Jaecoo 5 EV exteriér

Jaecoo 5 v testu reálného dojezdu: místo 402 km ujelo jen 322

Jiří Zelinka, 27. března 2026

Čínský elektromobil Jaecoo 5 se v Evropě prodává od podzimu 2025 a na papíře vypadá skvěle: kompaktní SUV s baterií 59 kWh, dojezdem 402 km podle WLTP a cenou pod 31 tisíc eur. Nizozemský magazín Autovisie ho ale podrobil nezávislému testu skutečného dojezdu — a výsledky ukazují podstatný rozdíl mezi sliby a realitou.

V praxi o 80 km méně, než uvádí WLTP

Autovisie testoval verzi Exclusive FWD s předním elektromotorem o výkonu 155 kW (211 k) a točivým momentem 288 Nm. Baterie s využitelnou kapacitou 58,9 kWh má podle výrobce stačit na 402 km. V reálném provozu při teplotě 11 °C a za vlhkého počasí ale auto ujelo 322 km — tedy o 80 km méně, než slibuje homologace.

Spotřeba naměřená redakcí Autovisie dosáhla 18,3 kWh/100 km. To je zhruba o 11 % více než udávaných 16,5 kWh/100 km. Rozdíl odpovídá běžnému rozpětí u elektromobilů v mírném evropském klimatu. Pro řidiče, kteří počítají s katalogovým dojezdem, to ale na delší trase může znamenat jedno neplánované zastavení u nabíječky navíc.

Jaecoo 5 EV detail exteriér
Jaecoo 5 EV v Nizozemsku během testu Autovisie. Foto: Christian Kalse / Autovisie

Nabíjení výrazně pod slibovaným výkonem

Výrobce uvádí maximální nabíjecí výkon 130 kW na stejnosměrné rychlonabíječce. Test Autovisie ale ukázal maximum 97 kW — tedy o čtvrtinu méně. Nabíjení z 10 na 80 % trvalo 32 minut. To samo o sobě není špatný výsledek, jenže výpočet založený na deklarovaných 130 kW by vycházel výrazně optimističtěji.

Průměrný nabíjecí výkon během celého nabíjení tak vycházel zhruba na 80 kW. V této disciplíně Jaecoo 5 se svou 400V architekturou a LFP baterií zaostává za novější konkurencí postavenou na 800V platformách.

Naměřené hodnoty vs. údaje výrobce

Parametr WLTP (výrobce) Test Autovisie Rozdíl
Dojezd 402 km 322 km −80 km (−20 %)
Spotřeba 16,5 kWh/100 km 18,3 kWh/100 km +11 %
Max. nabíjecí výkon DC 130 kW 97 kW −25 %
Nabíjení 10–80 % n/a 32 min
Zdroj: Autovisie. Testovací podmínky: 11 °C, vlhko, zapnutá klimatizace a rádio.

Dvacetiprocentní ztráta dojezdu oproti WLTP není u elektromobilů neobvyklá — běžný rozptyl se pohybuje mezi 15 a 25 %. Problematičtější je nabíjecí výkon: rozdíl 33 kW mezi slibem a realitou naznačuje buď konzervativní teplotní management baterie, nebo optimistické specifikace výrobce.

Jaecoo 5 v konkurenci: cena a dojezd

Model Cena v ČR Baterie Dojezd WLTP Výkon
BYD Atto 2 748 000 Kč 45 kWh 312 km 130 kW
Leapmotor B10 777 000 Kč 56 kWh 361 km 160 kW
MG S5 EV 790 000 Kč 49 kWh 340 km 125 kW
Škoda Elroq 799 000 Kč 55 kWh 377 km 125 kW
Jaecoo 5 EV 699 000–769 000 Kč 59 kWh 402 km 155 kW
Toyota Urban Cruiser 832 000 Kč 49 kWh 344 km 106 kW
České ceny z konfigurátorů výrobců a ceníků dealerů. Zdroje: databáze Autohled, Mach Motors.

Na papíře má Jaecoo 5 největší baterii a nejdelší dojezd v segmentu. Test Autovisie ale ukazuje, že reálný dojezd 322 km ho přibližuje k Leapmotor B10 nebo Škodě Elroq spíše než k deklarovaným 400+ km. A s nabíjecím výkonem 97 kW místo 130 kW se čas strávený u nabíječky nezanedbatelně prodlužuje.

Jaecoo 5 v Česku: dealer ho nabízí od 699 tisíc

Značka Jaecoo má v Česku zastoupení prostřednictvím skupiny Chery (OMODA & JAECOO CZ). Elektrická pětka je nyní dostupná k objednání u dealera Mach Motors — se showroomy v Praze 5 a Českých Budějovicích. Základní varianta Select stojí 699 000 Kč, plně vybavená Exclusive pak 769 000 Kč. Přímá skladová zásoba zatím chybí, auto je ale možné objednat.

Za 699 tisíc korun jde Jaecoo 5 přímo do souboje s Leapmotor B10 (777 000 Kč) a MG S5 EV (790 000 Kč). Na papíře nabídne největší baterii v segmentu — reálný dojezd ale, jak ukázal test Autovisie, odpovídá spíše konkurenci s menšími akumulátory. Kromě dojezdu se u čínských elektromobilů opakují i další problémy, které hlásí majitelé napříč trhy.

Zmíněné v tomto článku

Akční nabídky

Další články

Jaecoo 7 je pátým nejprodávanějším autem v Británii. Čínský „Temu Range Rover“ za milion korun

Jaecoo 7 je pátým nejprodávanějším autem v Británii. Čínský „Temu Range Rover“ za milion korun

Jaecoo 7, kompaktní SUV od čínského koncernu Chery, se v únoru 2026 stal pátým nejprodávanějším autem ve Velké Británii. V lednu dokonce obsadil druhou příčku hned za Kia Sportage. Vyplývá to z dat britské asociace SMMT. Britští motoristé přitom auto přezdívají „Temu Range Rover“ — kvůli designu, který nápadně připomíná modely Land Roveru za zlomek ceny.
Jaecoo J6 recenze 2026: originální elektrické SUV od Chery míří do Evropy

Jaecoo J6 recenze 2026: originální elektrické SUV od Chery míří do Evropy

Jaecoo J6 je originální elektrické SUV od čínské skupiny Chery, které si za pouhý rok od uvedení na trh získalo značnou popularitu v jihovýchodní Asii a nyní míří do Evropy. Hodnocení: 71/100.
Cell2Pack v Martorellu: SEAT a CUPRA poprvé v koncernu Volkswagen skládají baterii bez modulů, jedna sjede každých 45 sekund

Cell2Pack v Martorellu: SEAT a CUPRA poprvé v koncernu Volkswagen skládají baterii bez modulů, jedna sjede každých 45 sekund

SEAT a CUPRA otevřely v podnikovém areálu Martorell závod pro montáž akumulátorových baterií už v prosinci 2025, ale teprve teď španělská odnož koncernu Volkswagen popsala, co se uvnitř přesně děje. Hala číslo 20 má plochu 64 000 metrů čtverečních, pracuje v ní 500 lidí a 206 strojů a podle tiskové zprávy společnosti SEAT z ní každý den sjede 1 200 baterií - jedna kompletní sada každých 45 sekund. Jejich příjemci jsou dva blízce příbuzné elektromobily: CUPRA Raval a Volkswagen ID. Polo.
BMW M Ignite: dvě svíčky a předkomůrka v M3, M4 a M2. Šestiválec přežije Euro 7 beze změny výkonu

BMW M Ignite: dvě svíčky a předkomůrka v M3, M4 a M2. Šestiválec přežije Euro 7 beze změny výkonu

BMW oznámilo nasazení nové technologie zapalování s předkomůrkou v sériových řadových šestiválcích pod značkou BMW M Ignite. Patent z roku 2024 se poprvé objeví ve vozech BMW M3 a M4, jejichž výroba s tímto motorem začne v červenci 2026. Model BMW M2 dostane stejný motor o měsíc později. Zdvihový objem 3,0 litru ani výkon (v rozsahu 353 až 405 kW) se podle tiskové zprávy BMW Group nezmění - novinka má primárně snížit spotřebu paliva při vysokém zatížení a zajistit, že vysoce výkonné modely budou splňovat emisní normu Euro 7, která vstoupí v platnost v listopadu 2026.
Maserati MCPURA: nástupce MC20 jezdí na Bridgestone Potenza Sport. Vzadu obří 305/30 R20

Maserati MCPURA: nástupce MC20 jezdí na Bridgestone Potenza Sport. Vzadu obří 305/30 R20

Maserati otevřelo objednávky nového supersportu MCPURA, nástupce modelu MC20. A ještě než se první kusy dostanou k zákazníkům, je jasné, na čem pojede: italská značka pokračuje v partnerství s Bridgestone a obě firmy oznámily, že vůz dostane na míru vyvinuté pneumatiky Potenza Sport. Vepředu mají rozměr 245/35 ZR 20, vzadu pak 305/30 ZR 20 - a na bočnici nesou označení MGT (Maserati Genuine Tyres), které potvrzuje, že byly zkonstruovány výhradně pro vozy s logem trojzubce.
Hyundai Pleos Connect: nový infotainment s AI asistentem Gleo míří do Evropy v IONIQ 3

Hyundai Pleos Connect: nový infotainment s AI asistentem Gleo míří do Evropy v IONIQ 3

Hyundai Motor Group oficiálně představil Pleos Connect, infotainment nové generace, který má od základů změnit interakce řidiče s vozem. Systém debutuje v květnu na korejském trhu v luxusním sedanu Hyundai Grandeur, do Evropy ho jako první přiveze nedávno odhalený elektrický hatchback IONIQ 3. Podle korejského koncernu jde o první konkrétní krok ke „softwarově definovanému automobilu" (SDV) - do roku 2030 chce mít Pleos Connect ve zhruba 20 milionech vozů značek Hyundai, Kia a Genesis.
Elektrická Škoda Epiq se odhalí 19. května v Curychu, značka ukázala interiér

Elektrická Škoda Epiq se odhalí 19. května v Curychu, značka ukázala interiér

Škoda Auto poprvé ukázala interiér nového elektrického SUV Epiq a zveřejnila přesné datum světové premiéry. Nejdostupnější plně elektrický model značky se odhalí v úterý 19. května 2026 ve 14 hodin v Curychu. Mladoboleslavská značka tím upřesnila konkrétní datum; v dubnu na Milan Design Week potvrdila pouze měsíc květen.
Volkswagen ID. Polo: 454 km dojezdu, LFP baterie a předprodej v Česku v srpnu

Volkswagen ID. Polo: 454 km dojezdu, LFP baterie a předprodej v Česku v srpnu

Volkswagen oficiálně odhalil nové ID. Polo — plně elektrickou verzi malého hatchbacku, kterého se za 50 let prodalo přes 20 milionů kusů. Premiéra proběhla 29. dubna 2026 a značka tím dál ředí přechod ze spalovacího Pola na elektrickou platformu MEB+. Stejnou platformu sdílí i nové ID.3 Neo, jen s předním pohonem optimalizovaným pro segment B.
Toyota a Isuzu chystají první sériovou vodíkovou dodávku. ELF FC vstoupí do výroby v roce 2027

Toyota a Isuzu chystají první sériovou vodíkovou dodávku. ELF FC vstoupí do výroby v roce 2027

Japonské automobilky Toyota a Isuzu se dohodly na společném vývoji sériově vyráběné lehké nákladní dodávky s vodíkovým palivovým článkem. Start výroby je plánován na fiskální rok 2027. Podle oficiálního oznámení Toyoty má jít o první masově vyráběný lehký vodíkový nákladní vůz v Japonsku.
Peugeot kvůli Euro 7 přepisuje ceníky: 3008 a 5008 mají v plug-in hybridní verzi 225 koní bez technické změny

Peugeot kvůli Euro 7 přepisuje ceníky: 3008 a 5008 mají v plug-in hybridní verzi 225 koní bez technické změny

Peugeot mění obchodní označení svých plug-in hybridních modelů. Pod novými čísly se ale neskrývá silnější motor — auto zůstává úplně stejné, mění se jen způsob, jakým se měří jeho kombinovaný výkon. Důvodem je nový homologační protokol GTR21, který zavádí norma Euro 7 platná od konce roku 2026. Francouzská značka ho aplikuje už nyní, takže ceníky reflektují vyšší údaje dříve, než to legislativa vyžaduje.
0Porovnávač