Toyota Camry - ohrožený druh

,

Toyota Camry je po světě velmi populární pro svou spolehlivost a pohodlí, vždyť v předchozích sedmi generacích se prodalo víc než 19 milionů vozů. Nutno říct, že Camry nemáme na test poprvé - už jsme ji měli na test před dvěma lety a tak se pojďme podívat, jestli se za ty dva roky náš pohled na tento vůz změnil, nebo ne. Ještě poznámka - Camry aktuálně prošla faceliftem, ale my jsme měli ještě tu předfaceliftovou verzi. Rovnou prozradím, že faceliftová verze řeší všechny námi níže zmiňované neduhy.

Před námi stojí 4885 mm dlouhý sedan elegantních tvarů s klasickou tříprostorovou karoserií. Zepředu zaujme masivní nárazník s výraznými lamelami v nárazníku, které v kombinaci s vcelku malými Bi-LED světly dotváří poměrně moderní vzhled. Z boku elegantní nízká silueta s velkými koly a malými mezerami v podbězích vytvářejí i přes velké rozměry sympaticky dynamický vzhled. Velký rozvor náprav skrývá spoustu místa uvnitř a rozměrné zadní dveře prozrazují snadné nastupování. Zezadu je (stejně jako v hodnocení před dvěma lety) Camry až moc usedlá a to jak tvary boubelaté karoserie, tak provedením světlometů.

Útulný a světlý interiér je kombinací moderních prvků i odkazů na konzervativní kupující. Dominují mu velmi pohodlná kožená sedadla s menším bočním vedením, ale všestranným elektrickým nastavením, jednoduchá je architektura přístrojového štítu s dvěma budíky a palubním počítačem uprostřed. V této cenové hladině jsou nutností nejen elegantní tvary přístrojové desky. ale především kvalitní materiály. Pocit z luxusního obýváčku je tady opravdu intenzivní. Zajímavá je imitace dřevěného obkladu, jemná je kůže, precizní jsou kombinace i zpracování materiálů. Prvotní usednutí je opravdu příjemným zážitkem. Na druhý pohled už člověk začne objevovat drobné chybičky, jako třeba chybějící prodloužitelnost sedáku, chybějící odvětrávání sedadel (faceliftovaná verze již má), nebo trestuhodná absence zrcadlení telefonu (faceliftované verze jej má už v základu). Ale velmi přehledné a hezky uspořádané ovládání klimatizace a infotainmentu to trochu vykompenzuje, byť infotainment od Toyoty má daleko k obdivuhodnosti. Jeho grafika i funkce jsou trochu postarší a navigace není úplně plynulá.  

Pravou nirvanu lze ale zažít na zadních sedadlech. Pohodlná kožená sedadla, dvacet centimetrů místa před koleny, ovládací panel ve středové opěrce (součástí paketu VIP Business za 145 tisíc Kč), kterým lze elektronicky ovládat sklon sedadel, teplotu v interiéru, hlasitost rádia nebo protisluneční roletku na zadním skle. Na zadních sedadlech Camry pasažéry opravdu hýčká.

Pod kapotou se skrývá, pro Toyotu typické, hybridní ústrojí. Aby také ne. Toyota má s kombinací spalovacího motoru a elektromotoru více než dvacetileté zkušenosti. V Camry najdeme 2,5 litrový čtyřválcový atmosférický benzínový motor pracující v Atkinsonově cyklu, který poskytuje nejvyšší výkon 130 kW. Ve spojení s elektromotrem o výkonu 88 kW, který čerpá energii z 6,5 Ah NiHM baterie, je výsledný systémový výkon 160 kW. Ten je pak přenášen přes bezestupňovou převodovku eCVT na přední kola. Celkový výkon soustavy činí zmíněných 160 kW, což postačuje ke zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,3 sekundy, při hmotnosti 1670 kg. Kombinovanou spotřebu udává výrobce 5,3-5,6 l na sto km (WLTP). Povinná teorie je za námi, jedem.

Bezklíčový přístup umožní přístup do vozu i jeho startování. Rozsvítí se nápis “ready” a můžeme jet. Příjemné ovládání plynu, řízení i řazení dělá z camry auto zajímavé nejen pro pasažéry, ale i pro řidiče. Pohybuje se tiše, na povely plynu reaguje okamžitě a při běžné jízdě si motor vystačí v nízkých otáčkách a díky pomoci elektromotoru se nemusí nijak moc ozývat vysokými otáčkami. Zvyknout si je třeba na pedál brzdy, kde je znatelný přechod mezi rekuperací a brzdami na kolech, navíc ten prvotní nástup je takový gumovější a lehce zpožděný náběhem rekuperace. Camry velmi pohodlně plyne městem, k pohodě přispívá jak adaptivní tempomat, tak příplatkové audio JBL. Téměř 5 metrový sedan není do města úplně ideální, ale kamera i parkovací senzory pomohou při manévrování. Hlavní doménou Camry je ale cestování na dlouhé vzdálenosti. 

Na dálnici se teprve ukáže, že dlouhé cesty jsou pro Camry to pravé. Tichý interiér a pohodlný podvozek společně s pohodlnými sedadly přesvědčí o tom, že tohle je pro Camry přirozené prostředí. Ale co ten benzínový motor pod kapotou? Hodí se na velké porce kilometrů? Rozhodně ano. Neuvěřitelná je spotřeba velkého sedanu kolem 6 litrů benzínu na sto kilometrů i při jízdě po dálnici. Sedíte příjemně položeni v gaučových sedadlech a říkáte si, co koho láká na dlouhých cestách v SUV, kde je ten posed spíše jako jako na židli a vysoká karoserie má vliv jak na hluk, tak na spotřebu. Kvůli tomu se pak většina kupujících vzdá benzínového ševelení. Souhlasím s tím, že na dálnici většinou ty naftové motory slyšet nejsou, i s tím, že spotřeba bude na dálnici zřejmě nižší. Ale ve městě ne. I tady Camry umí jezdit kolem 6 litrů, mimo město klidně kolem 5 litrů na sto km. A většinu času jste doprovázeni bud naprostým tichem (kdy motor klidně polovinu cest po městě neběží) nebo jemným pobrukovaním. Auto jsme vraceli s výslednou spotřebou 5.8 litrů za 500 km. Není to krása? Je to krása. A navíc baterie neubírají příliš ani v kufru, který pojme 524 litrů zavazadel. 

Vyzdvihnout ještě musím podvozek, respektive jeho schopnosti tlumit nerovnosti. Přestože Camry nemá elektronicky řízené tlumiče, většinu nástrah pobere na jedničku. Její naladění je měkké, ale nestává se jí, že by se kola rozkmitala na řadě nerovností. I při plném obsazení je velmi jistá a pohodlná. Kombinace toho měkkého naladění a atmosférického motoru spojeného s CVT převodovkou dává tušit, že tlačítko Sport na středové konzoli je spíše z formálních důvodů. Na nějaké sportování Camry není. Po stisknutí pedálu na podlahu se z pod kapoty ozve tradiční zavytí dané konstantními otáčkami CVT převodovky a Camry začne zvolna zrychlovat. Zrychlení na sto za 8 vteřin ukazuje, že žádný louda to není, ale hodí se spíše na předjetí a pak zase klidné cestování. Dalším tlačítkem je tlačítko Eco, které jsem zkusil jen na chvíli, otupí reakce plynu, ale nemyslím si, že by to mělo vliv na tu spotřebu, která je i v režimu Normal z říše snů. Posledním tlačítkem je EV, které v případě dostatečného nabití baterií umožní provoz čistě na elektrickou energii. Díky mému spíše defenzivnímu stylu jízdy a spíše sporadickému využití maximální rekuperace toto tlačítko bylo prakticky stále nedostupné - tady by se mi líbilo, kdyby si Camry po stisknutí tohoto tlačítka vytvořila dostatek zásob energie třeba na dojezd do garáží, nebo možnost vychladit interiér klimatizací před nastartováním motoru.

Pro české kupující je však nepochybným problémem to, že je Camry sedan. Kočárek, kolo, lednici, nebo nafouklý skákací hrad tak zkrátka neodvezete. Výhodou sedanů zůstává lepší zvuková izolace (prostor, kde se rozléhají zvuky podvozku je menší) i tepelná izolace (když otevřete v horku nebo zimě kufr, cestující to nepoznají), snazší je otevírání i zavírání malého plechového víka, karoserie se méně kroutí, je celkově tišší a má nižší odpor vzduchu. Ale souhlasím, že to jsou marginální věci oproti možnosti převézt cokoliv kdykoliv.

Camry má po světě miliony prodaných kusů a na trzích, kde jsou oblíbené sedany, je oblíbená i Camry. U nás tato koncepce tak populární není, a tak Camry často na silnici nepotkáte. Cenově se nijak nepodbízí a za 1,2 milionu korun je zhruba na úrovni podobných modelů. Pokud jste vyklidněný řidič, hledáte reprezentativní limuzínu s tichým, levným a spolehlivým provozem, může být Camry pro vás velmi zajímavou volbou.

90%
HODNOCENÍ

Plusy

  • komfort jízdy
  • spotřeba benzínu
  • prostor a možnosti nastavení zadních sedadel

Mínusy

  • karoserie typu sedan omezuje praktickou stránku

Akční nabídky

Rivalové

Mazda 6
Cena od811 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
PohonFWD
Výkon107 kW - 143 kW
Maximální rychlost208 - 223 Km/h
Spotřeba5 - 6 l/100km
Akcelerace10 - 10 s
Volkswagen Passat
Cena od757 900 Kč
Palivadiesel benzín plug-in-hybrid
Převodovkaa, m
Pohon4x4AllFWD
Výkon110 kW - 206 kW
Maximální rychlost231 - 250 Km/h
Spotřeba4 - 7 l/100km
Akcelerace7 - 7 s
Škoda Superb
Cena odNaN Kč
Paliva
Převodovka
Pohon
Výkon- kW - - kW
Maximální rychlost- - - Km/h
Spotřeba- - - l/100km
Akcelerace- - - s
Audi A4 Limuzína
Cena od884 900 Kč
Palivadiesel benzín
Převodovkaa, m
Pohon4x4FWD
Výkon100 kW - 210 kW
Maximální rychlost214 - 250 Km/h
Spotřeba3 - 6 l/100km
Akcelerace9 - 9 s
Volvo S60
Cena od1 032 900 Kč
Palivabenzín hybrid
Převodovkaa
Pohon4x4FWD
Výkon140 kW - 298 kW
Maximální rychlost220 - 250 Km/h
Spotřeba1 - 7 l/100km
Akcelerace7 - 7 s
Jaguar XF
Cena odNaN Kč
Paliva
Převodovka
Pohon
Výkon- kW - - kW
Maximální rychlost- - - Km/h
Spotřeba- - - l/100km
Akcelerace- - - s
0
Porovnávač
TOPlist