Dacia Jogger Essential LPG - holátko od Dacie je ve všem lepší, než byste čekali. Hodně nás štvala jen jedna věc.

,

Rodinná MPV prakticky zmizela z trhu, SUV jsou drahá díky jejich popularitě a navíc auta celkově zdražují. Pod půl milionu už pomalu rodinné auto nekoupíte a sedmimístné už vůbec. A najednou je tu auto, které tohle všechno slibuje s cenou od 398  tisíc Kč a ještě s tovární vestavbou LPG, která umožní jezdit s polovičními náklady. Bude to prodejní trhák, nebo zájem o tyto vozy už zcela opadl? 

Je nám potěšením testovat ty nejlepší automobilové vychytávky a technologie, které se nacházejí v těch nejdražších autech, jako je třeba noční vidění v Peugeotu 508, autopilot v Tesla Model Y, vzduchový podvozek v Land Roveru nebo obrovský head-up v Enyaqu, ale pravdou je, že málo z těchto příplatků se dostane na trh ve větší míře. A tak je nutné občas nutné sestoupit z automobilového piedestalu nohama na zem a podívat se na to, co bude skutečně jezdit po našich silnicích. A tak tu máme Jogger v základní výbavě Essential, tedy tou výbavou, na kterou výrobce láká reklamou „s cenami od 398 500 Kč“. A tak se dneska podíváme na to, jak vypadá takové „holátko“ vyrobené v roce 2022 a tím spíše ještě od automobilky, která míří na nejnižší možnou cenu, Dacie.

Jogger byl ohlášen už před koncem roku včetně velmi zajímavého ceníku. Pro mnoho rodin může být takové auto spásou. Pokud bude spolehlivé, tak dvojnásobnou. Tento model v rámci nabídky Dacie nahrazuje celkem tři modely - Logan MCV, MPV Lodgy a osobní dodávku Dokker. Jogger je tak na pomezí MPV, kombi a světlou výškou pomýšlí i na SUV. To je něco, co? Na Dacii je stále nahlíženo na českém trhu skrz prsty, ale v posledních generacích si to určitě nezaslouží. Na podzim testované Sandero Stepway dostalo od Autohledu 100% hodnocení. I Duster prošel na výbornou. Nejsou to řidičské nirvány, ale auta s výborným poměrem ceny a užitné hodnoty. Nejsou to auta, jejichž plakát si malý chlapec věší nad postel a obdivně k nim vzhlíží, ale taková, která umožní koupit rodině nové auto místo pět let staré naftové "pasti". I to načasování je perfektní - Jogger přichází v době, kdy Stellantis přestává vyrábět oblíbená Berlinga a Riftery v benzínových variantách a podobně velký VW Caddy je už celkem drahá záležitost.

Tak jdem na to. Jogger měří 4547 mm a nejen díky velkému rozvoru 2897 mm umí odvézt až sedm pasažérů. Jogger je postavený na platformě Sandera a po B-sloupek jsou oba modely zcela shodné. Ale od B-sloupku jde najednou o jiné auto. Velké a vysoké zadní dveře vytvářejí antré pro tolik podstatné místo v kufru. Ten nabízí 829 litrů při pětimístném uspořádání. Z venku na autě zaujme nejvíc ten zmíněný přechod ze Sandera do Joggera. Za předními dveřmi naroste výška i délka a všimnete si opravdu velkých zadních dveří. Ty mají usnadnit manipulaci s dětmi na zadních sedadlech i nastupování do zadních řad. Zadní řada sedadel je o dost výše nad zemí než přední. Díky tomu se z ní sice hůře vysedá, ale zase umožňuje lepší manipulaci při usazování dětí a možnost schovat pod ni nohy těch ve třetí řadě. Posledním benefitem je překvapivě dobrý výhled ven - hrana okna končí někde v půlce ramenní kosti a díky tomu je velmi dobře vidět ven - ale nejen před sebe, ale díky délce dveří i vedle sebe.

Jogger se nabízí se dvěma motory, oba dva s objemem jednoho litru, ale podstatně se liší konstrukcí. Námi zkoušený má nepřímý vstřik a díky tomu umožňuje provoz na LPG, který je u tohoto motoru výchozím palivem. Cena LPG sice vzrostla, ale pořád umožňuje provozovat auto s náklady zhruba 1,6 Kč na km. Navíc nádrž LPG nijak neubrala místo pro benzínovou nádrž, která má stále 50 litrů. Motor ze sebe vydá až 74 kW, což není moc, ale také 170 Nm, co zase není úplně málo. Výrobce udává spotřebu kolem 6 litrů WLTP na benzín, 7,7 na LPG a na obě nádrže ujedete klidně přes 1200 km. Není to skvělé? Je to skvělé! V komentářích pod články se často dočteme, že 500 km na jednu nádrž je málo. Tak si udělejte uzel na močáku a do Chorvatska to dáte bez zastávky! Na stovku se Jogger „vyškrábe“ za 12,5 vteřiny. Žádný zázrak, ale co byste za takové peníze chtěli. Každopádně motor je vybaven turbem a je dost pružný a silný od nízkých otáček, takže rozhodně brzdit nikoho na silnici nebudete. 

Jak vypadá takové holátko v základní výbavě? Určitě byste čekali, že hůře. Když se trochu uskromníte, tak zjistíte, že vám toho zase tolik nechybí. Do auta se dostanete - máte dálkové ovládání na neskládacím klíčku. Nebude to možná vypadat nejlíp, až jej položíte na stůl v restauraci Mandarin Oriental, ale jinak vám to asi tolik vadit nebude. Pohodlně se usadíte - máte výškově nastavitelné sedadlo i nastavitelný volant. O bezpečnost se bát nemusíte - máte 6 airbagů, ESP, ABS, AEBS, eCall. Na cestu uvidíte - svítit vám budou LED světla. Vedro vám nebude - Za 12 500 Kč máte manuální klimatizaci. Zaparkujete také snadno - máte zadní parkovací senzory. Okna ovládat jdou - elektrická okna vpředu - bez automatického dojezdu a vzadu “švihadla”. Vadí to někomu? Myslím, že spíš ne. Za jízdy vám bude sloužit tempomat (příplatek 8 000 Kč), máte šest rychlostí na manuální převodovce. Zajímavým řešením je absence centrálního displeje - všechno (radio, palubní počítač, telefon) se dá nastavit na malém displeji mezi budíky, ale lepší je to celé spárovat s telefonem, který pak slouží jako palubní jednotka a je na něj speciální držák. Je to skvělé řešení, pokud nepotřebujete denně navigaci. I po 10 letech budete mít to nejlepší možné zobrazovací zařízení, tu nejlepší navigaci. Co víc chtít? Možná by se vám hodila loketní opěrka, ta mi chyběla. 

Tak už ale vyrazíme. Otočím klíčkem a probudí se tříválec. Autem skoro nevibruje, slyšet je jen trochu. Dobrý. Převodovka jde hezky. Podobně jako u Sandera je malinko problém s rozjezdem. Díky vyššímu oktanovému číslu LPG je motor nejsilnější právě v nejnižších otáčkách, takže se najednou navalí celkem dost síly. Navíc vzduchový mezichladič má jistou prodlevu a tak budete mít občas pocit, že výkon motoru nemáte úplně pod kontrolou. Je potřeba si na tu gumovost reakcí motoru trochu zvyknout. Kolem 2 tisíc otáček motor táhne víc, než byste čekali. Na pneumatikách 205/60 R16 s velkou bočnicí je Jogger příjemný i na jízdu. Vysoké pneumatiky udělají část práce za zavěšení a Jogger jede mnohem lépe než byste čekali. Odpružení je tužší, ale stále pohodlné. Jogger se nezalekne žádného výmolu. Na dálnici točí motor kolem 2900 otáček a nejvíce je slyšet hluk od karoserie (to byste asi také čekali). I v nižších rychlostech je auto trochu hlučnější, někdy je slyšet více od kol, někdy od motoru, záleží na jízdních podmínkách. Ale v tomhle hodnocení je obsaženo trochu té zmlsanosti z dražších aut, to je asi jasné. 

Co mne na Joggeru nejvíc štvalo? Roletka zavazadlového prostoru - ta mě přímo iritovala. Nemá žádné madlo a když zajede dozadu musíte vlézt po kolenou do kufru. Ale chtěli jste přece velký kufr :-). A ještě něco? Odvykl jsem manuální klimatizaci a bál bych se, že z ní budu mít rýmičku. A do třetice? Asi mi chyběla loketní opěrka a bederní podpěra zad u sedadel. Jinak se přiznám, že nic. Líbí se mi jednoduchost a robustnost, líbí se mi nízké provozní i pořizovací náklady, líbí se mi prostornost i rozumná velikost a výška. Dosažené spotřeby navíc prakticky odpovídaly těm WLTP v případě plynu i benzínu - na plynovou nádrž jsme při kombinované spotřebě 8 L LPG (na dálnici 9) ujeli kolem 500 km. 

Plusy

  • pořizovací cena
  • provozní náklady
  • prostor a využití interiéru
  • robustní podvozek a jeho naladění
  • výbava základní výbavy

Mínusy

  • vyšší jízdní hluk
  • roletka zavazadlového prostoru
  • gumovost reakcí motoru

Akční nabídky

0
Porovnávač
TOPlist