Nová Toyota Aygo X - nový crossover s cenou pod 300 tisíc Kč je v ČR. V základu má i adaptivní tempomat.

,

Aygo je minulost, přivítejte Aygo X! Nový crossover od Toyoty, který se bude vyrábět v České republice, byl představen. Aygo X (čte se Cross) trochu narostlo, ale stále zůstavá nejmenším vozem v nabídce značky. Výrobce z něj udělal stylový crossover, který je i v základní verzi velmi dobře vybaven a pro tento minivůz nabízí i zajímavou cenovou politiku.

Zdroj: Toyota

V nabídce bude Aygo X se stejným litrovým atmosférickým motorem se 72 koňskými silami jako v předchozí generaci, ale nově je možné jej pořídit i s automatickou převodovkou CVT. Oba motory mají WLTP spotřebu do 5 litrů. Auto je postaveno na stejné platformě TNGA GA-B jako Yaris a Yaris Cross a bude se vyrábět, stejně jako Yaris, v továrně v českém Kolíně. Se svými 3,7 metry délky a 2430 mm rozvoru nabídne rozumný kufr o velikosti 230 l a pohodlné svezení pro dva vpředu. Místa vzadu jsou v těchto vozech využívána zřídkakdy a tak výrobce přiznává, že zvětšení šlo hlavně na vrub sezení vpředu a zavazadlovému prostoru. V řeči čísel narostl Aygo X o 235 mm do délky a rozvor se zvětšil o 90 mm. Celková šířka karoserie se v porovnání s modelem Aygo zvětšila o 125 mm na 1740 mm. Mezeru mezi předními sedadly tak bylo možné zvětšit o 20 mm, čímž se rozestup mezi pasažéry v oblasti ramen zvětšil o 45 mm. Na čele segmentu stojí i prostor pro zavazadla – délka zavazadelníku narostla o 125 mm a díky promyšlenému řešení prostoru za zadními sedadly se v porovnání s předchozí generací podařilo nafouknout objem o více než 60 litrů. To všechno při zachování hmotnosti, spotřeby a vlastně i ceny. Zástupci výrobce zdůrazňují, že nárůst ceny je jen o rozšířenou výbavu.

Zdroj: Toyota

Poloha sedadel se zvýšila o 55 mm ve prospěch lepšího očního kontaktu s ostatními účastníky silničního provozu, zejména cyklisty a chodci. Kromě toho se o 10 % zvětšil úhel předního A-sloupku (nyní 24°) v zájmu co nejlepšího výhledu ven.

Stylový vůz musí být možnost personalizovat - v tomto nabízí Toyota pro Aygo X poměrně široké možnosti vícebarevných lakování a vyměnitelných částí interiéru, které ve vyšších výbavách umožní mít opravdu vůz na míru. Naopak pro šetřivé jsou vstupní výbavy se základními barvami a příznivou cenou. Zajímavostí je, že i v základu je bohatá bezpečnostní výbava včetně adaptivního tempomatu nebo podpora CarPlay a AndroidAuto, nebo manuální klimatizace. Bezpečnostní systém TSS 2.5 je u všech verzí, který zahrnuje předkolizní bezpečnostní systém, asistent pro držení v jízdním pruhu, nebo 7 airbagů, včetně centrálního mezi řidičem a spolujezdcem. Je vidět, že co se týče bezpečnosti a komfortu, nezůstává minivůz nic dlužen dnešní době.

Zdroj: Toyota

Výsledkem spolupráce Toyoty s dodavatelem JBL je prémiový audiosystém, jehož akustický profil byl upraven v souladu s charakteristickými vlastnostmi Ayga X. Audiosystém se čtveřicí reproduktorů používá zesilovač o výkonu 300 W a velký 200mm subwoofer v zavazadlovém prostoru pro hutné basy, živou odezvu reproduktorů a čistý zvukový projev v širokém spektru kmitočtů. Ničím neomezený výhled vzhůru si užije posádka Ayga X v provedení s vysunovací látkovou střechou, která se mezi crossovery segmentu A objevuje vůbec poprvé. Nová látková střecha byla navržena tak, aby si ji vychutnal i řidič za volantem – otvor je větší o 40 mm při 20% zvětšení úhlu výhledu ven. Látková střecha z vysoce kvalitních materiálů, které jsou typické spíše pro luxusní modely, nabízí zvýšenou ochranu před vodou a prachem. K odolnosti a robustnosti pro cestování bez obav přispívá i nová konstrukce aerodynamického deflektoru.

Zdroj: Toyota

Ceník obsahuje pět úrovní výbav od Active za 327 000 Kč po Limited, která začíná na 434 000 Kč. V rámci akční nabídky se lze s výkupem vozu dostat k avizovaným 299 000 Kč. Toyota už eviduje přes 120 objednávek s tím, že první vozy budou dodány zákazníkům v květnu. V novinářských testech se vůz objeví v průběhu května. Na první vypadá, že v dnešní době by takové auto mohlo mít poměrně velký úspěch - není drahé, nabídne dostatek místa pro dva, dá se do velké míry personalizovat a navíc je to crossover. Co víc chtít?

0
Porovnávač
TOPlist