Dálniční známka 2021 – Poprvé elektronická

,

Stejně jako každý rok, tak ani v tom příštím se řidiči, kteří mají v plánu využívat zpoplatněných úseků pozemních komunikací, nevyhnou povinnosti si zakoupit dálniční známku. Avšak vůbec poprvé si nebudou moci obstarat klasickou papírovou dálniční známku, jež se lepila na viditelné místo na předním skle, nýbrž od roku 2021 si budou muset pořídit elektronickou dálniční známku. Přesněji řečeno tato možnost zakoupení elektronické dálniční známky bude zahájena již v průběhu prosince 2020, kdy je plánováno spuštění tohoto nového systému tak, aby si všichni řidiči stihli dálniční známku zavčasu sehnat. 

Zcela bezpochyby se bude jednat o největší a nejzásadnější inovaci v oblasti dálničních známek pro osobní automobily, která se přímo dotkne milionů majitelů aut. Možná vás tedy napadá otázka - jaké výhody přinese elektronická dálniční známka oproti té papírové? V prvé řadě se zvýší komfort při jejím kupování a používání. Její zakoupení totiž bude možné provést přes e-shop či mobilní aplikaci, a bude tak otázkou několika málo vteřin. Zároveň se nikdy nemůže stát, že by byla vyprodaná, což ocení každý, kdo ji někdo sháněl na poslední chvíli. Při jejím používání vám zas odpadne starost s mnohdy otravným lepením a strháváním. Též nebude hrozit ani její odcizení. V neposlední řadě je výhodou i citelná úspora pro stát. Ten ušetří až 100 milionů korun ročně, jež by jinak musel investovat do tisku a distribuce papírových dálničních známek. 

Která auta budou elektronickou dálniční známku potřebovat? A jaká mají výjimku?

Jak již bylo v úvodu zmiňováno, tak systém elektronických dálničních známek od roku 2021 plně nahradí ten stávající, nicméně tato povinnost se nebude vztahovat úplně na všechna osobní vozidla. Vyňaty z ní, respektive z povinnosti vůbec platit za jízdu na zpoplatněných úsecích pozemních komunikacích - tedy dálnicích, jsou například auta s elektrickým pohonem či ta poháněná vodíkem, případě jiným palivem, jehož produkce CO2 nepřesahuje hodnotu 50 g/km. Dále se nutnost pořízení elektronické dálniční známky netýká třeba historických vozidel či provozovatelů aut, kteří jsou držiteli ZTP či ZTP/P. Naopak muset ji budou mít všechna vozidla s alespoň čtyřmi koly, jejichž hmotnost není vyšší nežli 3,5 tuny

Platnost známek pak bude kontrolována stejně jako doposud Policií ČR a Celní správou. Ty budou mít k dispozici speciální kamery, jež dokáží rozpoznat SPZ. Na základě nasnímané registrační značky se jim poté v systému objeví, jestli má řidič dálniční známku koupenu, nebo nikoliv, případně jestli je od platby osvobozen. Pokud zjistí nesrovnalosti, bude řidiči hrozit pokuta až ve výši 5 000 korun. Ke kontrole by mělo být využíváno i části momentálně nepoužívaných mýtných bran. Od roku 2023 se pak dokonce uvažuje i o automatické kontrole pomocí městských kamerových systémů. 

Cena zůstane stejná, změní se však doba platnosti 

S příchodem elektronické dálniční známky nenastává žádné zdražení, ale bohužel ani zlevnění, jak si mnozí řidiči, vzhledem ke sníženým nákladům na její výrobu a distribuci, přáli. Cena roční dálniční známky tak i v roce 2021 bude nadále činit 1 500 Kč. Při starém zůstávají i jednotlivé nabízené druhy - krom roční známky bude v nabídce opět i ta měsíční a desetidenní. Jejich ceny budou 440 Kč, respektive 310 Kč. Co se však změní, tak je doba platnosti roční známky. Ta bude platná po dobu 365 dní, avšak její platnost nemusí nutně začínat 1. ledna, potažmo v den koupě. Elektronická dálniční známka 2021 totiž půjde aktivovat až 90 dnů po datu zakoupení. 

Závěrem se ještě sluší dodat, že k zakoupení a vlastnění elektronické dálniční známky nebudete nutně potřebovat chytrý telefon a přístup k internetu, byť to celý proces značně ulehčuje. Známku si totiž bude možné obstarat i ve vybraných kamenných prodejnách. Kde přesně zatím oznámeno nebylo, nicméně dá se prakticky s jistotou předpokládat, že bude k dostání třeba na čerpacích stanicích.

0
Porovnávač
TOPlist