Peugeot Traveller - Kompaktní dodávka s duší dobrodruha

,

Test Peugeot Traveller 2,0 BlueHDi 4x4 Compact - Kompaktní dodávka s duší dobrodruha

Motor a výbava

Paleta nabízených motorizací je shodná pro všechny tři typy karoserií, základní jednotkou je tak patnáctistovka BlueHDi s výkonem 120 koňských sil. Nejslabší jednotka nabízí pouze manuální převodovku o šesti stupních. Automatickou převodovku nelze pořídit ani za příplatek. To samé platí i pro silnější dvoulitr s výkonem 150 koňských sil. Ten má však ale jedno privilegium, a to v podobě přestavby na pohon všech čtyř kol. Touto přestavbou se zabývá dvorní dodavatel pohonu 4x4, firma Dangel, jenž přestavbu realizuje na základě více než 30 let trvající spolupráci s PSA. Přesně tento exkluzivní kousek máme možnost otestovat. Nabídku motorizací uzavírá vrcholné provedení 2,0 BlueHDi s výkonem 180 koňských sil, jenž jako jediný můžete pořídit s automatickou šestistupňovou převodovkou. Zpět k naší specifikaci, která díky přestavbě na pohon všech kol vybočuje z řady. Vizuálně nevybočuje pouze nálepkami, které prozrazují pohon všech kol ale i o 40 milimetrů vyšší světlá výška. Výkonově jsem byl po celou dobu testu nadmíru spokojený, 150 koní pod kapotou pracuje ochotně i v případě dálničního tempa či plného obsazení. Při větším obsazení či plnému zavazadelníku je třeba počítat s trochu línějším nástupem, jinak je Traveller i relativně dynamickým společníkem. Moc mě potěšil chod řadící páky, která skvěle padne do ruky. Dráhy jsou velmi krátké a spolehlivě přesné. Škoda jen, že v této specifikaci nelze mít automatickou převodovku, která mě k takto určenému vozu více než pasuje. Průměrná spotřeba se po týdenním testu zastavila na stále pěkné hodnotě 7,6 litru nafty na sto kilometrů.

Peugeot Traveller
Peugeot Traveller

Peugeot Traveller vyjíždí ve dvou výbavových stupních. Základní výbavou je stupeň Active, který přináší již vcelku bohatou výbavu. V základu tak na vás čeká například tempomat s omezovačem rychlosti, automatická dvouzónová klimatizace či posuvné dveře na levé i pravé straně. I v základní výbavě není problém sáhnout pro řadu příplatkových položek. Základní cena Travellera tak začíná na částce 816 750 korun v provedení Compact, tedy nejkratší karosářské variantě. Pokud půjdeme o výbavu výše, konkrétně do stupně s označením Allure, startujeme na částce 998 250 korun českých. Zde dostanete navíc bez nutnosti příplatků například head-up displej, zadní parkovací asistent, xenonové světlomety, panoramatické střešní okno či PEUGEOT Connect Radio s dotykovým 7” displejem: Rádio AM / FM (bi-tuner) + Hands-free Bluetooth + konektor USB + zásuvka typu Jack + ovládání na volantu + Mirror Screen / Apple Car Play + WiFi. Testovaný kousek je vyveden právě ve výbavě Allure, navíc čítá řadu komfortních příplatků. Na palubě tak nechybí navigační systém (11.000 Kč), přední a zadní parkovací asistent a systém sledování mrtvého úhlu (15.000 Kč) či paket Bezpečnost přidávající porci asistenčních systémů (14.500 Kč). Po sečtení všech příplatků se není problém podívat přes hranici 1,2 milionu korun. V tomto případě máte na palubě maximální komfort.

Peugeot Traveller

Asistenční systémy: Dostupné pouze v paketech

Traveller se rozhodně neřadí k vozům s přehršel asistenčních systémů. V základu nenabízí žádného pomocníka s řízením, a tak v případě zájmu je třeba sáhnout do seznamu příplatkových položek. Výběr je omezen na dva jasně definované pakety. Tím prvním za 22.000 Kč je paket Drive Assist, jenž disponuje adaptivním tempomatem, upozorněním řidiče akustickým a vizuálním signálem na blížící se překážku (Collision Risk Alert) a nouzové brždění Active Safety Brake. Pokud se vám zdá nabídka příliš skromná, můžete sáhnout navíc po paketu Bezpečnost, který pořídíte za příplatek 14.500 korun. Za tuto částku dostanete systém AFIL (akustický a vizuální systém varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu), rozpoznání dopravního značení, Driver Attention Alert (systém sledování pozornosti řidiče za pomoci kamery umístěné na čelním skle a pohybů volantu) či automatické dálkové světlomety.

Peugeot Traveller

Byť řízení osobní dodávky asi nikdy nebude patřit k dech beroucím zážitkům, musím říct, že mě šoférování Travellera bavilo. Vyšší posez nabízí jiný pohled na situaci. Z vozu je nádherný výhled a při předjíždění již nemusíte vykukovat z řady. Pokud před vámi jede osobák, vidíte přes jeho střechu do dály. Jak jsem již výše chválil, dráhy řadící páky jsou krátké a přesné v kombinaci s příjemným nastavením posilovače je řízení na velmi komfortní úrovni. Odezva od kol je minimální, podvozek si občas rád zaplave, především pak při dynamičtější jízdě. Jinak nastavení podvozku zasluhuje pochvalu. Nevýhodou je snad jen krátký rozvor, který na příčných nerovností dělal své. Filtrování nerovností na okreskách mu však jde s grácií. Při vyšších rychlostech a silnějším bočnímu větru je třeba brát ohled na horší stabilitu a schopnost držet přímý směr. Pohon všech kol od dvorního dodavatele Dangel je především určen na zasněžené cesty směrem k lyžařským střediskům. Tedy alespoň zde bude mít největší pole působnosti. Mimo zpevněné cesty totiž nepomůže ani o 4 centimetry zvýšený podvozek.

Praktičnost: Osm spokojených cestujících

Testovaný Traveller v provedení Compact disponuje celkovou délkou v hodnotě 4.606 milimetrů. Pokud potřebujete více prostoru, můžete sáhnout po verzi Standard, která především protáhla svůj rozvor na 3.275 milimetrů, což je při srovnání s naší verzí o čitelných 350 milimetrů více. Verze Standard narostla i do délky, a to na konečných 4.956 milimetrů. Poslední variantou je verze Long, která si ponechává rozvor na základě verze Standard, nicméně zadní převis doznal změn. A tak verze Long nabízí celkovou délku 5.306 milimetrů. Konec číslům, v provedení Compact se i osm cestujících cítí nadmíru komfortně. Problémem je však v přítomnosti třetí řady sedadel minimální zavazadlový prostor. Pokud zamýšlíte koupi verze Compact pro pěti člennou rodinu, zavazadelník o objemu bez mála 2.000 litrů je pak připraven pojmout veškerý náklad. V případě potřeby není problém sedadla druhé řady vyjmout a udělat tak ze svého Travellera schopného stěhováka. Objem 3.397 litrů je toho jasným důkazem. Co ale zamrzí, je vcelku nepříjemná manipulace s těžkými sedadly. Pokud chcete vyjmout sedadla, není to otázkou několika vteřin. I pro zdatného řidiče je manipulace s dvousedačkou obtížná. Naopak pojezd sedadel a sklápění opěradel je možné jednoduchou aplikací za pomocí páček. Praktičnost interiéru rozhodně není Travelleru cizí. Přístup do druhé řady zajišťují elektricky posuvné dveře. Víko kufru nabízí možnost samostatného otevření okna. V interiéru nechybí řada odkládacích prostor, sklopné stolečky, roletky proti slunečním paprskům, síťové programy, přenosná svítilna v zavazadelníku či zásuvky na 12 V a 230 V.

Peugeot Traveller
Peugeot Traveller
Peugeot Traveller

Interiér: Pojízdný obývák

Palubní deska koresponduje s nejmodernějšími trendy. Byť je celá z tvrdých plastů, potěší svojí ergonomií. Vše je příjemně na dosah řidiče. Pochvalu zasluhuje umístění sedmipalcové obrazovky navigačního systému, který je přehledně v zorném poli řidiče. Nevýhodu však shledávám v menší obrazovce, která navíc disponuje často velmi drobnými ovládacími prvky, které se při jízdě horko těžko trefují. Jinak systém pracuje naprosto spolehlivě, osloví líbivým grafickým zpracováním a relativně rychlou odezvou na povely. Potěšilo mě i klasické ovládání klimatizace za pomoci ovladačů na středovém panelu. Nemusíte tak klikat na obrazovka jako například u již testované 5008. Po celou dobu testu jsem se příjemně sžil s multifunkčním volantem, který skvěle padne do ruky. Pochvalu zasluhují i samotná sedadla, která významně zvyšují celkový komfortní projev. Nastavení je elektrické, takže není problém nalézt ideální pozici. Navíc disponují vyhříváním a masážními programy. Zamrzí však úzké loketní opěrky na předních sedadlech. Prostoru pro širší provedení je dostatek, škoda, protože podpora předloktní je opravdu minimální. Největší slabinou bych však označil v některých případech pouze průměrné zpracování. Například výplně dveří by zasloužily alespoň kvalitnější plasty a lepší zpracování. Ve druhé řadě sedadel je prostoru na rozdávání, a to všemi směry. K dispozici jsou odkládací stolky, roletka na oknech či panoramatické střešní okno. Ve třetí řadě sedadel je situace obdobná v případě, kdy sedadla druhé řady posunete alespoň o deset centimetrů vpřed. Není tak problém najít komfortní pozici ve všech třech řadách s ohledem na cestující před sebou.

Peugeot Traveller

Zavazadelník: Bez kompromisů

Nízká nakládací hrana, obrovský vstupní prostor, možnost otevření pouze prosklené části víka zavazadelníku či ideální tvar ložné plochy jsou specifika Travellera, která přispívají k celkově kladnému hodnocení zavazadelníku. Pokud se zaměříme na objem, tak při ponechané třetí řadě sedadel se bavíme pouze o 224 litrech. Pokud třetí řadu vyjmeme, celková hodnota při pětimístném interiéru je 1.978 litrů. V případě vyjmutí obou řad sedadel se dostáváme až na maximálních 3.397 litrů. Hodnoty vskutku impozantní. Potěší i rovná ložná plocha, největším nedostatek je tak náročná manipulace při vyjmutí sedadel.

Peugeot Traveller
Peugeot Traveller

Závěr: Rodinné štěstí

Traveller v provedení Compact se může na první pohled zdát jako nejméně vhodná karosářská varianta. Osobně ji však pro pětičlennou rodinu vyhlížím jako téměř ideální. Díky opravdu kompaktnějším rozměrům není problém najít parkovací místo i na přeplněných sídlištích. Výhodou je i možnost pohonu všech kol. Třetí řada sedadel se hodí v případě rodinného výletu či odvozu přátel z oslavy. Pak není třeba ani větší objem zavazadelníku. V pětimístném uspořádání pak splní veškeré požadavky pro rodinnou dovolenou. Při srovnání s konkurencí hrají ve prospěch Peugeotu i výsledné finance ale i francouzský smysl pro líbivý design.

Plusy:

Krátké a přesné dráhy řadící páky

Kompaktní rozměry a líbivý design

Komfortní a prostorný interiér

Mínusy:

Náročnější manipulace se sedadly při vyjmutí

Úzká loketní opěrka

Menší ovládací prvky na dotykové obrazovce

Akční nabídky

Rivalové

Fiat Ducato
Cena od831 270 Kč
PalivaCNG diesel
Převodovkam
PohonFWD
Výkon100 kW - 131 kW
Maximální rychlost- - - Km/h
Spotřeba6 - 13 l/100km
Akcelerace- - - s
CITROËN SPACETOURER BUSINESS M
Cena od853 050 Kč
Palivadiesel
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon110 kW - 130 kW
Maximální rychlost170 - - Km/h
Spotřeba5 - 5 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
Renault Trafic Passenger
Cena od749 900 Kč
Palivadiesel
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon88 kW - 125 kW
Maximální rychlost165 - 179 Km/h
Spotřeba6 - 6 l/100km
Akcelerace- - - s
CITROËN SPACETOURER M
Cena od901 450 Kč
Palivadiesel
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon110 kW - 130 kW
Maximální rychlost170 - - Km/h
Spotřeba5 - 6 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
Volkswagen Transporter Kombi
Cena od828 449 Kč
Palivadiesel
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon75 kW - 146 kW
Maximální rychlost157 - 182 Km/h
Spotřeba5 - 6 l/100km
Akcelerace16 - 16 s
Ford Transit Custom Nugget
Cena od799 447 Kč
Palivadiesel
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon96 kW - 136 kW
Maximální rychlost- - - Km/h
Spotřeba6 - 7 l/100km
Akcelerace- - - s
CITROËN Jumper
Cena od790 977 Kč
Palivadiesel
Převodovkam
PohonFWD
Výkon88 kW - 120 kW
Maximální rychlost155 - 160 Km/h
Spotřeba6 - 6 l/100km
Akcelerace- - - s
Peugeot Boxer
Cena od789 162 Kč
Palivadiesel
Převodovkam
PohonFWD
Výkon88 kW - 121 kW
Maximální rychlost155 - 160 Km/h
Spotřeba6 - 6 l/100km
Akcelerace- - - s
Opel Zafira Life
Cena od768 990 Kč
Palivadiesel
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon88 kW - 130 kW
Maximální rychlost170 - 185 Km/h
Spotřeba4 - 6 l/100km
Akcelerace14 - 14 s
Renault Master
Cena od869 000 Kč
Palivadiesel
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon99 kW - 132 kW
Maximální rychlost150 - 165 Km/h
Spotřeba6 - 6 l/100km
Akcelerace- - - s
Ford Transit Custom Kombi
Cena od871 866 Kč
Palivadiesel mild-hybrid
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon79 kW - 125 kW
Maximální rychlost- - - Km/h
Spotřeba5 - 6 l/100km
Akcelerace- - - s
Peugeot Expert
Cena od665 500 Kč
Palivadiesel
Převodovkam
PohonFWD
Výkon88 kW - 110 kW
Maximální rychlost172 - 184 Km/h
Spotřeba4 - 5 l/100km
Akcelerace- - - s
Opel Vivaro Combi
Cena od664 990 Kč
Palivadiesel
Převodovkam
PohonFWD
Výkon88 kW - 110 kW
Maximální rychlost170 - 182 Km/h
Spotřeba4 - 5 l/100km
Akcelerace13 - 13 s
Mercedes-Benz Vito
Cena od695 145 Kč
Palivadiesel
Převodovkaa, m
PohonFWDRWD
Výkon75 kW - 176 kW
Maximální rychlost- - - Km/h
Spotřeba5 - 6 l/100km
Akcelerace- - - s
Mercedes-Benz V
Cena od1 062 500 Kč
Palivadiesel
Převodovkaa, m
Pohon4x4RWD
Výkon100 kW - 140 kW
Maximální rychlost178 - 205 Km/h
Spotřeba6 - 7 l/100km
Akcelerace14 - 14 s
0
Porovnávač
TOPlist