Verdikt předem: Chery Tiggo 9 PHEV je nejvýkonnější sedmimístné plug-in SUV, které lze v Česku koupit pod hranicí 1,2 milionu korun. 428 koní, 0–100 za 5,4 sekundy, sto padesát kilometrů na elektřinu a kombinovaný dojezd přes tisíc kilometrů. Po týdnech zkoušení v Polsku, Británii i Austrálii je ale jasné, že tahle čínská vlajková loď exceluje na papíře a v showroomu, ne za volantem. Naše hodnocení: 68/100.

Tiggo 9 je nová vlajková loď značky Chery postavená na platformě T2X. Měří 4 810 milimetrů na délku, má rozvor 2 800 milimetrů a v sedmimístné konfiguraci přímo míří proti Škodě Kodiaq, Volkswagenu Tayron a Hyundaii Santa Fe. Tento model do Česka dorazil v září 2025, prodej zákazníkům začal 29. listopadu téhož roku a v autosalonech je k dispozici jediná výbava (na CZ trhu označovaná Unique, jinde Prestige) za 1 189 000 korun včetně DPH. Záruka 7 let nebo 150 000 kilometrů, baterie kryta osm let.
Designově nejde o auto, které byste si zapamatovali. Mřížka chladiče cituje moderní mercedesy, světlomety mají dynamické ukazatele směru a profil působí pohodlně, ale anonymně. To není kritika, je to záměr. Chery cílí na rodiny, které hledají prostor a vybavení, ne provokativní řez. Polský magazín Autokult to pojmenoval výstižně: „Tani flagowiec", tedy levná vlajková loď.
Nejprve čísla, která Chery vytahuje na ceduli každého showroomu. Systémový výkon 315 kW (428 koní), systémový točivý moment 580 newtonmetrů, akcelerace z nuly na sto za 5,4 sekundy. Pohon zajišťuje 1,5l přeplňovaný benzinový motor v kombinaci s třístupňovou hybridní převodovkou DHT a třemi elektromotory, dvěma na přední nápravě, jedním na zadní. Pohon všech kol je trvalý a má šest jízdních režimů včetně bahna, sněhu a brodění do 500 milimetrů.
Na suchém asfaltu auto opravdu skočí. Je to ten typ akcelerace, který překvapí každého, kdo do dvoutunového sedmimístného SUV nasedá poprvé. Britský Top Gear v testu poznamenal, že Tiggo 9 dokáže mezi semafory potrápit i auta o třídu výš. Polské Autocentrum to popsalo trefně: „Na semaforu překvapí i Teslu."
Problém začíná, jakmile silnice začne kličkovat. Odpružení je výrazně měkké, naklánění karoserie v rychlejších zatáčkách znatelné a brzdy dvoutunové mašiny ne úplně zvládají. Britský Autocar i Carmagazine označili řízení za neprecizní a bez zpětné vazby. Když si k tomu přidáte adaptivní tempomat, který, slovy Carsales, zpomaluje při pouhé představě zatáčky, máte auto, které se nejlépe cítí v rovných úsecích a městském provozu, ne na okreskách.

Tiggo 9 PHEV se v Česku prodává pouze v jedné motorové variantě. Tabulka shrnuje technická data podle homologace.
| Parametr | Chery Tiggo 9 PHEV 1.5T 3DHT |
|---|---|
| Systémový výkon | 315 kW (428 hp) |
| Systémový točivý moment | 580 Nm |
| 0–100 km/h | 5,4 s |
| Maximální rychlost | 180 km/h |
| Spotřeba kombinovaná | 6,9 l/100 km (WLTP) |
| Emise CO₂ | 170 g/km |
| Elektrický dojezd | 143 km (WLTP) |
| Baterie | 34,46 kWh (NMC) |
| DC nabíjení | 71 kW (30→80 % za 18 min) |
| AC nabíjení | 6,6 kW |
| Pohon | 4×4 (intelligent AWD) |
| Pohotovostní hmotnost | 2 233 kg |
| Cena | 1 189 000 Kč |
Důležitější jsou ale reálná čísla z asfaltu. Na Parkers UK měřili reálný elektrický dojezd zhruba 130 kilometrů (WLTP slibuje 143), pokud se nejezdí výhradně po dálnici. Po vybití baterie spotřeba šplhá na 5,6 až 7 litrů na sto kilometrů, což je na sedmimístné SUV s pohonem 4x4 výsledek velmi dobrý. Australský dlouhodobý test jezdce pumpou změřil přesně 5,4 l/100 km v měsíčním průměru s polonabíjenou baterií. Pakistánský PakWheels zase ujel na jednu nádrž s plnou baterií 1 507 kilometrů smíšeného provozu, což překonalo i jihoafrický rekord Top Gearu (1 374 km).
Hodně tu záleží na nabíjení. AC port je s 6,6 kW přímo nudný, nabití plné baterie z domácího wallboxu trvá přes čtyři hodiny. DC nabíjení 71 kW je naopak na poměry plug-in hybridu unikátní, doplnit z 30 na 80 procent zvládá za 18 minut. To z Tiggo 9 PHEV dělá jediný plug-in hybrid v segmentu, který má smysl nabíjet i během dvouhodinové zastávky na dálnici.
Na první pohled interiér ohromuje. Pravá kůže (ne syntetika), masážní funkce na předních sedadlech, ventilace i v druhé řadě, panoramatická skleněná střecha, dvouzónová klimatizace s výdechy ve druhé řadě, AR head-up displej, 50W bezdrátové nabíjení, atmosférické osvětlení a dotyková obrazovka 15,6 palce s rozlišením 2,5K. Audio Sony se 14 reproduktory je standard. Když si k tomu přičtete 360stupňovou kameru, automatický parkovací asistent a 25 funkcí ADAS, máte výbavu, která se v Evropě obvykle nabízí v autech za dvojnásobnou cenu.
Polské recenze tomu rozumí. Auto Świat shrnul Tiggo 9 nadpisem „Předstírá Mercedes, stojí míň než Hyundai". A je to z velké části pravda, některé prvky kabiny opravdu vykrádají Stuttgart. Volant, otočné voliče na středovém panelu, dynamické osvětlení dveří. Při pohledu na cenovku v showroomu působí tahle nabídka až nesmyslně levně.
Pak nasednete a začnou se objevovat detaily. Klimatizaci ovládáte jen přes obrazovku, žádné fyzické tlačítko. Apple CarPlay funguje, ale na Auto Światu si stěžovali na nestandardní vybíjení telefonu při bezdrátovém připojení. Parkers po tisícovce kilometrů poznamenal několik prasknutí a vrznutí v kabině, což u nového auta není dobré znamení. A třetí řada sedadel? Polský Superauto i britský Carmagazine se shodují: pro děti do 150 centimetrů ano, pro dospělé na delší cestu ne. Bez samostatných výdechů ventilace je třetí řada navíc v létě nepříjemná.
Praktické rozměry zavazadelníku ale potěší: 143 litrů s rozloženou třetí řadou, 819 litrů v pětimístném uspořádání, až 2 065 litrů po sklopení obou zadních řad. To je o pár desítek litrů více než nabízí konkurent Škoda Kodiaq.

Hardwarově je Tiggo 9 PHEV nadupaný. 15,6" 2,5K displej, 10,25" digitální přístrojová deska, AR-HUD, hlasový asistent „Hello Chery", bezdrátové připojení Apple CarPlay i Android Auto, 540stupňové kamery (včetně podvozkového pohledu), 50W indukční nabíjení a 25 systémů ADAS včetně adaptivního tempomatu, hlídání mrtvého úhlu, asistenta v koloně a parkovacího asistenta s pamětí.
Software ale za hardwarem zaostává. Polský iMagazine se shodl s britskými testery: menu jsou přeplněná, malé ikony se za jízdy špatně mačkají, klimatizace je schovaná v podmenu. Carsales v Austrálii narazil na problémy s diktováním textových zpráv přes CarPlay. A pokud se podíváme na tureckou stížnostní platformu Sikayetvar, kde Chery prodává tisíce vozů, najdeme dlouhý seznam softwarových potíží na sourozeneckém Tiggo 7 a 8: aktualizace, které smazaly navigaci, BSM systém, který přestal po updatu fungovat, jazykové nastavení, které se samo přepíná. To není dobrá zpráva pro evropské majitele, kteří začínají jezdit s autem teprve teď.
Euro NCAP zatím Tiggo 9 PHEV netestoval. Chery uvádí 10 airbagů, 85 procent vysokopevnostní oceli v karoserii a kompletní balík aktivní bezpečnosti. V Číně dosáhl pětihvězdičkového hodnocení v testu C-NCAP, ale ten není ekvivalentem evropského protokolu.
Co stojí za zmínku: Euro NCAP od roku 2026 zavedl největší metodickou reformu za sedmnáct let. Pětihvězdičkové hodnocení získané podle starého protokolu nemusí podle nových pravidel platit, takže když se Tiggo 9 do testu dostane, bude jeho výsledek podléhat přísnějším podmínkám. Reálný evropský výsledek je tak otázkou minimálně dalších šesti měsíců.
Slabinou potvrzenou australskými testy je absence bočních airbagů ve třetí řadě. Pokud má auto vozit v zadní řadě děti delší cesty, jde o nezanedbatelný kompromis.
Pro jakýkoliv pevný úsudek je auto na trhu příliš krátce. Tiggo 9 PHEV se v Evropě prodává od konce roku 2025, v Česku registrace začaly v prosinci téhož roku. TÜV ani Consumentenbond zatím data o spolehlivosti nesbírali a nesesbírají dříve než po prvních dvou letech provozu.
Pohled za hranice ale poskytne určité signály. Na turecké Sikayetvar.com (lokální obdoba Heuréky pro stížnosti) je o Chery Tiggo modelech přes 2 000 stížností, z toho 898 servisních. Opakující se problémy z lineupu Tiggo 7 a Tiggo 8: dlouhé čekání na náhradní díly (přes měsíc), softwarové aktualizace mazající funkce, brzdové systémy, které dealeři klasifikují jako uživatelské chyby mimo záruku. V Brazílii má majitel Tiggo 8 PHEV podobné stížnosti, předčasné opotřebení baterie, problémy se zavěšením od 25 000 kilometrů.
To neznamená, že stejné problémy potkají českého majitele. Chery v Česku zavedlo síť servisních center pod hlavičkou Cherymotor.cz a slibuje dodávku náhradních dílů do 24 hodin. Ale je to varování: zázemí značky je úzké a pokud něco zlobí, řešení může trvat déle než u zavedených značek.
Tiggo 9 PHEV je tak nový, že kompletní šestiměsíční zkušenosti zatím evropští majitelé nemají. Solidní data ale přicházejí ze tří směrů: dlouhodobé testy v Austrálii, reálné zkoušky distancí v Pákistánu a stížnosti na sesterský Tiggo 8 PHEV se stejnou hybridní soustavou.
Oficiální záruka je 7 let nebo 150 000 kilometrů na vozidlo a 8 let na trakční baterii. To je v Evropě nadprůměrná nabídka. Realita zatím chybí, ale signály z Turecka a Brazílie ukazují, že dealeři mají tendenci klasifikovat reklamace jako uživatelské chyby. Britská tisková zkušenost se sesterskými značkami Omoda a Jaecoo navíc varuje před softwarovými mouchami a čekací dobou na díly v evropské servisní síti, která se teprve buduje. Pro českého kupce je tohle nejvážnější riziko, které by měl zvážit.

Cena 1 189 000 korun je za sedmimístné plug-in hybridní SUV s 428 koňmi a kombinovaným dojezdem přes tisíc kilometrů opravdu bezkonkurenční. Žádný evropský sedmimístný PHEV se podobnou cenou ani kombinací výkonu a elektrického dojezdu nenabízí. Jediná blízká alternativa je Škoda Kodiaq iV, ta startuje na 1 175 000 korun a má jen 5 míst, navíc se 204 koni a zhruba 120 kilometry elektrického dojezdu. Tiggo 9 ji v každém ohledu převyšuje, kromě hodnot za volantem a sítě servisů.
Český zákazník Tiggo 9 PHEV zatím tahá pomalu. Za rok 2025 (s prodejem od září, registracemi od prosince) se v Česku registroval jen jeden vůz, sedmimístné PHEV SUV ve verzi Unique si pořídila jednočlenná OSVČ z východních Čech, veterinář. Šlo tedy o klasickou OSVČ s odpočtem DPH, ne o demo nebo press fleet. Pro srovnání: Škoda Kodiaq má v Česku za rok 2025 přes 10 800 registrací, Hyundai Tucson 5 922, Volkswagen Tiguan 2 438. Tiggo 9 je v Česku momentálně neviditelný, i sourozenecký Tiggo 7 a Tiggo 8 dosáhly podobně nízkých čísel.
Tabulka srovnává Tiggo 9 PHEV s nejbližšími rodinnými sedmimístnými konkurenty na českém trhu.
| Chery Tiggo 9 PHEV | Škoda Kodiaq iV | Hyundai Santa Fe PHEV | VW Tayron eHybrid | |
|---|---|---|---|---|
| Cena od | 1 189 000 Kč | 1 175 000 Kč | 1 469 990 Kč | 1 279 900 Kč |
| Systémový výkon | 315 kW (428 hp) | 150 kW (204 hp) | 212 kW (288 hp) | 200 kW (272 hp) |
| 0–100 km/h | 5,4 s | 8,4 s | 9,3 s | 7,7 s |
| Elektrický dojezd | 143 km | 123 km | 54 km | 118 km |
| Sedmimístné | Ano | Ne (5) | Ano | Ano |
| Zavazadlový prostor (max) | 2 065 l | 1 920 l | 1 949 l | 2 090 l |
| Záruka | 7 let / 150 000 km | 2+3 roky | 5 let / 100 000 km | 2+3 roky |
Detailní porovnání více modelů najdete v našem porovnávači, kde si lze projet specifikace a ceníky vedle sebe.
Pokud potřebujete sedmimístné rodinné SUV s plug-in hybridním pohonem za rozumnou cenu a dáváte přednost vybavenosti před prestižní značkou, Tiggo 9 PHEV nemá ve svém cenovém pásmu evropského konkurenta. Za 1,2 milionu dostanete kožený interiér, masážní sedadla, panoramatickou střechu, AR-HUD, 14 reproduktorů Sony, 25 funkcí ADAS, 540stupňové kamery, akceleraci do sta za 5,4 sekundy a sedmiletou záruku. To je matematika, která prostě sedne.
Pokud ale od auta očekáváte řidičskou zpětnou vazbu, ostré řízení a podvozek, který drží v zatáčce s jistotou, je tady lepší koupit Škodu Kodiaq nebo VW Tayron, i kdyby to znamenalo slabší motor, kratší elektrický dojezd a vyšší pořizovací cenu při srovnatelné výbavě. Jezdíte často po klikatých okreskách? Oba evropští konkurenti zvládají dynamiku jednoznačně lépe.
A ještě jeden faktor stojí za promyšlení: zůstatková hodnota. Chery v Evropě teprve buduje renomé, servisní síť je úzká a první data z Turecka a Brazílie naznačují, že servis značky není konstantně tak dobrý jako u zavedených evropských výrobců. Pokud auto nesedí v garáži, ale pravidelně se prodává s rotací po 3–5 letech, Tiggo 9 PHEV pravděpodobně ztratí na hodnotě výrazněji než Kodiaq nebo Tayron. Ti, kdo si auto kupují na 7+ let, na tomhle bodě zase tolik neprodělají, protože záruka pokryje většinu kritického období.