhu manažerských vozů, kde drtivá většina výrobců automobilů nasazuje svého zástupce, jehož prostřednictvím prezentuje své nejvyspělejší technologie. Za nejbližší konkurenty Škody Superb lze považovat například koncernový Volkswagen Passat, Ford Mondeo, Opel Insignia, Mazda 6, Hyundai i40, Kia Optima, Peugeot 508 nebo Citroen C5.

Další informace o modelu Superb

Škoda Superb patří do skupinového označení “Vyšší střední třída”, kam patří například také Opel Vivaro Combi, Peugeot Traveller, Volvo S90, BMW Řada 5 nebo Infiniti Q70. Aktuální generace je označována jako Superb (III) Limousine 3V a začala se vyrábět v červnu 2015.

Česká automobilka Škoda nabízí celkem 20 modelů: Superb, Octavia, Rapid, Octavia RS nebo Citigo 5d. Superb patří s délkou 4.861 metru k těm větším, šířka je pak 2.031m, výška 1.468 m. Hodnoty průměrného liftbacku jsou pak 4.74m na délku, 1.92m na šířku a 1.45m na výšku. Jak už bylo naznačeno, karoserií se řadí do kategorie “liftback”, tedy aut kde karoserie je podobná sedanu, na rozdíl od něj se však zavazadelník otevírá včetně skla. Porovnat parametry můžete s vlastnostmi dalších liftbacků, jako jsou Opel Insignia Grand Sport, Ford Mondeo, Kia Optima nebo Peugeot 508.

Ceny motorizací - benzín nebo nafta?

Superb se vyrábí v sedmi různých motorizacích, mezi nejvýkonnější 2,0 TSI/200 kW 4×4 AP a nejslabší 1,5 TSI/110 kW ACT je rozdíl celkových 90kW (121 koní). Rozdíl v udávané spotřebě je pak zanedbatelných 1.7l/100km. Spektrum motorizací potěší spíše příznivce nafty, je jich totiž více než benzínových agregátů. Diesel se nabízí ve 4 provedeních o výkonech 148 nebo 188 koní. Nejostřejší vznětový motor vám umožní zrychlit na 100km/h za 9.0 sekundy a tachometr se zastaví až na 250km/h. Nutno zmínit, že oproti benzínovým motorizacím se udávaná spotřeba nejslabšího dieselu liší pouze o 1l/100km, peněžní úspora na palivu tedy úplně neodůvodňuje vyšší ceníkovou cenu dieselu o 109 tisíc Kč (úspora na palivu by se vám vrátila až po najetých 351 613 km).

Dostupná je verze s automatickou převodovkou ve spojení s výbavou Active.Vůz Škoda Superb lze sehnat jak ve variantě s pohonem předních kol, tak i s pohonem všech kol. Ten se pojí s motorizacemi 2,0 TDI/140 kW 4×4 AP a příplatek oproti nejlevnější dvoukolce je 65 tisíc Kč.

Superb - financování a leasing

Pokud by vás zajímalo financování úvěrem, při současných podmínkách byste za základní verzi platili 15554Kč měsíčně s dobou splácení 5 let a úrokem 7.9%, navýšení by tedy bylo přibližně 164340 Kč. Výhodnější variantou financování vozu Škoda Superb pak bude operativní leasing, a to zejména ve variantě full-service, kde s vozem nejsou spojené žádné další náklady na provoz kromě paliva. Operativní leasing Škoda bez starostí v sobě zahrnuje havarijní i zákonné pojištění (průměrná cena Superb - 14142 Kč), silniční daň, povolený nájezd km (nejčastěji 20-30 tisíc ročně) a ve fullservice variantě také pneumatiky a servis.Podívejte se na vzorové nabídky operativního leasingu nebo si nechte spočítat kalkulaci na míru.

U liftbacku by pro vás mohl být důležitý i objem kufru. Škoda Superb disponuje objemem 625 litrů, resp. 1760 litrů při sklopených zadních sedadlech. Za stejnou nebo nižší cenu toho nejvíce uvezete v těchto vozech: CITROËN JUMPER KOMBI 2015 (4500 litrů), Renault Trafic Passenger Combi Van 2014 (3200 litrů), CITROËN Jumpy (2625 litrů), CITROËN Jumpy 2016 (2625 litrů) nebo Volkswagen Caddy Kombi Maxi 2015 (1650 litrů)

Bezpečnost posádky i chodců by měla být vždy na prvním místě,vůz Škoda Superb tak také prošel crashtestem. Crashtest prováděl euroNCAP v roce 2015 (kategorie “Large Family Car”) a celkově vůz obdržel pět hvězdiček z pěti. Podrobné procentuální hodnocení je pak 81%, skládá se z jednotlivých dílčích hodnocení - bezpečnost dětí 86%, bezpečnost dospělých 86%, bezpečnost chodců 71%, asistenční systémy 76 %. Starší crashtesty ale zas tak úplně nelze srovnávat s aktuálními, EuroNCAP totiž kritéria pravidelně zpřísňuje.

Nový model Superb v prodeji od června 2015

Superb také patří mezí jedno z nejoblíběnějších aut v ČR - za poslední rok si našla 6218 zákazníků, z toho 97% nových vozů šlo do firemních flotil a podnikatelům. Je tak šestým nejprodávanějším vozem v ČR. V březnu 2019 se prodalo 394 kusů, čemuž se nejvíce blíží prodeje Volkswagenu TIGUAN (393 kusů), Škody SCALA (375 kusů), Volkswagenu GOLF (366 kusů), Renaultu CLIO (357 kusů) nebo Hyundaie TUCSON (333 kusů). Vyloženě mezi vozy s karoserií liftback je tento vůz Škoda na místě.

Zajímavé je také to, že Superb disponuje nepřímým měřením tlaku v pneumatikách, což znamená, že do druhé sady kol není nutné dokupovat senzory, které mohou být drahé.

Další recenze

Škoda Superb v karosářské verzi liftback s motorem z Octavie RS TSI je vcelku podařeným autem. Odveze celou rodinu pohodlně, bezpečně, komfortně a jen velcí detailisté mohou najít na aktuální vlajkové lodi škodovky nějakou chybu.
92/100
Vlajková loď tuzemské automobilky Škoda Superb, s karoserií liftback jasně ukazuje, jak by měl vypadat reprezentativní vůz. Koho první generace spíše odpuzovala, ten bude příjemně překvapen, jelikož změna se u tohoto modelu povedla více než dobře. Komfort na delších cestách, dobrá výbava i dostatek místa jsou hlavními přednostmi vozu. S motorizací 2,0 TDI o výkonu 110 kW se sice spíše hodí skutečně na delší jízdy než pro zábavu v serpentinách, ale právě to vozu na jeho kultivovanosti přidává. Pro manažery a do firem stále jasná volba. Ostatně tomu odpovídá také výsledná cena vozu, která není nejnižší.
Škoda už dávno není levná značka aut, ze srovnání dnešní trojice však superb vychází nejlevněji. Ovšem pouze na první pohled. Ten, kdo by chtěl získat auto za tu nejnižší ceníkovou cenu, by nad superbem samozřejmě zaplesal.
/

Videa

Škoda Superb 2.0 TSI Sportline III test - TOPSPEED.sk Maroš ČABÁK - topspeedsk

Technické parametry

Motor

Palivodieselbenzín
Převodovkaa, m
Poháněná nápravaFWD
Výkon110 kW - 200 kW
Maximální rychlost217 - 250 Km/h
Zrychlení na 100 Km/h7.6 - 9 s

Model

SérieSuperb (III) Limousine
Začátek výroby06/2015
Začátek výroby modelu11/2018
Třída vozidlaVyšší střední třída
Interní označení výrobce-

Rozměry

Výška1468mm
Šířka1864mm
Délka4861mm
Rozvor2841 mm
Objem kufru625 / 1760 l
Hmotnost1395 - 1629/
1940 - 2245 Kg
Poloměr otáčení11,7 m
Světlá výška149 mm
Přední nájezdový úhel-
Zadní nájezdový úhel-
Přechodový úhel-
Stoupavost-
Hloubka brodění-

Spotřeba

Kombinovaná 4.3 - 7.1l/100km
Ve městě4.8 - 8.9 l/100km
Mimo město3.7 - 6 l/100km
Emisní normaEuro 6
CO2122 g/km

Karoserie

typliftback
Počet míst5
Počet dveří5
Zatížení střechy100 kg
Přední brzdyKotoučová
Zadní brzdyKotoučová
Přední odpruženíVinutá pružina
Zadní odpruženíVinutá pružina

Asistenční systémy

Adaptivní brzdová světlaAktivace výstražných světel
Systém nouzového brzdění-
Parkovací senzorypřední a zadní
Kontrola trakceElektronická kontrola stability
Typ monitorování tlaku v pneumatikáchnepřímé měření (ABS)
Navigační systémBarevný displej

Cena

Cena659 900 Kč -
1 011 900 Kč
Minimální výbavaActive

Přívěs

Brzděný1600 - 2200 kg
Nebrzděný690 - 750 kg

Rivalové

Opel Insignia Grand Sport
Cena od690 990 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon81 kW - 154 kW
Maximální rychlost203 - 226 Km/h
Spotřeba4 - 6.2 l/100km
Akcelerace8.7 - 11.6 s
Ford Mondeo
Cena od701 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon88 kW - 140 kW
Maximální rychlost197 - 223 Km/h
Spotřeba4.5 - 7.4 l/100km
Akcelerace9.8 - 12.5 s
Kia Optima
Cena od719 980 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon100 kW - 175 kW
Maximální rychlost195 - 240 Km/h
Spotřeba4.3 - 8.9 l/100km
Akcelerace7.4 - 11.6 s
Peugeot 508
Cena od730 000 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon96 kW - 133 kW
Maximální rychlost208 - 235 Km/h
Spotřeba3.7 - 5.4 l/100km
Akcelerace7.9 - 10 s

Varianty modelu

Škoda Superb Combi
Cena od689 900 Kč
Palivadiesel benzín

Motorizace

1,5 TSI/110 kW ACT
Palivobenzín
Převodovkamanuál (6)
PohonFWD
Objem1.5 l
Max. rychlost220 km/h
Spotřeba5.4 l
Zrychlení8.6 s
Výkon110 kW
Cenaod 659 900 Kč
Zobrazit motorizaci
1,5 TSI/110 kW ACT AP
Palivobenzín
Převodovkaautomat (7)
PohonFWD
Objem1.5 l
Max. rychlost220 km/h
Spotřeba5.4 l
Zrychlení8.6 s
Výkon110 kW
Cenaod 724 900 Kč
Zobrazit motorizaci
2,0 TSI/200 kW 4×4 AP
Palivobenzín
Převodovkaautomat (7)
Pohon4x4
Objem2 l
Max. rychlost250 km/h
Spotřeba7.1 l
Zrychlení0 s
Výkon200 kW
Cenaod 1 011 900 Kč
Zobrazit motorizaci
2,0 TDI/110 kW
Palivodiesel
Převodovkamanuál (6)
PohonFWD
Objem2 l
Max. rychlost220 km/h
Spotřeba4.3 l
Zrychlení8.8 s
Výkon110 kW
Cenaod 703 900 Kč
Zobrazit motorizaci
2,0 TDI/110 kW AP
Palivodiesel
Převodovkaautomat (7)
PohonFWD
Objem2 l
Max. rychlost218 km/h
Spotřeba4.4 l
Zrychlení8.9 s
Výkon110 kW
Cenaod 768 900 Kč
Zobrazit motorizaci
2,0 TDI/140 kW AP
Palivodiesel
Převodovkaautomat (7)
PohonFWD
Objem2 l
Max. rychlost217 km/h
Spotřeba4.5 l
Zrychlení9 s
Výkon140 kW
Cenaod 879 900 Kč
Zobrazit motorizaci
2,0 TDI/140 kW 4×4 AP
Palivodiesel
Převodovkaautomat (7)
Pohon4x4
Objem2 l
Max. rychlost230 km/h
Spotřeba5.1 l
Zrychlení7.6 s
Výkon140 kW
Cenaod 944 900 Kč
Zobrazit motorizaci

Kolik doopravdy stojí Škoda Superb? Poptejte dealery přes Autohled a
buďte si jisti, že máte tu nejlepší cenu

Získat nejlepší cenuAkční nabídky (166)

Statistika prodejů

Prodeje celkem
Prodeje firmy
2 20183 20184 20185 20186 20187 20188 20189 201810 201811 201812 20181 20192 20193 2019 200400600

Statistika barev

Barvy vycházejí z dat MDČR o prodejích nových vozidel a jsou zařazeny podle unifikovaného vzorníku - mohou tak sdružovat i více nabízených barev.

šedá (stříbrná)
15.1% (1874 kusů)
šedá (stříbrná)
15.1% (1874 kusů)
bílá
12.6% (1566 kusů)
bílá
12.6% (1566 kusů)
černá
10.6% (1308 kusů)
černá
10.6% (1308 kusů)
modrá
4.5% (560 kusů)
modrá
4.5% (560 kusů)
hnědá
3% (372 kusů)
hnědá
3% (372 kusů)
červená
2.3% (286 kusů)
červená
2.3% (286 kusů)
zelenožlutá
0.8% (98 kusů)
zelenožlutá
0.8% (98 kusů)
zelená
0.6% (78 kusů)
zelená
0.6% (78 kusů)
šedá-základní
0.3% (35 kusů)
šedá-základní
0.3% (35 kusů)
modrá-základní
0.1% (14 kusů)
modrá-základní
0.1% (14 kusů)
0
Porovnávač
TOPlist