Rychlý nástup čínských automobilových značek na globální trhy podle vedení Škoda Auto neznamená, že všechny mají dlouhodobou budoucnost. Martin Jahn, člen představenstva odpovědný za prodej a marketing, v rozhovoru pro Auto Express upozornil, že současný stav povede ke konsolidaci trhu.
„Každý ví, že dojde ke konsolidaci. V Číně existuje zhruba 150 značek elektrických vozů – a to prostě není dlouhodobě životaschopné,“ uvedl Jahn.
Podle Jahna je problém v extrémním tempu, jakým mnohé čínské automobilky uvádějí nové modely. Životní cykly jsou krátké, investice vysoké a návratnost nejistá. V rozhovoru zmiňuje i čistě ekonomickou otázku, zda je možné takové tempo vůbec dlouhodobě zaplatit: „Otázkou je, kolik z těchto investic se vůbec podaří amortizovat.“
V Británii už jsou čínské značky vidět velmi výrazně. Auto Express uvádí, že přibližně jedno z deseti nových aut prodaných v Británii bylo „čínské značky“ (např. BYD, Chery, Jaecoo nebo Geely) a tento poměr má dál růst s dalšími příchozími značkami.
V Česku je obrázek zatím umírněnější, ale trend je podobný. Podle dat Svaz dovozců automobilů poskytnutých ČTK se u nás v minulém roce prodalo 10 160 nových osobních aut vyrobených v Číně, což znamenalo 4 % všech nově prodaných osobních aut (o rok dřív 3,4 %).
Zajímavé je, že čínské vozy mívají nadprůměrnou váhu u elektromobilů: v první polovině roku 2025 měly podle veřejně citovaných statistik zhruba 14% podíl na trhu EV v ČR (při cca 4% podílu na celkovém trhu).
Vedle ekonomiky Jahnův pohled míří i na „přehuštěnost“ značek a nabídky. Škoda staví svou strategii spíš na delších životních cyklech modelů, stabilní servisní síti a srozumitelné identitě modelových řad než na neustálém chrlění novinek. Auto Express v textu cituje také technického ředitele Johannese Nefta, který naznačuje, že u části čínské produkce může být problém i v diferenciaci – pro zákazníka nemusí být jasné, čím se jednotlivé značky a modely liší.
Zdroje: Auto Plus (souhrn) a primárně Auto Express (citace Martina Jahna), doplněno o data SDA/ČTK.