Toyota slaví 30 let na českém trhu nejúspěšnějším rokem v historii a představuje nové modely

,

V letošním roce oslavuje Toyota 30 let působení na českém trhu. Loňský rok se pro značky Toyota a Lexus stal nejúspěšnějším obdobím v jejich třicetileté historii v České republice. Toyota zaznamenala meziroční nárůst prodeje o 15 % na 13 728 vozidel, zatímco Lexus zaznamenal růst o 60 % s 881 registracemi na prémiovém trhu. Díky těmto úspěchům se Toyota stala čtvrtou nejprodávanější značkou v Česku.

V roce 2023 pokračuje Toyota v růstu, a to díky více než 4600 prodaným vozům za první tři měsíce, což značce zajišťuje třetí pozici na trhu s podílem přes 8,2 %. Toyota je v České republice dlouhodobě lídrem v kategorii automobilů s hybridním pohonem, který má v současnosti více než polovina všech prodaných vozů Toyota.

Během 30 let působení na českém trhu si Češi pořídili více než 150 000 nových vozů Toyota. Spolu s předanými modely Lexus jde o téměř 172 000 nových vozidel. Toyota začala oficiálně dovážet automobily do České republiky v roce 1993. Dnes je v Česku registrováno více než 183 000 vozidel Toyota.

Modelová řada pro rok 2023 - nový Prius, C-HR i Corolla

Současná nabídka značky čítá 20 modelů osobních vozů a čtyři lehké užitkové modely. Nejprodávanějšími modely značky byly v loňském roce Corolla, RAV4, Yaris a Yaris Cross. Z lehkých užitkových vozů je nejprodávanější pick-up Hilux.

Pro rok 2023 je k dispozici několik nových či updatovaných modelů - aktualizaci si vysloužila Corolla, která má nový světelný podpis, ale také hlavně hybridní systém 5. generace a vyšší výkon v obou motorizacích. Nově také digitální kokpit, updatovaný infotainment a OTA updaty.

Úplně nový je pak Prius, kterému mezigeneračně narostl výkon o 100 koní a nově tak zrychlí na 100km/h za 6.7 sekundy. Nabídne 13.6kWh baterii společně s 3. generací PHEV pohonu. To by mu mělo stačit na 72 až 110km čistě elektrické jízdy. Zajímavostí je také solární panel, který by podle zástupců automobilky by ve Španělsku měl dokázat nabít za 10 dní 80% baterie.

Letos přijde také nová C-HR, která bude sdílet designový jazyk právě s Priusem. Nabídne hybridní i PHEV pohon, a to i v kombinaci s 4x4.

Sesterská automobilka Lexus má letos relativně mladou modelovou řadu v čele s vlajkovou lodí v nové generaci v podobě modelu RX, avšak i přes to plánuje letos 3 nové modely. Jedním z nich je čistě elektrický RZ 450e, který doplní další dva modely. U nich není zcela jasné, o co půjde, nicméně podle zástupců značky se máme na co těšit.

V oblasti alternativních pohonů je Toyota průkopníkem vodíkových technologií. V Česku už jezdí prvních deset vozů Toyota Mirai na vodíkové palivové články. Výhled do budoucna naznačuje, že i letošní rok bude pro Toyotu úspěšný a značka upevní svou pozici mezi nejprodávanějšími značkami, a to i díky nově otevřené vodíkové čerpací stanici v Praze na Barandově. Vozy Mirai jsou momentálně skladem, při objednání do výroby je Toyota umí dodat do 5 měsíců. Zároveň nám zástupci značky odprezentovali vodíkový Yaris GR, který s přepracovanou palivovou soustavou dovede jezdit na vodík v extrémních podmínkách rallye. Momentálně v něm jezdí sám Akio Toyoda.

Toyota Mirai

Toyota na rozdíl od konkurence nesází pouze na čisté elektromobily, ale plánuje i dále rozvíjet široké spektrum alternativních pohonů, od full hybridů a plug-in hybridů přes bateriové elektromobily až po vozy na vodík. V nabídce však zůstávají i tradiční spalovací modely - se svou divizí Gazoo Racing nemá v plánu Toyota přestávat a jejím plánem je stát se nejžádanější značkou pro sportovní vozidla. V rámci toho plánu se letos v ČR objeví i závody ze série YarisCup ve spolupráci s XShift. Letos také přijde finální verze Lexusu RC-F s názvem Takumi Edition, kterých se vyrobí pouze 15 kusů. České zastoupení jich téměř polovinu rezervovalo pro české zákazníky, a tak se na českých silnicích potkáme i s tímto 5.0 V8 klenotem, který má nový interiér, konektivitu a také vyšší míru ruční výroby.

0
Porovnávač
TOPlist